Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Kraj primirja između SAD-a i Irana – Trump: Oni su ludi, primirje je završeno” – Iran: “nećemo popustiti”
    • Slobodna Dalmacija o ‘drugoj pobjedi’ Trumpa nad BiH: Smjena Schmidta, milijunski poslovni interesi u ‘kompanjonstvu’ s Dodikom i opasno igranje mirom
    • Buhač i Kordić posjetili posade air tractora i zahvalili gasiteljima požara na požrtvovnosti i hrabrosti
    • Je li Vučić tajno ‘izabrao stranu’? – Srbijanske i njemačke službe spriječile rusku operaciju u Njemačkoj: U Srbiji uhićena dva Putinova agenta
    • Policiji u Čakovcu predao se bjegunac Trninić, osumnjičen za pokušaj ubojstva dvojice mladića
    • 4:1 za Belgiju – Svjetski mediji ismijavaju Trumpa, FIFA-u i SAD
    • Trump ponovno izaziva (ili se boji) Meloni – Na zajedničkoj fotografiji napisao ‘Potrebna zabrana prilaska’
    • HNS pisao FIFA-i o suđenju na utakmici Hrvatska-Portugal: Zloupotreba tehnologije
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    10 godišnjica Odjela za ratni zločin Tužiteljstva BiH

    republikaBy republika09.03.2015No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

     

    “U desetljeću koje je iza nas, Tužiteljstvo BiH je podiglo optužnice protiv 453 osobe optužene za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava”, naveli su.

    “Predanost i posvećenost procesuiranju ratnih zločina, dostižu svoj maksimum u 2013. i 2014. godini, te je za ove dvije godine optuženo 168 osoba, što predstavlja najbolji rezultat od postojanja Posebnog odjela za ratne zločine, jer je za samo dvije godine, optuženo više od trećine ukupno optuženih osoba”.

    “Tužiteljstvo BiH nastavlja intenzivno raditi na predmetima ratnih zločina koji su počinjeni u svim krajevima naše zemlje. Od Bihaća do Višegrada, od Bijeljine do Čapljine, naši istražitelji i tužitelji, intenzivno rade na prikupljanju dokaza, kako bi se počinitelji zločina procesuirali i kaznili, te donijela pravda žrtvama”.

    “Ulažući ogromne napore, glavni tužitelj je uz pomoć institucija BiH i međunarodne zajednice, uspio ojačati kapacitete tužiteljstva koji se bave procesuiranjem predmeta ratnih zločina u Tužiteljstvu BiH. Treba istaknuti da je izuzetno veliki broj optužnica, u procentu od  80 % ili više, okončan osuđujućim presudama, što jasno ukazuje na kvalitet optužnica”, naveli su.

    Također, dodaju da su u protekle 2 godine, ostvareni značajni pomaci i riješen je najveći dio od predmeta Kategorije 2. koji su u fazi istrage, proslijeđeni na procesuiranje Tužiteljstvu BiH iz tužiteljstva pri MKSJ, a rad na preostalim predmetima se intenzivno nastavlja.

    Kao institucija koja je izuzetno posvećena riješavanju problema pronalaska i identifikacije nestalih osoba, Tužiteljstvo BiH zatražilo je angažman Oružanih snaga BiH, kao i pomoć međunarodne zajednice u traženju i identifikaciji nestalih osoba, jer pronalazak osoba za kojima obitelji tragaju 20 ili više godina, predstavlja prioritet, kazali su.

    “Tužiteljstvo BiH pokrenulo je aktivnosti i institucija je koja je nositelj jačanja regionalne suradnje tužiteljstava na području Zapadnog Balkana. Ova suradnja već daje značajne rezultate, što je pokazao i napredak u procesuiranju predmeta Štrpci i mnogim drugim predmetima, a značaj regionalne suradnje je prepoznat i podržan od institucija Europske unije”.

    “Građanima naše zemlje, obiteljima žrtava, preživjelim žrtvama, njihovoj djeci i potomcima, kao i svim građanima koji nas kontaktiraju, dostavljaju informacije o ratnim zločinima i surađuju sa nama na rasvjetljivanju i procesuiranju ratnih zločina, zahvaljujemo se na povjerenju i podršci i poručujemo da nastavljamo dalje, sa otkrivanjem, procesuiranjem i kažnjavanjem počinitelja ratnih zločina, radi ostvarenja pravde i stvaranja vladavine prava i ozračja za miran život svih građana Bosne i Hercegovine, zaključili su. /republikainfo.com/ 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Buhač i Kordić posjetili posade air tractora i zahvalili gasiteljima požara na požrtvovnosti i hrabrosti

    07.07.2026

    Policiji u Čakovcu predao se bjegunac Trninić, osumnjičen za pokušaj ubojstva dvojice mladića

    07.07.2026

    HNS pisao FIFA-i o suđenju na utakmici Hrvatska-Portugal: Zloupotreba tehnologije

    06.07.2026
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Kraj primirja između SAD-a i Irana – Trump: Oni su ludi, primirje je završeno” – Iran: “nećemo popustiti”

    Slobodna Dalmacija o ‘drugoj pobjedi’ Trumpa nad BiH: Smjena Schmidta, milijunski poslovni interesi u ‘kompanjonstvu’ s Dodikom i opasno igranje mirom

    Buhač i Kordić posjetili posade air tractora i zahvalili gasiteljima požara na požrtvovnosti i hrabrosti

    Je li Vučić tajno ‘izabrao stranu’? – Srbijanske i njemačke službe spriječile rusku operaciju u Njemačkoj: U Srbiji uhićena dva Putinova agenta

    Policiji u Čakovcu predao se bjegunac Trninić, osumnjičen za pokušaj ubojstva dvojice mladića

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.