Premijer Andrej Plenković održao je jučer kasno poslijepodne u Banskim dvorima sastanak s dijelom ministara i veleposlanikom Hrvatske pri UN-u Ivanom Šimonovićem.
Fotoreporteri CROPIX-a snimili su veleposlanika Šimonovića pri ulasku u zgradu Vlade te nekoliko vozila s dužnosnicima koji su pozvani. Prema informacijama Jutarnjeg lista, na sastanak je pozvano više ministara, ali među njima nije bio i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić iako su teme sastanka bile iz njegova resora, piše Jutarnji list.
Kako doznaje Jutarnji, tema sastanka bila je situacija unutar Europske unije nakon odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa prema Ukrajini i Rusiji te pozicioniranje Hrvatske.
Jedna od važnijih stvari bio je dogovoriti stav Vlade oko glasanja Hrvatske u ponedjeljak o rezoluciji Ujedinjenih naroda povodom treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu.
Naime, na Općoj skupštini UN-a naći će se dva prijedloga rezolucije, onaj Europske unije i drugi prijedlog Sjedinjenih Američkih Država. Ukrajinski i europski tekst govori o potrebi za implementacijom ranijih rezolucija UN-a, koje su tražile da Rusija povuče svoje snage s međunarodno priznatog teritorija Ukrajine te da Moskva prestane s napadima. Tri diplomatska izvora su za Reuters u četvrtak rekla da SAD odbija biti kosponzor ukrajinskog nacrta rezolucije, a kojom se podupire teritorijalni integritet Kijeva i osuđuje ruska agresija.
Dan kasnije Sjedinjene Države objavile su svoj prijedlog rezolucije. Kratak nacrt američke rezolucije od tri paragrafa, u koji je Reuters imao uvid, žali zbog izgubljenih života u “rusko-ukrajinskom sukobu” i ponavlja “da je primarna svrha Ujedinjenih naroda održati međunarodni mir i sigurnost te mirnim putem rješavati sporove”. Nacrt “apelira i na brzi kraj sukoba i dodatno poziva na dugotrajan mir između Ukrajine i Rusije”.
Rusija je predložila amandman na tu rečenicu, koji je Reuters vidio, kako bi ona glasila “apelira na brz kraj sukoba, uključujući bavljenje temeljnim uzrocima, i dodatno poziva na dugotrajan mir između Ukrajine i Rusije”.
Ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzija je američki nacrt opisao kao “dobar potez”.
Rezolucije Opće skupštine nisu obvezujuće, ali će glasanje o njoj prvi put nakon američkog diplomatskog tsunamija u rješavanju rata u Ukrajini pokazati koje su države na strani Donalda Trumpa, a koje mu se protive.
Stoga je potpuno jasno da je veleposlanik Šimonović pozvan na konzultacije u Vladu kako bi se dogovorilo hoće li Hrvatska stati na stranu Europske unije ili SAD-a ili će biti suzdržana. Ovo je i test za buduće odnose Banskih dvora i Ureda predsjednika.
Zasad nije poznato je li svoj stav Vlada uputila Uredu predsjednika na usuglašavanje kako bi u konačnici veleposlanik Šimonović u UN-u iznio jedinstveni hrvatski stav po ovom pitanju. Ako usuglašavanje izostane, sve teze o zatopljavanju odnosa između dva brda najvjerojatnije padaju u vodu, piše Jutarnji list.
/Desk/