Prioritet je vratiti se pregovorima, Središnje izborno povjerenstvo je nelegalno izabrano tijelo, ali nada i djelomični optimizam i dalje postoje, no ako se i dalje nastavi sa dekonstituiranjem hrvatskog naroda, HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije. To su, najkraće rečeno poruke s današnje, 1. izvanrednog zasjedanja HNS-a BiH. Međutim u javnosti je najjglasnije odjeknula posljednja, 7. točka. Ali, kako to kaže predsjednik HDZ BiH Dragan Čović, zaključke svatko može interpretirati po svojoj volji, dok predsjednik HDZ 1990 Ilija Cvitanović kaže da nitko ne spominje treći entitet te da se ne radi o ucjeni već o pruženoj ruci.
Čović uvjeren da će Bošnjaci razumjeti
“Ako bi se nastavili procesi dekonstituiranja, delegitimiranja, oduzimanja političkih prava hrvatskom narodu, zagovaranje građanske države, koje je potpuno neustavno, pa naravno da ćemo mi na to dati odgovor, a odgovor će u suštini sadržavati federalizam i konsocijacijsku demokraciju. Sve je vrlo jasno rečeno”, kazao je Čović.
Na pitanje novinara radi li se o svojevrsnoj ucjeni Cvitanović je odgovorio: “Pet puta ponavljam da je pružena ruka da se dogovorimo da BiH napokon učinimo funkcionalnom. Ne pokušavajte dizati tenzije. Ovdje nitko nije ucijenjen. Ovo je domovina i hrvatskog naroda. Sve političke stavove kojima se zastupa blokiranje i onemogućava hrvatskom konstitutivnom narodu HNS će smatrati ugrozom hrvatskih interesa u BiH”, rekao je on.
Čović je kazao da nisu stvoreni uvjeti za održavanje izbora te naglasio da ako izbori budu održani bez izmjena Izbornog zakona to će biti smatrano kršenjem Daytonskog sporazuma.
“Uvjeren sam da će kolege Bošnjaci, političari razumjeti ovo što smo donijeli. Bude li način ponašanja kakav bi do sad bio, nema optimizma da će se nešto promijeniti”, istaknuo je Čović.
“Zaključci su dovoljno jasni. Hoće li netko željeti izvlačiti iz njih nešto više ostavljamo svima na volju. Bio bih najsretniji čovjek na svijetu da se dogovorimo i demokratski održimo izbore”, naglasio je predsjednik HNS-a, pri tom istaknuvši da, ako ne dođe do izmjena Izbornog zakona, protiv održavanja izbora boriti svime što je Ustav BiH omogućio jednoj političkoj opciji te je najavio nastavak pregovora o Izmjenama izbornog zakona koji će biti održani u utorak u Mostaru.
Cvitanović: “Nitko ne spominje treći entitet”
“Nitko ne spominje treći entitet i svjesni smo ustavnog uređenja, dva entiteta i tri konstitutivna naroda”, kazao je predsjednik HDZ-a 1990, Ilija Cvitanović, odgovarajući na novinarska pitanja o 6. i 7. zaključku izvanrednog zasjedanja HNS-a (u kojem se ističe kako nezakonitost izbora članova Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) kao i mogućnost pokretanja pravnih i političkih koraka za novu, kako se navodi, institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH ukoliko se nastavi sa dekonstituiranja hrvatskog naroda), te radi li se o namjeri uspostave trećeg, hrvatskog entiteta.
“Pet puta ponavljam da je pružena ruka da se dogovorimo da BiH napokon učinimo funkcionalnom. Ne pokušavajte dizati tenzije. Ovdje nitko ucijenjen. Ovo je domovina i hrvatskog naroda”, kazao je Cvitanović.
Istaknuo je kako “želi iskreno vjerovati da će u pregovorima doći do dogovora” te da će se i stoga “neke druge zaključke kasnije moći drukčije tumačiti”.
“Što to znači? Ako mi smatramo da Središnje izborno povjerenstvo nema zakonsku i ustavnu mogućnost raspisati izbore početkom svibnja, to je ono što je točno vrlo jasno, jer ako će SIP uzeti sebi za pravo da, mimo Ustava i zakona radi taj čin, pa mi ćemo tada dati vrlo jasan odgovor. Ne želimo ničim opteretiti vrijeme pred nama. Nema uvjeta za raspisivanje izbora, kada se raspišu, ako se raspišu. Naglašavam, nemojte zanemariti našu pruženu ruku da dođemo do dogovora. Mi smo u pet prvih zaključaka pobrojali sve ono što smo prošli u tim pregovorima, puno puta i dobili potporu Venecijanske komisije i, čak, dijela stranaka koje imaju sjedište u Sarajevu”, rekao je Cvitanović.
