Američki predsjednik Donald Trump obilježio JE prvih 100 dana na dužnosti, na skupu u Michiganu, organiziranom u stilu njegove kampanje. Početak svog drugog mandata ocijenio je kao “najuspješnijih 100 dana bilo koje administracije u povijesti SAD-a”.
Hvalio je svoju oštru imigracijsku politiku, kritizirao bivšeg predsjednika Joea Bidena, no – istraživanja javnog mišljenja – Trumpu ne ide na ruku. Ankete pokazuju nagli pad potpore – što je potaknuto zabrinutošću zbog carina. U prilog mu ne ide ni podatak prema kojem je iza američkog gospodarstva najlošije tromjesečje od 2022.
“Papa? Želio bih biti papa, to bi bio moj prvi izbor.”
Rekao je američki predsjednik novinarima prije nego što je iznio svoje mišljenje o tome tko bi trebao preuzeti ulogu poglavara Katoličke Crkve.
Donald Trump skupom u predgrađu Detroita obilježio je 100 dana od početka drugog mandata – tijekom kojih je pokrenuo globalni trgovinski rat te uzdrmao svijet i destabilizirao Sjedinjene Države.
– Večeras smo ovdje, u srcu naše zemlje, kako bismo proslavili najuspješnijih prvih 100 dana bilo koje administracije u povijesti SAD-a. I to prema mišljenju mnogih. Ono čemu je svijet svjedočio proteklih 14 tjedana – revolucija je zdravog razuma, rekao je Donald Trump, predsjednik SAD-a.
Okružen predanim lojalistima djeluje nesputano. Druga Trumpova vlada podijelila je zemlju više nego ikada prije. Ankete pokazuju da Amerikanci sve više gube povjerenje zbog gospodarskog i političkog meteža. Pristaše ne nalaze zamjerke.
– On razumije Ameriku. Demokrati su bili stranka srednje klase, zbog Trumpa sada su to postali republikanci. Iako je bogat – on govori o onome što svakog Amerikanca boli, rekao je Amin Hashmi, pristaša Donald Trumpa.
Dok strah od recesije ne jenjava, a pokazatelji zdravlja američkog gospodarstva bilježe najslabiji rast u posljednje tri godine – Trump govori o otvaranju novih radnih mjesta, obećava da će suzbiti inflaciju, zaustaviti rast cijena, donijeti najveće porezne olakšice u američkoj povijesti.
– Naša veličanstvena sudbina bliža je nego ikad prije. I ne znate koliko je blizu. Naše zlatno doba tek je počelo, poručio je Trump.
U govoru primjerenijem predizbornom skupu ponavlja – Joe Biden je uspavan, mediji su lažni, suci koji mu se protive komunisti, demokrati – radikalna ljevica, a kada je riječ o trgovini, prijateljske zemlje zlostavljale su SAD više od neprijatelja.
– Nakon desetljeća političara koji su uništavali Detroit da bi izgradili Peking, napokon imate borca za radnike u Bijeloj kući, rekao je Trump.
U ekskluzivnom intervjuu za ABC branio je carine nametnute Kini, rekao je da nema zemlje koja nije potkradala Ameriku.
– Ako pogledate Europsku uniju, strašno je to što su nam učinili. Iskorištavala nas je gotovo svaka zemlja na svijetu. Sada to više ne rade, rekao je Trump.
U malo više od tri mjeseca Trump je razorio višedesetljetne saveze i udaljio SAD od najbližih prijatelja.
Trump je okrivio svog prethodnika Joea Bidena za loše gospodarske rezultate
“Ovo je Bidenova burza, a ne Trumpova”, rekao je. “Naša zemlja će procvjetati, ali moramo se riješiti Bidenovih repova”, poručio je.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je u srijedu da Amerikanci, suočeni s gospodarskim padom u prvom tromjesečju, trebaju biti strpljivi i zaključio da će njegove carine na kraju dovesti do procvata američkog gospodarstva.
Gospodarstvo je palo u prvom tromjesečju, opterećeno poplavom robe koju su uvozila poduzeća nastojeći izbjeći veće troškove, što naglašava remetilačku prirodu Trumpove često kaotične carinske politike.
Republikanac Trump okrivio je svog demokratskog prethodnika Joea Bidena za loše rezultate.
