Ured premijera Federacije BiH i Generalno tajništvo Vlade FBiH zaduženi su za pripremu potrebnu pravne dokumentaciju s ciljem realizacije ovog zaključka, priopćeno je iz Vlade F BiH, a dokumentaciju će potpisati i Međunarodnom arbitražnom sudu dostaviti federalni premijer Fadil Novalić.
Ovo je novina u slučaju starom više od pet godina i „teškom“ više od 30 milijuna eura, a u svezi preuzimanja vlasništva nad bh. tvrtkom Energopetrol d.d. Sarajevo od strane mađarskog konzorcija INA/MOL
Kako su mediji izvješćivali prije tri godine, konzorcij INA-MOL odustao je od arbitraže u sporu s vladom FBiH i bio je spreman sklopiti izvansudsku nagodbu, a čime je bila zadovoljna i tadašnja federalna vlast. No, međutim, izgleda da se sada stvari drastično mijenjaju.
Podsjetimo, konzorcij INA-MOL kupio je većinski vlasnički udio u ‘Energopetrolu’ od 67% od vlade Federacije BiH 2006. godine, a problem se pojavio kada su uslijedile tužbe zaposlenika te tvrtke zbog plaća i doprinosa koji im nisu isplaćeni u vrijeme kada je Energopetrol bio u državnom vlasništvu.
Ispostavilo se kako je riječ o tužbama “teškim” čak 64 milijuna konvertibilnih maraka (32,7 milijuna eura), što je iznos na koji u konzorciju INA-MOL nisu računali pri kupnji “Energopetrola”.
Ugovorom o privatizaciji “Energopetrola” bilo je izrijekom precizirano kako će vlada FBiH na sebe preuzeti izmirenje do tada nastalih dugovanja tvrtke, koja su procijenjena na iznos od 20 milijuna KM (oko 10 milijuna eura).
Zbog nastalog spora konzorcij INA-MOL je 2013. godine pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnom trgovačkom komorom u Parizu uz zahtjev da ranija dugovanja zaposlenicima “Energopetrola” isplati vlada FBiH. Nadalje, federalna vlada tada je konzorciju dostavila dokumentaciju koja dokazuje da ne postoji osnov za isplatu tražene odštete. Za razliku od tada kada je vlada bila spremna na izvansudsku nagodbu, sadašnja federalna vlada ipak se odlučila na arbitražu.
Kako će se se ovaj komplicirani postupak završiti teško je prejudicirati, no poznato je i da je zbog dokapitalizacije Energopetrola i Općinsko i Županijsko tužiteljstvo Sarajevske županije pokrenulo sudski postupak protiv devet osoba, članova Povjerenstva za provođenje tendera za dokapitalizaciju, a među njima i pokojnog federalnog premijera Ahmeta Hadžipašića i tadašnjeg ministra prometa i komunikacija Nedžada Brankovića jer su, prema optužnici, pomogli u sklapanju štetnog ugovora po Energopetrol i Federaciju BiH. Svi optuženi oslobođeni su krivnje i na općinskom i županijskom sudu.
Federaciju tužilo sedam tvrtki za trgovinu naftom i naftnim derivatima
Vlada FBiH je usvojila informaciju Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o tužbi Petrol BH Oil Company d.o.o. Sarajevo i još šest tužitelja protiv FBiH.
Danas je Vlada zadužila federalna ministarstva energije, rudarstva i industrije, financija i trgovine da održe jedan ili više zajedničkih sastanka, uključujući (po potrebi) i sastanak sa Upravom za neizravno oporezivanje, o taksi za uspostavu rezervi naftnih derivata. Oni trebaju analizirati sadašnje stanje i predložiti najbolje rješenje za Federaciju BiH.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije će biti organizator ovih sastanaka i Vladi podnijeti izvješće u roku od četrdeset dana.
Riječ je o tužbi od 5.10.2018. godine koju su, radi naknade štete, podnijeli Petrol BH Oil Company d.o.o. Sarajevo, G-Petrol d.o.o. Sarajevo, Holdina d.o.o. Sarajevo, Energopetrol d.d. Sarajevo, Tioil d.o.o. Vitez, HIFA-Petrol d.o.o. Sarajevo i HIFA d.o.o. Tešanj.
Kako je navedeno u tužbi, šteta koju su pretrpjeli sastoji se od iznosa koje je od njih naplatila Uprava za neizravno oporezivanje na ime PDV-a koji je obračunat na posebnu taksu, ali koji tužitelji nisu mogli naplatiti od krajnjih korisnika, pošto je to onemogućeno propisanim sadržajem fiskalnog računa.
(Republikainfo.com/V.S)