Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Top teme

    Što Europska komisija traži od BiH da bi postala članicom EU-a

    republikaBy republika30.05.2019No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kako se navodi u dokumentu, Europska komisija smatra da bi se pregovori za pristupanje BiH EU trebali otvoriti kada zemlja postigne potreban stupanj usklađenosti s kriterijima za članstvo, a posebno sa političkim kriterijima kojima se zahtijeva stabilnost institucija koje jamče demokraciju i vladavinu prava.

    Također se navodi da BiH, da bi ispunila svoje pravne obaveze po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju,  mora osigurati  funkcioniranje Parlamentarnog  odbora za stabilizaciju i pridruživanje i izraditi državni program za usvajanje acquis-a EU.

    Prenosimo neke od najznačajnijih dijelova ‘Mišljenje o zahtjevu BiH za članstvo u EU’:

    Uvjet za IPA fondove

    “EU pruža značajnu financijsku pomoć Bosni i Hercegovini, koja je tijekom godina omogućila zemlji da se oporavi od ratnog razaranja i da ekonomija zemlje ponovo počne hvatati korak s ostalima. Od 1996. do 2000. Godine, Bosna i Hercegovina je dobila financijsku pomoć EU u okviru programa Phare i OBNOVA. Od 2000. do 2007. Godine, uredbom CARDS predviđena je financijska pomoć prilagođena prioritetima procesa stabilizacije i pridruživanja. Od 2007. Godine, Bosna i Hercegovina koristi pomoć EU uglavnom u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA). U periodu od 2007. do 2018. Godine, Bosna i Hercegovina je dobila 1,5 milijardi eura  od  EU, a od toga, po  procjenama, 433  miliona eura iz regionalnih  programa. Od  2000. Godine, Evropska investicijska banka dodijelila je  2,4  milijarde eura zajmova za podršku projektima u Bosni i Hercegovini. Izaslanstvo EU u Bosni i Hercegovini  odgovorno je za provedbu financijske pomoći EU putem izravnog upravljanja, kao i za osiguranje koordinacije pomoći s državama članicama EU. U tijeku je provedba programa IPA I i IPA II. Indikativni strateški dokument za Bosnu i Hercegovinu za period 2014. -2017. revidiran je 2018. godine kako bi uključio nekoliko dodatnih sektora i bio produžen do 2020. godine. Sektorske strategije su izrađene za okoliš, energiju, transport i ruralni razvoj, što je omogućilo podršku iz programa IPA tim sektorima. Usvajanje cjelodržavnih strategija, kao što su one u oblasti upravljanja javnim financijama i zapošljavanja, ostaje ključni uvjet za Bosnu i Hercegovinu da u potpunosti iskoristi sredstva iz IPA fondova u periodu 2018.-2020”.

    Nespremna BiH mogla bi biti problem EU

    “Bosna i Hercegovina je općenito u ranoj fazi kada je u pitanju razina spremnosti za preuzimanje obveze koje proističu iz članstva u EU i potrebno je značajno ubrzati proces usklađivanja s acquis-emte provesti i primijeniti odgovarajuće zakonodavstvo. Posebnu pažnju je potrebno posvetiti područjima slobodnog  kretanja roba, pravu poslovnog nastana i slobodi pružanja usluga, informacijskom društvu i medijima, poljoprivredi i ruralnom razvoju, ribarstvu, transportnoj politici, energetici, ekonomskoj i monetarnoj politici, statistici, socijalnoj politici i zapošljavanju, poduzetništvu i industrijskoj politici, regionalnoj politici i  koordinaciji strukturnih  instrumenata, obrazovanju i kulturi, zaštiti potrošača i zdravlja i financijskoj kontroli. Pristupanje Bosne i Hercegovine imalo bi ograničen ukupan utjecaj na politike Europske unije i ne bi utjecalo na sposobnost Unije da održava i  produbljuje svoj razvoj. 

    Istovremeno, identificirana pitanja funkcionalnosti unutar Bosne i Hercegovine, posebno ona koja se tiču unutarnjeg procesa donošenja odluka, kao i nesigurnosti preklapanja između različitih razina vlasti u zemlju u odnosu na niz nadležnosti, mogu negativno utjecati na proces donošenja odluka u EU, posebno u vezi s pitanjima koja zahtijevaju jednoglasno odlučivanje među zemljama članicama EU. 

    Stoga bi Bosna i Hercegovina trebala započeti proces rješavanja pitanja funkcionalnosti kako bi se ispunili zahtjevi za članstvo u EU i preuzele odgovarajuće obveze. Europska komisija smatra da bi se pregovori za pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji trebali otvoriti kada zemlja postigne potreban stepen usklađenosti s kriterijima za članstvo, a posebno s političkim kriterijima iz Kopenhagena kojima se zahtijeva stabilnost institucija koje naročito jamče demokraciju i vladavinu prava.

