Nakon cjelodnevnih sastanaka sa predstavnicima vlasti i udruženjima poljoprivrednika, Schmidt je jasno kazao kako neutralne međunarodne institucije moraju istražiti sve okolnosti i eventualne negativne posljedice koje bi bh. proizvođačima donio SSP-a te kako će se na osnovu tih procjena njima pomoći financijski, tehnički, preko obuka, različitih programa i sl. Ta institucija najvjerojatnije će biti Svjetska banka.
– Međutim, da bi se sve otkočilo te kako bi u ponedjeljak u Bruxellesu prezentirali dogovore, vlasti u BiH na svim razinama moraju se obvezati provoditi sve dogovoreno. Dogovori se moraju parafirati, mora se realizirati obećano, jasno je poručio Schmidt.
Pojedinačna pomoć
Odgovarajući na pitanje novinara na koji način će osigurati da financijska pomoć uistinu dođe do poljoprivrednika, jer nerijetko smo svjedočili kako novci koji su namijenjeni proizvodnji, a idu preko bh. institucija, nikada ne dođu do običnih ljudi, on kaže kako ta pomoć neće biti proračunska te će se izuzetno strogo kontrolirati.
– Mi želimo pomoći onima kojima je pomoć uistinu i potrebna. Želimo potporu pojedinačnim projektima, a ne da bude proračunska pomoć. U EU vrijede striktna pravila koja se ne smiju tumačiti različito i sve to će se vrlo strogo kontrolirati, naglasio je Schmidt. Dodao je kako je već obavijestio kancelarku Angelu Merkel o jučerašnjim razgovorima, te je i ona izrazila zadovoljstvo i još jednom istaknula potporu Njemačke putu BiH ka EU. Schmidt je također kazao kako su mu svi sugovornici potvrdili kako žele da se trenutne blokade na putu ka EU otklone, što kod njega i svih drugih dužnosnika EU-a budu optimizam.
Lars-Gunnar Wigemark, voditelj Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU-a, kazao je kako je poljoprivreda ključna djelatnost za gospodarstvo bilo koje zemlje što svi u EU priznaju i prepoznaju.
– Mi itekako brinemo i za poljoprivredu i poljoprivrednike. Želimo da podržimo poljoprivredu BiH, a ne da je uništimo. U razgovoru s poljoprivrednicima smo upoznati s time kako određene subvencije nisu isplaćene još od 2010. godine, a znamo kako je priča o prilagodbi SSP-a na stolu od 2013. Ne trebamo miješati kruške i jabuke, a nesumnjivo je da je poljoprivredi u BiH potrebna podrška. Za sve te stvari potreban je mehanizam koordinacije, posebno u kontekstu EU integracija, rekao je Wigemark.
Dodik zadovoljan
Najavio je kako će se čim se usvoji prilagodba SSP-a ponovo uspostaviti autonomne trgovinske mjere. Smatra kako se ova pitanja ne tiče samo BiH i Hrvatske jer su brojke male u odnosu na cijelo tržište.
– Došlo je vrijeme da odustanemo od nekog negativnog narativa koji je preuzeo primat u BiH. Ovo je prilika da napravite korak naprijed na putu ka EU i iskoristite tu priliku, poruka je Wigemark.
Milorad Dodik, predsjednik RS-a, koji je i “zakočio” cijelu priču oko SSP-a, također je poslao optimistične poruke kako su na dobrom putu postizanja dogovor u vezi sa prilagodbom SSP-a. Nakon sastanka kazao je kako vjeruje njemačkim partnerima napominjući da bi se podacima koje bi utvrdila Svjetska banka kao neutralna referentna kuća moglo vjerovati i na osnovu toga sačini plan za saniranje gubitaka.
– Mislim kako se krećemo pravim putem da dođemo do toga da se parafira i odobri prilagođeni SSP i da se sa Vladom SR Njemačke odobre mjere koje će doprinijeti umanjenju ili eliminaciji gubitaka koje naši poljoprivrednici imaju, rekao je Dodik. Ponovio je kako su vlasti u Sarajevu prezentirale da su gubici 60 milijuna maraka, dok vlast u RS smatra da su samo njeni gubici 220 milijuna maraka. Isto tako, rekao je kako je od Schmidta mogao čuti da Njemačka smatra kako sporazum BiH sa MMF-om treba biti deblokiran, jer bi se time pomoglo stabilizaciji općih financijskih prilika u zemlji. Predsjednik RS-a najavio je kako će u ovom entitetu biti organiziran jedan širi sastanak na kojem će biti razgovarano o navedenim pitanjima.
Izetbegović, Zvizdić i Novalić
Christian Schmidt jučer je razgovarao i s predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegoviće, predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem te federalnim premijerom Fadilom Novalićem. Na tim sastancima sugovornici su se složili kako je put BiH ka EU jedini ispravan za BiH te kako se moraju otkloniti sve blokade. Izražena je spremnost za potpisivanjem svih potrebnih dokumenta ukoliko će to značiti da smo se u punom kapacitetu vratili na europski put i da su poštovane sve obaveze koje je BiH u ovim dokumentima prihvatila kao država. Također, svi su se složili kako je neophodno jačati gospodarstvo naše zemlje, kako bi u budućnosti moglo biti konkurentno u okvirima EU. Uz to, poručeno je kako moramo iskoristiti pozitivan momentum kako bi BiH nastavila ubrzaniji i dinamičniji europski put.
(Izvor: Dnevni list)