Dodao je da su zaključci vrlo jasni te da sedmi zaključak, onako kako ga on vidi, “znači da je hrvatski narod ravnopravan i konstitutivan u BiH”.
Zaključci Izvanrednog zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora u Bosni i Hercegovini
1. Hrvatski narodni sabor (HNS) ocjenjuje kako je pregovarački tim HNS-a u dosadašnjim pregovorima dosljedno i odgovorno provodio prethodno utvrđeni pregovarački okvir i Politički sporazum od 17. lipnja 2020. o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH i ograničenim izmjenama Ustava BiH (sukladno Odluci Ustavnog suda U 23/14 i presudama Europskog suda za ljudska prava), posebno u dijelu koji se odnosi na legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda na svim administrativno-političkim razinama vlasti.
2. HNS izražava žaljenje što uloženi napori u dosadašnjim pregovorima nisu uspješno okončani kako bi se osigurale nužne izmjene Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH (sukladno Odluci Ustavnog suda U 23/14 i presudama Europskog suda za ljudska prava). U pregovaračkom procesu u koji su kao facilitatori (posrednici) bili uključeni i predstavnici Europske unije i SAD-a hrvatski pregovarački tim ponudio je niz konkretnih prijedloga za izmjene i dopune Izbornog zakona i ograničene izmjene Ustava BiH.
HNS je spreman nastaviti pregovore s bošnjačkim i drugim političkim strankama u BiH o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim izmjenama, na tragu već usuglašenih izmjena Ustava BiH s predstavnicima Venecijanske komisije kako bi se stvorili preduvjeti za održavanje Općih izbora. Stoga pozivamo i predstavnike međunarodne zajednice uključene u pregovarački proces da daju puni doprinos završetku procesa pregovora o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim izmjenama Ustava koji su od najveće važnosti za stabilnost i budućnost europske BiH.3. HNS će se dosljedno zalagati za izvorna ustavna načela postignuta i ostvarena u Washingtonskom i Daytonskom mirovnom sporazumu koji su utvrdili Hrvati, Bošnjaci i Srbi kao konstitutivni narodi i drugi građani. Spremni smo odlučno suprotstaviti se svim daljnjim inicijativama koje idu u smjeru dekonstituiranja hrvatskog naroda u BiH.
4. Sve političke stavove kojim se zastupa blokiranje provođenja Političkog sporazuma iz Mostara od 17. lipnja 2020. godine i time onemogućava hrvatskom konstitutivnom narodu legitimno političko predstavljanje u domovima naroda i Predsjedništvu BiH HNS će smatrati suprotnim hrvatskim političkim pravima te ugrozom nacionalnih interesa i političkog subjektiviteta Hrvata u BiH.
5. HNS drži da neće biti ispunjeni formalno-pravni uvjeti za održavanje Općih izbora 2022. sve dok se ne bude izmijenio postojeći Izborni zakon BiH. U tu svrhu nužno je provesti Odluku Ustavnog suda BiH U-23/14 i sve presude Europskog suda za ljudska prava kako bi se svakom od triju konstitutivnih naroda osiguralo legitimno političko predstavljanje kao i mogućnost kandidiranja svakoj osobi s pravom glasa, a sve u skladu s ustavnim odredbama proisteklim iz Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
6. HNS posebno naglašava kako Središnje izborno povjerenstvo (SIP) nije i ne može biti zakonodavac niti ima pravo preuzimati nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH. Jednako naglašavamo da SIP nije izabran i imenovan sukladno odredbama Izbornog zakona BiH. Ako se Izborni zakon ne bude izmijenio sukladno prethodnim točkama i unatoč tome u tim uvjetima budu raspisani i provedeni Opći izbori, HNS će ih smatrati suprotnim slovu Ustava te duhu i načelima Daytonskog mirovnog sporazuma. Takvom postupku predstavnici HNS-a suprotstavit će se svim legitimnim pravnim i političkim sredstvima.
7. HNS i sve njegove članice će s krajnjom pažnjom pratiti nastavak političkih pregovora o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim reformama kao i rješenja ukupne političke situacije u BiH. Ako se i dalje nastavi s procesom dekonstituiranja hrvatskog naroda, HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH.
/Republika/