Nakon što je zaprijetio Kanadi, Meksiku i Kini uvođenjem visokih carina na uvezenu robu iz tih država, novoizabrani američki predsjednik Donald Trump višim carinama je zaprijetio i Europi ukoliko ne nadoknadi “ogroman deficit” u odnosima s Washingtonom kroz veliku kupovinu nafte i plina.
“Rekao sam EU da moraju nadoknaditi svoj ogroman deficit sa SAD velikom kupovinom naše nafte i plina. Inače ćemo uvesti carine”, napisao je Trump na svojoj društvenoj mreži Thrut Social. Njegova inauguracija zakazana je za 20. siječnja.
“Ja ću 20. siječnja, kao jedan od mojih mnogih prvih izvršnih naloga, potpisati sve potrebne dokumente za naplaćivanje Meksiku i Kanadi carine od 25% na SVE proizvode koji dolaze u SAD i njihove smiješne otvorene granice. Ova tarifa ostat će na snazi sve dok droge, posebno fentanil, i svi ilegalni imigranti ne zaustave ovu invaziju na našu državu“, napisao je Trump prema Kanadi i Meksiku, državama koje su dva najveća trgovinska partnera SAD-u.
On je već prije također najavio i uvođenje dodatnih carina Kini.
“Imao sam mnogo razgovora s Kinom o ogromnim količinama droga, posebno fentanila, koje se šalju u Sjedinjene Američke Države – ali bezuspješno. Dok ne prestanu, mi ćemo Kini naplaćivati dodatnih 10% tarife, iznad svih dodatnih tarifa, na sve njihove brojne proizvode koji dolaze u SAD”, napisao je Trump. On je u svojoj kampanji za drugi predsjednički mandat najavio nametanje carina od 20% na ukupan uvoz i čak 60% na uvoz kineske robe.
Međutim, Trump je u svom prvom predsjedničkom mandatu s Kanadom i Meksikom, u siječnju 2020. godine, potpisao sporazum USMCA (The United States-Mexico-Canada Agreement) koji će, ukoliko Trump ispuni svoje prijetnje, biti poništen. Trump je tadašnje potpisivanje ovog sporazuma nazvao “velikim napretkom za poljoprivredu, proizvođače i automobilsku industriju”.
“USMCA je najveći, najpravedniji, najuravnoteženiji i moderni trgovinski sporazum ikad postignut – nikad nije postojalo ništa slično”, rekao je on tada, pozdravivši dovršetak “noćne more u vezi NAFTA-e”, dosadašnjeg sporazuma između tri države Sjeverne Amerike, koji je na snazi bio 26 godina.
Novi dogovor donio je umjerene promjene i procjene da će 1.200 milijardi dolara vrijedan trgovinski promet u SAD-u ostati većinom netaknut, kao i dogovor kako će za 15 godina stvoriti 176.000 radnih mjesta u SAD-u, a najveća promjena bilo je povećanje postotka automobilskih dijelova u vozilima koji moraju biti proizvedeni u regiji, sa 62,5% na 75%. Cilj te mjere je usporavanje preseljenja industrije u Meksiko, u kojem je radna snaga jeftinija.
No, ukoliko Trump obistini svoja obećanja, sporazum USMCA kojeg je upravo on i potpisao, pada u vodu, nakon točno četiri godine. Ali, sva ova Trumpova ovećanja o podizanju carina neće samo poremetititi trgovinske odnose SAD-a i navedenih država već će biti dramatično pogođeni i američke tvrtke kao i sami Amerikanci kao krajnji korisnici roba.
Pitanje je kako će kako će ovu trgovinsku prijetnju reagirati u Europi, no činjenica je kako je novi američki predsjednik najavio trgovinski rat.
Južna interkonekcija – Plinska budućnost na pitanju ‘tko će kome zavrnuti?’
/Republika/