Vladajućai u Narodnoj skupštini RS-a, predvođeni SNSD-om Milorada Dodika i unatoč upozorenjima iz međunarodne zajednice, usvojili su izmjene zakona kojima se otvara mogućnost uvođenja rezervnog sastava policije.
Narodna skupština RS-a usvojila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutarnjim poslovima kojim se uvodi rezervni sastav policije.
Skupštinska većina u NSRS izglasala je i Deklaraciju o migrantima. U skupštinskoj dvorani je za vrijeme glasanja ostalo 45 narodnih zastupnika iz skupštinske većine koji su usvojili ove točke dnevnog reda.
Ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan izjavio je kako su “razlozi za donošenje ovog zakona sadržani u potrebi za zakonskim utvrđivanjem formalno-pravnih uvjeta za podizanje sigurnosti na višu razinu, posebno u periodima hitnih stanja izazvanih humanitarnim krizama”.
“U prethodnom periodu svjedočilo se iznenadnim opasnostima po život, zdravlje i imovinu stanovništva izazvanih prirodnim ili ljudskim faktorima, odnosno elementarnim nepogodama – poplava, požara, klizišta i drugih nepredvidivih situacija koje su se događale diljem RS-a, ali i globalnih događanja poput epidemije izazvane koronavirusom, koja je zahvatila i cjelokupno područje RS-a i zahtijevala organizirani institucionalni odgovor”, rekao je Karan.
Između ostaloga, usvojena je i Deklaraciju o migrantima i to na prijedlog predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Iz međunarodne zajednice, među kojima i iz OSCE-a, već su upozoravali vladajuće da ne izglasavju izmjene zakona kojima se omogućava uvođenje rezervnog sastava policije, no to na vladajuće nije imalo nikakvog odjeka.
“Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini poziva vlasti Republike Srpske (RS) da povuku inicijativu za uspostavljanje pomoćnog sastava policije s ovlastima koje su jednake ovlastima redovne policije kroz izmjene i dopune Zakona o policiji i unutarnjim poslovima RS”, naveli su iz Misije OSCE-a u odgovoru na upit agencije FENA o planiranoj uspostavi rezervne policije u RS-u.
“Umjesto poduzimanja ovakvih nepotrebnih koraka koji mogu narušiti stabilnost, ugroziti osnovna ljudska prava i potkopati međusobno povjerenje među narodima u Bosni i Hercegovini, vlasti bi trebale ulagati u jačanje postojećih policijskih kapaciteta. Također, politički lideri diljem BiH bi se trebali suzdržati od razmatranja sličnih inicijativa”, naveli su iz Misije OSCE-a. Očito bez ikakvog rezultata.
/Republika/