„Zajednička izjava Grčke Crkve i Države“ koju su potpisali premijer Cipras i arhiepiskop atenski i cijele Grčke Jeronim, sadrži preambulu i 15 paragrafa kojima se „osuvremenjuje“ treći članak grčkog ustava i naglašava vjerska neutralnost države, ali istodobno „iz povijesnih i praktičnih razloga“ prepoznaje dominantna uloga Pravoslavne Crkve.
Grčki episkopi oštro su reagirali na najavljeni plan grčkih vlasti o razdvajanju države i Crkve kojim bi se na temelju ustavnih promjena proglasila vjerska neutralnost države. „Deklaracijom o vjerskoj neutralnosti u grčkom ustavu želi se naglasiti da je Grčka jamac vjerske slobode grčkog naroda i građana Grčke. Ni više, ni manje“, rekao je premijer Aleksis Cipras, prenosi Bitno.net.
U zajedničkoj izjavi premijera Ciprasa i atenskog mitropolita Jeronima nalazi se između ostalog i priznanje Grčke da je preuzimala crkveno vlasništvo za naknadu manju od realne vrijednosti, zbog čega je država kasnije preuzela brigu za svećeničke plaće. Ovakva bi praksa, kako prenose grčki mediji, u slučaju usvajanja spomenute izjave bila dokinuta. Naime, prema još uvijek neslužbenom dogovoru, država bi umjesto svećeničkih plaća Crkvi godišnje isplaćivala određeni novčani iznos, a oko 10 000 grčkih klerika izgubilo bi status civilnih službenika. Grčka bi vlada time odgovorila na sve glasnije zahtjeve kreditora o smanjenju broja javnih službenika i uštedjela oko 200 milijuna eura.
Jedan od brojnih kritičara najavljenog plana je mitropolit Ambrozije iz Kalavryte koji je pozvao grčki kler da odbaci prijedlog kojim bi svećenicima bila uskraćena plaća iz državnog proračuna. „U mitropoliji Kalavryta popunjeno je samo 113 od 160 mjesta, a mitropolija neće imati mogućnosti dovesti još 47 svećenika“, kazao je mitropolit Ambrozije dodavši kako dok crkve ostaju prazne, država zapošljava muftije za muslimanske vjernike i gradi džamije od novca poreznih obveznika.
„Naša Crkva proživljava progon, a ovoj ateističkoj vlasti mi smo nepoželjni. Svećenici Grčke, ustanite! Podignite transparente otpora“, oštro je kazao kalavrytski mitropolit, a njegovo mišljenje dijeli i pirejski mitropolit Serafim koji najavljene promjene smatra pokušajem marginalizacije Crkve.
Čelnik udruženja grčkih svećenika koje predstavlja većinu grčkog klera, o. Georgios Sellis, zatražio je odbacivanje ovakvog prijedloga i najavio kako će se boriti za zadržavanje aktualnog statusa grčkog klera.
Kako bi bio proveden, dogovor premijera Ciprasa i atenskog arhiepiskopa Jeronima mora dobiti „zeleno svjetlo“ kabineta Vlade, grčkog parlamenta, ali i crkvenog vodstva, no sudeći prema dosadašnjim izjavama istaknutih članova grčkog klera, čini se kako će upravo ovo posljednje izostati.
Tsipras: Sveććenici više neće biti državni službenici
Vođa komunističke vladajuće koalicije u Grčkoj najavio je odbacivanje pravoslavlja kao državne religije u toj zemlji te plaćanje 10 000 crkvenih civilnih zaposlenika novcem poreznih obveznika.
Tijekom televizijskog susreta s vođom Grčke pravoslavne crkve Ieronymosom II., nadbiskupom atenskim, grčki premijer Alexis Tsipras najavio je da će svećenici i biskupi ostati na državnim plaćama, ali da više neće biti klasificirani kao državni službenici, piše Il Giornale, a prenosi tribun.hr.
Prvi je to u nizu poteza vlasti u akciji “deklasificiranja pravoslavlja kao državne religije”. Povodom toga, komunistička koalicija Syriza prošlog je tjedna iznijela planove za ustavne reforme koje će ukinuti sve reference prema Isusu i Crkvi te će Grčku klasificirati kao “vjerski neutralnu” državu.
Grčke vlasti i Crkva sporile su se i oko imovine, te je dogovoreno da će se prihodi i računi od nekretnina dijeliti na pola.
Ustavom zajamčena sloboda vjere i dalje će se poštivati, ali se pravoslavlje službeno neće tretirati kao dominantna vjera u Grčkoj.
Začudo, djeca će u grčkim školama i dalje će prije početka nastave moći izgovarati molitvu, a također će imati i vjersko obrazovanje kroz obvezno školovanje. Postavlja se pitanje dokle?
Vijest smo stavili u rubriku Križnim putem kršćana danas jer je nezamislivo da se ovakve stvari događaju u zemlji u kojoj se više od 90% pučanstva izjašnjava pravoslavcima. Prema Međunarodnom izvješću o religijskoj slobodi koje naručio američki State Department, 2017. čak 98% Grka izjavilo je da su pravoslavni kršćani, piše Nedjelja.ba.
Tako imamo situacije da 30-ak godina nakon pada komunizma i 101 godina poslije Oktobarske revolucije bauk komunizma kruži, obično katoličkim i pravoslavnim zemljama, te kroz svoje političke instrumente ukida ono što većina stanovnika zemlje to smatra normalnim. Što je sljedeće?, piše i ujedno je pitanje portala Nedjelja.ba.
/Republikainfo.com/