Ako ste ljubitelj kokica i ako ste se ponekad zapitali ubrajaju li se one u zdravu ili nezdravu hranu, oduševit će vas informacija da su kokice jedna od najzdravijih grickalica koje možete odabrati. No, kad postavljate pitanje jesu li kokice zdrave, trebali biste zapravo suziti pitanje na vrstu kokica koje grickate. Ako je riječ o kokicama pečenim na vrućem zraku, dakle nemasnim, a ne o onim natopljenim maslacem kakve kupujete u kinu, odgovor će vas razveseliti. Evo zašto biste takve kokice trebali uvrstiti u svoj jelovnik i uživati u njima, zadovoljni što pritom činite i nešto korisno za svoje zdravlje.
Imaju malo kalorija (ako ih pečete na pravilan način)
Najzdravija vrsta kokica su one pečene na vrućem zraku, koje imaju samo 30 kalorija po vrećici ili čaši. S druge strane, možda će vas zanimati podatak da je neprofitna organizacija Centar za znanost u javnom interesu otkrila da srednja i velika porcija kokica u poznatom američkom lancu kina Regal Cinemas sadrže 1.200 kalorija i 60 grama zasićenih masti. Velika porcija kokica u AMC kinima nije ništa bolja: sadrži 1.030 kalorija i 57 g zasićenih masti. No, u vlastitom domu kokice možete ispeći sami koristeći kućni aparat za kokice ili običan veliki lonac. Važno je samo da ne dodajete ulje ni bilo kakve druge masnoće.
Mogu biti zdravije od voća i povrća
Da, dobro ste pročitali. Prema analizi objavljenoj 2019. u časopisu Antioxidants, kokice obiluju polifenolima, tvarima koje su prisutne u biljkama i koje djeluju kao antioksidansi smanjujući upalu. Polifenoli su prilično razrijeđeni u voću i povrću, koje se sastoji od 90 posto vode. No, kukuruz kokičar se sastoji od 4 posto vode pa ima mnogo veću koncentraciju polifenola, naročito u ljusci (to je onaj tvrđi dio koji vam obično zapne među zubima). Jedna porcija kokica može sadržavati i do 300 mg polifenola, prema prijašnjoj studiji provedenoj na Sveučilištu u Scrantonu, dok prosječnim unosom voća dobivamo oko 255 mg polifenola dnevno, a povrća oko 218 mg dnevno. Ipak, treba naglasiti da kokice ne sadrže mnogo drugih nutrijenata i vitamina te nikako ne mogu u potpunosti zamijeniti voće i povrće u prehrani.
Mogu pomoći u borbi protiv raka
Jedna od brojnih dobrobiti polifenola, kao što su oni prisutni u kokicama, jest njihova sposobnost da blokiraju enzim koji je potreban za rast tumora te tako kontroliraju širenje tumorskih stanica, navodi Američki institut za istraživanje raka. Tradicionalni način za uživanje u toj dobrobiti je konzumacija voća i povrća, no visoke koncentracije polifenola čine kokice zdravom alternativom. S obzirom na to da polifenoli mogu i spriječiti upalu te nakupljanje plaka, hrana bogata tim tvarima može pomoći u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Porcija cjelovitih žitarica
Kokice su grickalica koja je 100 posto neprerađena cjelovita žitarica. Samo jedna porcija sadrži više od 70 posto preporučenog dnevnog unosa cjelovitih žitarica.
Može ublažiti zatvor
S obzirom na to da su kokice cjelovita žitarica, netopiva vlakna koja sadrže pomažu pravilnoj funkciji probavnog trakta i sprečavaju pojavu zatvora. Porcija od otprilike tri šalice kokica sadrži 3,5 grama vlakana, a prehrana bogata vlaknima može pomoći redovitom pražnjenju crijeva.
Savršena grickalica ako ste na dijeti
Hrana bogata vlaknima treba više vremena za probavljanje nego ona koja ne sadrži vlakna te vas stoga duže drži sitima. Grickanje kokica pečenih na zraku između obroka može spriječiti da popustite iskušenju pred slatkišima ili nekim masnim grickalicama. Važno je samo da u kokice ne dodajete masnoću i da ne pretjerate sa solju.
Pogodne su za dijabetičare
Iako se vlakna ubrajaju u ugljikohidrate, ona nemaju isti učinak na šećer u krvi kao rafinirani ugljikohidrati, poput bijelog kruha. Hrana bogata vlaknima ne sadrži mnogo probavljivih ugljikohidrata, što usporava probavu i uzrokuje postupnije i manje povišenje razine šećera u krvi, pokazala je studija objavljena 2016. u časopisu Circulation.
Bezbrojne opcije okusa
Na kokice možete staviti mnogo drugih, zanimljivijih stvari od maslaca i soli. Dodajte cimet ili, ako želite pikantniji okus, wasabi ili curry, a možete im dati i talijanski štih uz dodatak ribanog parmezana i malo maslinovog ulja. U stvari, bilo koji začin koji imate u kući obogatit će okus kokica, bez dodatnog opterećivanja kalorijama.
Imaju više željeza od špinata
Ne mnogo više, ali ipak više. Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede, 28 g kokica sadrži 0,9 mg željeza, dok šalica sirovog špinata (30 g) sadrži 0,8 mg. Brojke vam se možda čine male, ali odrasli muškarac treba samo 8 mg željeza u svakodnevnoj prehrani. S druge strane, odrasle žene trebaju 18 mg (zbog krvi koje gube tijekom menstruacije), a prema dostupnim podacima gotovo 10 posto žena ima manjak željeza. Dakle, svaki način da popunite zalihe je dobar, a kokice su usto još i zdrav, ukusan i zabavan način.
(izvor: dnevnik.hr)