    Ključni prioriteti

    Bosna i Hercegovina će  morati temeljito poboljšati svoj zakonodavni i institucionalni okvir kako bi se osiguralo ispunjavanje sljedećih ključnih prioriteta: 

    Demokratija / Funkcioniranje

    1. Osigurati da se izbori provode u skladu s europskim standardima tako što će provesti relevantne preporuke OSCE-a/ODIHR-a    i    Venecijanske  komisije, osigurati transparentnost financiranja političkih stranaka i održati lokalne izboreu Mostaru,

    2. Osigurati vidljive rezultate kada je u pitanju funkcioniranje mehanizma koordinacije o pitanjima koja se odnose na EU na svim razinam, uključujući i pripremu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje acquis-a,

    3. Osigurati pravilno funkcioniranje Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje,

    4. Temeljno unaprijediti institucionalni okvir, uključujući i na ustavnoj razini, kako bi se:
    a) osigurala pravna sigurnost u smislu podjele nadležnosti između razina vlasti;
    b) uvela klauzula o zamjeni kako bi se državi nakon pristupanja omogućilo privremeno ostvarivanje nadležnosti drugih razina vlasti radi sprječavanja i otklanjanja povrjeda prava EU;
    c) jamčila neovisnost pravosuđa, uključujući i njegovu samostalnu instituciju (VSTV);
    d) reformirao Ustavni sud, uključujući i rješavanje pitanja međunarodnih sudaca i osiguralo provođenje njegoviho dluka;
    e) jamčila pravna sigurnost, uključujući i putem uspostave pravosudnog  tijela kojem bi bilo povjereno osiguranje dosljednog tumačenja prava u cijeloj  Bosni i Hercegovini;
    f) osigurala jednakost i nediskriminacija građana, posebno postupanje prema presudi Europskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić i Finci;
    g) osiguralo  da su svi organi uprave zaduženi za provedbu acquis-a zasnovani isključivo na profesionalizmu i da se ukloni pravo veta u procesu donošenja odluka, u skladu s acquis-em.

    5. Poduzeti konkretne korake na unaprijeđenju okruženja pogodnog za pomirenje kako bi se premostilo naslijeđe rata. 

    Vladavina prava

    6. Unaprijediti funkcioniranje pravosuđa kroz usvajanje novih zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću i sudovima BiH u skladu sa europskim standardima.

    7. Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma, prvenstveno putem:
    a) usvajanja i provođenja propisa o sukobu interesa i zaštiti uzbunjivača;
    b) osiguravanja djelotvornog funkcioniranja i  koordinacije tijela za borbu protiv korupcije;
    c) usklađivanja zakonodavstva i jačanje kapaciteta za javne nabavke;
    d)osiguravanja učinkovite suradnje između tijela za provođenje zakona i s tužiteljstvima;
    e)demonstriranja napretka u ostvarivanju rezultata proaktivnih istraga, potvrđenih optužnica, kaznenih  progona i pravomoćnih  osuđujućih presuda u predmetima organiziranog kriminala i korupcije, uključujući i one na visokoj razini;
    f)depolitizacije  i  restrukturiranja  javnih  poduzeća i osiguravanja transparentnosti procesa privatizacije.

    8. Osigurati učinkovitu koordinaciju upravljanja granicama i kapacitetima za upravljanje migracijama na svim razinama i osigurati funkciniranje sustava azila.

    Osnovna prava

    9. Jačati zaštitu prava svih građana, posebno osiguravanjem provedbe zakona o nediskriminaciji i o rodnoj ravnopravnosti.

    10.Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, posebno

    (a) ukidanjem upućivanja na smrtnu kaznu u Ustavu Republike Srpske i
    (b) imenovanjem nacionalnog mehanizma za prevenciju mučenja i nečovječnog postupanja

    11.Osigurati poticajno okruženje za civilno  društvo, posebno poštujući europske standarde o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja.

    12. Jamčiti slobodu izražavanje i medija i zaštitu novinara, posebno putem 
    (a) osiguranjao dgovarajućeg sudskog procesuiranja predmeta prijetnji i upotrebe nasilja nad novinarima i medijskim radnicima,  i  (b) osiguravanja financijske održivosti sustava javnih RTV servisa

    13. Unaprijediti zaštitu i inkluziju ranjivih grupa, posebno osoba s invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražitelja azila, kao i raseljenih lica i izbjeglicau cilju zatvaranja Aneksa VII Daytonskog mirovnog sporazuma.

    Reforma javne uprave

    14.Završiti nužne korake u reformi javne uprave s ciljem unaprijeđenja sveukupnog funkcioniranja javne uprave osiguravanjem  profesionalne i depolitizirane državne službe i koordiniranim pristupom u kreiranju politikau cijeloj državi.

    Cjelokupan dokument možete pročitati:

    OVDJE

     

    /Republikainfo.com/

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    SAD i Kina na rubu novog geopolitičkog sukoba: Kome će se prikloniti Azija?

    30.06.2025

    Donald Trump želi nagradu koja je Josipu Brozu Titu izmaknula za jedan jedini glas!

    29.06.2025

    Nakon summita NATO-a i povećanja izdavanja za naoružanje, papa Lav kritizirao globalnu militarizaciju: “Umjesto za bolnice i škole, novac završava u rukama trgovaca smrću”

    26.06.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.