Hrvatski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Ivan Del Vechio nije opozvan jer postupak za to nije dovršen pa će on ostati u našoj zemlji sve dok se čelništvo susjedne zemlje ne dogovori o njegovom nasljedniku. Naime, nakon što se Del Vechio našao u Banjoj Luci 9. siječnja, a taj dan se slavio kao dan entiteta, u bh. i hrvatskoj javnosti se podigla velika prašina te su se u javnosti pojavile informacije kako je veleposlanik opozvan. Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova Hrvatske za Dnevni list pojašnjavaju procedure.
– Procedura imenovanja i opoziva šefova diplomatskih misija propisana je Ustavom Republike Hrvatske (čl.99). Na prijedlog Vlade i uz mišljenje nadležnog odbora Hrvatskoga sabora, odluku o postavljanju i opozivu šefova diplomatskih misija u inozemstvu donosi predsjednica Republike, uz prethodni supotpis predsjednika Vlade. Veleposlanik Ivan Del Vechio nije opozvan budući da opisani postupak nije dovršen, navode iz Službe za odnose s javnošću MVEP. Iz ovoga najlogičnije je zaključiti kako se još uvijek traži najbolje rješenje za Del Vechiovog nasljednika, odluku o tome ovisit će o dogovoru hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i premijera Andreja Plenkovića, a dok se to ne dogodi on ostaje u Sarajevu.
Kronologija slučaja
Podsjetimo, hrvatski veleposlanik se našao u Banja Luci 9. siječnja, a mnogi su to protumačili kao da je prisustvovao Danu RS-a, koji redovno zaobilaze svi predstavnici diplomatskog kora zemalja EU. U izjavi za Dnevni list nakon što su počele optužbe na njegov račun kazao je kako on nije sudjelovao na obilježavanju Dana RS-a nego je bio na ranije dogovorenom sastanku sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom.
– Doista ne znam zbog čega me svi napadaju. Nema razloga za to, jer, ponavljam, uopće nisam bio ni na mimohodu ni na akademiji. Nisam prisustvovao proslavi Dana RS-a i već sam objasnio razloge dolaska u Banju Luku, kazao je tada Del Vechio. Tu priču je potvrdio i sam Dodik kazavši kako je s veleposlanikom razgovarao o određenim projektima.
– Veleposlanik nije bio niti na dodjeli odlikovanja niti na mimohodu niti na akademiji. Ranije smo se čuli i tog dana našli u Banja Luci zbog određenih projekata, jer gradimo jedan most kod Kotor Varoši za jedno hrvatsko selo i još neke poslove o kojima sam ranije razgovarao s predsjednicom Grabar-Kitarović o tome što trebamo uraditi. Značajnu fazu toga smo i okončali a na ostalom radimo. Sav njegov grijeh, ako je to uopće grijeh, je upravo to. Nemam potrebu bilo koga braniti, ali imam potrebu reći istinu, kazao je Dodik za Vijesti.ba.
Ipak, u Hrvatskoj, ali i BiH podigla se ogromna prašina jer je tog dana odlikovan bivši oficir JNA Slavko Lisica, koji je u Hrvatskoj pravomoćno osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih na području Šibenika 1991. godine. Lisica je u rujnu 1991., kada se dogodio zločin, bio zapovjednik oklopnih i topničkih postrojbi u sastavu Kninskog korpusa koji se nalazio pod zapovjedništvom Ratka Mladića.
Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić vrlo je jasno kazala da je bila neugodno iznenađena kada je vidjela Del Vechija u Banjoj Luci i da tog dana tamo nije smio biti. Iz Ureda predsjednice kao i iz Vlade RH potvrdili su da nisu bili upoznati s tom odlukom jer Hrvatska nikada nije sudjelovala u proslavi tog dana, a tako je trebalo biti i ovaj put i ovo je bila pogrešna procjena i odluka veleposlanika. Iako je istina da veleposlanik toga dana nije bio na mimohodu i svečanoj akademiji, ministrica kaže da on tamo nije trebao biti jer se Hrvatska politika vezano za taj datum nije promijenila i to je dan na kojima hrvatski predstavnici nisu bili ranijih godina.
– Veleposlanik Del Vechio je to protumačio da je to poziv predsjedavajućeg Predsjedništva, on zaista nije išao na druge stvari, ali mi i dalje držimo kako je bilo najvažnije da se taj dan nije trebao naći na tom mjestu, rekla je Pejčinović-Burić. Slično su izjavljivali i svi drugi hrvatski dužnosnici, bilo vladajući, bilo oporba.
Dobar mandat
I ona je potvrdila kako Del Vechiju ističe peta godina mandata u BiH te da su hrvatske vlasti u razgovorima o novom veleposlaniku jer njegov uobičajeni mandat od četiri godine prošao i on je ostao u BiH samo zato što je bila izborna godina i u to vrijeme nije bilo najsretnije mijenjati veleposlanika. Pejčinović-Burić za petogodišnju misiju Del Vechija u BiH rekla je kako je bio jako angažiran u svakom pogledu i tim više čudi ova njegova odluka.
I uistinu, hrvatski veleposlanik je odradio dobar mandat, bio je uključen u niz aktivnosti, niz ih je i sam inicirao i radio na poboljšanju odnosa dvaju zemalja. Nebrojeno puta je ukazivao na ogromne mogućnosti naše zemlje te da na dobrobit svih konstitutivnih naroda i svih građana ova zemlja može i mora brže napredovati. Uz to, vrlo je jasno upozoravao na problematiku Izbornog zakona BiH, nužnosti izmjena istog u skladu s presudom Ustavnog suda BiH u “slučaju Ljubić, nužnosti uvažavanja pune ravnopravnosti i jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda i svih drugih građana u BiH. O tome su nakon izbora na najvišim tijelima EU (Europsko vijeće i Vijeće EU) u nekoliko navrata govorili i hrvatski premijer Plenković i ministrica Pejčinović-Burić. Jasno je kako je Hrvatska zbog Hrvata u BiH ali i tisuću kilometara granice s BiH vrlo zainteresirana za mir i stabilnost, ekonomski prosperitet, put BiH ka EU i NATO. Prioritet broj jedan morati biti briga o tome da napokon Hrvati u BiH budu ravnopravni, a ne majorizirani i obespravljeni. Shodno tome, morati će se itekako povesti računa o tomu tko će biti idući veleposlanik u BiH jer je naša zemlja i dalje poprilično daleko od formiranja vlasti, još dalje od kompromisa oko izmjena Izbornog zakona, a ponovno se preko naših leđa počinju “igrati” velike geopolitičke igre. Iako je Hrvatska, uz Sloveniju, uza sve probleme kojih zasigurno ima, “televizor u boji” za ostale zemlje nastale raspadom bivše države, te je kao članica EU i NATO-a zagledana prema tom uglednom društvu, jedan od top prioriteta joj jednostavno mora biti BiH. U tom kontekstu na mjesto veleposlanika mora doći osoba koja vrlo dobro poznaje situaciju u BiH i općenito zapadnom Balkanu te koja ima mnogo “utakmica u nogama”.
(Izvor: Dnevni list)