(foto: Mario Gadžić i Bajazit Jašarević ispred Aluminija i Elektroprivrede BiH potpisuju ugovor o isporuci el. energije)
Ugovorom o isporuci električne energije u 2017., između Elektroprivrede BiH i Aluminija d.d. Mostar, nazvanim i ‘povijesnim’, Elektroprivreda HZ-HB gubi najvećeg potrošača, ujedno i najvećeg dužnika. Također, s obzirom da prosječna mjesečna potrošnja električne energije u Aluminiju iznosi oko 11 milijuna KM, Elektroprivreda HZ HB sljedeće godine neće imati i najvećeg potrošača vrijednog oko 132 milijuna KM.
Prema ovom ugovoru, Elektroprivreda HZ-HB sljedeće, 2017. godine mostarski Aluminij opskrbljivati će električnom energijom i to u cjelokupnoj potrebi. Ovim ugovorom ispoštovan je zaključak federalnog parlamenta još iz 2009. godine, prema kojem dvije elektroprivrede (JP Elektroprivreda HZ-HB i JP Elektroprivreda BiH)
ne smiju izvoziti višak električne energije prije nego što podmire sve potrebe lokalnog tržišta Federacije BiH.
No, ovo nije prvi put da mostarski Aluminij koristi struju Elektroprivrede BiH – podsjetimo da je Elektroprivreda HZ HB, kao opskrbljivač Aluminija, od Elektroprivrede BiH kupovao struju i to na vrlo zanimljiv način: Elektroprivreda BiH struju je izvezla beogradskoj tvrtci Rudnap, točnije njegovoj sestrinskoj tvrtci u Banja Luci, a Elektroprivreda HZ-HB potom ju je od Rudnapa kupila za Aluminij.
Sada je kupoprodaja električne energije pojednostavljenija, ali i zakonitija.
Kupovina struje: Politički dogovor Čović-Izetbegović
S obzirom da je sadašnja uprava Aluminija pod kontrolom HDZ-a BiH, a kadrovi Elektroprivrede BiH dolaze iz SDA, razumljivije su i riječi novog direktora Aluminija Maria Gadžića kako je ova poslovna suradnja rezultat i posebne uloge Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH i Vlade F BiH i to ministarstva financija, te energetike i turizma.
Otvoreno pitanje ostaje po kojoj cijeni će Elektroprivreda BiH prodavati struju Aluminiju. Jasno je da tu cijenu određuje burza, no odgovor na ovo pitanje nismo upjeli doznati iz mostarskog Aluminija.
“Traženi podatci povjerljivi su dio poslovnoga ugovora, odnosno, sve što je moguće iznijeti u javnost napisano je u našemu priopćenju”, odgovor je iz Aluminija na pitanje o cijeni struje, iako se radi o dva javna poduzeća u potpunom ili djelomičnom vlasništvu Vlade Federacije, gdje bi sve odredbe ugovora trebale biti dostupne javnosti.
No, Republika doznaje da se radi o cijeni od 43 eura po megavatsatu (MWh), što i jest jedna od najpovoljnijih cijena na tržištu s obzirom da je Elektroprivreda HZ HB struju Aluminuju prodavala po 43,5 eura ili 44 eura po MWh.
S obzirom da je ova poslovna suradnja, sa stajališta zdravih tršišnih osnova, uistinu bila potrebna te da mu je najvećim dijelom “kumovao” politički dogovor SDA-HDZ, ne može se izostaviti pitanje: Kakve reakcije HDZ-a bi bile da je neka od prošlih uprava u Aluminiju potpisala ovakav ili sličan ugovor s “bošnjačkom” Elektroprivredom BiH te tako “hrvatsku” Elektroprivredu HZ HB ostavila bez najvećeg kupca i više od 132 milijuna KM?
Planom Agencije za privatizaciju F BiH, Aluminij je jedan od šest tvrtki koji su predviđeni planom privatizacije za 2016. – istom će biti obuhvaćeni i Bosnalijek d.d. Sarajevo, Energopetrol d.d. Sarajevo, Energoinvest d.d. Sarajevo, Fabrika duhana Sarajevo d.d. Sarajevo i Sarajevo osiguranje d.d. Sarajevo.
Federalna ministrica financija Jelka Miličević jednom prilikom je izjavila kako se mostarski Aluminij “prvo mora ušminkati” kako bi se prodao.
Tako su i sve glasnija nagađanja da će “šminkanje” potrajati neko vrijeme, a sama uprava najavljuje i skorašnje ponovno pokretanje isključenih ćelija u Elektrolizi i vraćanje proizvodnje u puni kapacitet te, konačno i pozitivno poslovanje u 2017. godini.
U ovom kontekstu se sve češće spominje i daleko cijenom povoljniji plin koji bi, u budućnosti, postao primarni izvor energije za proizvodnju u ovom mostarskom aluminijskom divu i pristizao iz susjedne Republike Hrvatske.
A “hrvatska” Elektroprivreda HZ HB?
Što i kako će biti s dugom aluminija od oko 150 milijuna KM prema Elektroprivredi HZ HB nije potpuno jasno. Pogotovo s obzirom da je dug Aluminija ova elektroprivreda proknjižila kao gubitak, a ne nenaplaćena potraživanja.
Generalni direktor Elektroprivrede HZ HB Marinko Gilja, kadar HDZ-a BiH, svojedobno je izjavio da sa sigurnošću može kazati da “dug kupca Aluminij d.d. Mostar neće biti otpisan, kao što su pojedini mediji nagađali”. A kako – još se ne zna.
Kako će Elektroprivreda HZ HB preživjeti gubitak najvećeg dužnika ali i, doduše, najvećeg potrošača koji im je isplaćivao i najviše novca teško je ocijeniti. No, s obzirom da je u posljednje vrijeme u tom javnom poduzeću zaposleno oko 350 novih djelatnika, zasigurno da se može očekivati i smanjenje plaća, koje su ionako na visokoj razini. A, možda i otpuštanja prekobrojnih kadrova.
(V.S./Republikainfo.com)