Usporedbe radi, broj radno sposobnog stanovništva prije deset godina u našoj zemlji je bio 2,649 milijuna, piše Klix.ba.
Anketom je obuhvaćeno više od 10 tisuća kućanstava i to skoro 6.000 u FBiH i 3.600 u RS-u. Radno sposobno stanovništvo obuhvaća sve osobe koje imaju 15 i više godina, podijeljene u dvije glavne kategorije: radnu snagu – ekonomski aktivno stanovništvo i ekonomski neaktivno stanovništvo.
Radnu snagu ili aktivno stanovništvo čine zaposlene i nezaposlene osobe. Od ukupnog broja radno sposobnog stanovništva, više od 51 posto čine žene.
Samo u posljednje dvije godine BiH je izgubila 93.000 radno sposobnih stanovnika. Najnoviji podaci govore da je u posljednje dvije godine iz BiH u Njemačku odselilo više od 50.000 građana.
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić ističe da su demografske karakteristike jedne od najvažnijih za ekonomski razvoj zemlje.
“Od broja stanovnika zavisi kako će se u budućnosti razvijati naša ekonomija, ovisi povrat duga, jer dug vraćaju oni koji su ostali, 0visi pitanje mirovina, punjenje fondova, ptotačuna i u konačnici cjelokupni ekonomski sustav”, kaže Hadžić.
On nadležnima u vlasti postavlja pitanje kako misle riješiti neminovne probleme koji će uslijediti.
“Postavlja se pitanje za koga se podižu silni krediti za navodnu cestogradnju i uvode nove akcize kada nas je sve manje? Tko će vraćati te kredite? Kako vlast planira sutra odgovoriti na ovaj rastući problem? Možda podizanjem stope PDV-a? Kako osigurati mirovine za 80.000 novih korisnika za sljedećih 5-6 godina? Kako braniteljima osigurati redovito dobivanje naknada”, pita se Hadžić.
Prosječna plaća u FBiH iznosi 894 KM, a u RS-u 880 KM, a padom ukupnog broja stanovnika opada i kupovna moć građana, što će se izravno odraziti na prikupljanje PDV-a.
“Sada se postavlja pitanje kako odrediti nove strategije. Sve što se do sada radilo i što je utvrđeno može pasti u vodu ako nema stanovnika. Tko će vraćati kredite, za koga se podižu?”, komentirao je za Klix.ba ekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Anketna procjena o ukupnoj populaciji u BiH je 2,7 milijuna ljudi, ali za Klix.ba iz Agencije za statistiku objašnjavaju da se radi o posebnoj metodologiji, na uzorku, bez procjene ili usklađivanja.
/Republikainfo.com/