– Ovo će potrajati, nema nikakve veze s carinama, samo što nas je ostavio s lošim brojkama, ali kada krene procvat, bit će kao nijedan drugi. Budite strpljivi, dodao je američki predsjednik.
Amerikanci očekuju poskupljenja, spremni neko vrijeme trpjeti posljedice carina
Velika većina Amerikanaca smatra da će zbog carina koje je kabinet predsjednika Donalda Trumpa uveo trgovinskim partnerima morati dublje posegnuti u džep, ali gotovo dvije trećine njih spremno je neko vrijeme otrpjeti negativne posljedice u ime dugoročne dobiti, pokazalo je istraživanje tvrtke Gallup, prenosi HINA.
Gotovo tri četvrtine ispitanika, njih 70 posto, smatra da će nove carine kratkoročno SAD-u donijeti više troškova nego prihoda, a njih 29 posto drži da će donijeti financijsku korist.
Ispitanici su tek nešto optimističniji u procjenama troškova i prihoda na dulji rok pa tako nešto više od trećine njih drži da će državi donijeti financijski plus, a 62 posto očekuje financijski minus.
Velika većina ispitanika, njih 89 posto, drži da će zbog carina proizvodi koje kupuju poskupjeti.
Mišljenja su pak podijeljena o mogućem povećanju broja radnih mjesta. Trump je rekao da se carine uvode u velikoj mjeri zato da se oživi domaća industrija i da se otvore nova radna mjesta.
Gotovo polovica ispitanika, njih 49 posto, smatra da bi taj cilj mogao biti i ostvaren, pri čemu njih 25 posto misli da je povećanje broja radnih mjesta vrlo vjerojatno, a 24 posto iskazalo je umjereniji optimizam, uz ocjenu da je donekle vjerojatno.
Točno polovica ispitanika drži da carine neće donijeti više radnih mjesta u industriji. Njih 32 posto smatra da takav ishod nije previše vjerojatan, a 18 posto da uopće nije vjerojatan.
Pri uvođenju carina američki predsjednik priznao je da bi Amerikanci kratkoročno mogli iskusiti negativne ekonomske posljedice prije nego što osjete dugoročnu dobrobit nove carinske politike.
Prema Gallupovom istraživanju, 31 posto ispitanika uopće nije spremno prihvatiti takve negativne posljedice, a njih 68 posto spremno ih je otrpjeti u najmanju ruku nekoliko mjeseci. U toj skupini njih 20 posto otrpjelo bi ih nekoliko mjeseci, njih 22 posto do godinu dana, a 26 posto i više od godinu dana.
Tvrtka Gallup provela je online anketu od 2. do 15. travnja.
Bidenov glasnogovornik o Trumpu:”Jedini predsjednik koji je uspio u 100 dana srušiti gospodarstvo koje se oporavljalo”
Sada mu je stigao odgovor od bivšeg glasnogovornika Bijele kuće za vrijeme Bidena.
Andrew Bates poručio je kako je Trumpovo upravljanje gospodarstvom “katastrofalno”.
“Trump je jedini predsjednik koji je uspio u 100 dana srušiti gospodarstvo koje se oporavljalo, i jedini predsjednik koji je bankrotirao kasino”, rekao je Bates, prenosi CNBC.
Dodao je i da bi Trump “vjerojatno bio osobno u stečaju da ne izvlači novac od bogatih pristaša putem izuzeća od vlastitih carina”.
Bates je ustvrdio da je Biden predao Trumpu “najbolje gospodarstvo na svijetu”, koje sada “strmoglavo ide prema Trumpovoj recesiji”.
Gospodarstvo SAD-a je palo u prvom tromjesečju, opterećeno poplavom robe koju su uvozila poduzeća nastojeći izbjeći veće troškove, što naglašava remetilačku prirodu Trumpove često kaotične carinske politike.
Američko gospodarstvo stagniralo u prvom tromjesečju
Aktivnost u američkom gospodarstvu stagnirala je u prvom tromjesečju, uz skok uvoza i smanjenu državnu potrošnju na obranu, ali i pojačana ulaganja kompanija u opremu i oporavak izvoza, pokazalo je u srijedu izvješće ministarstva trgovine.
U razdoblju od siječnja do ožujka aktivnost je pala “manje od 0,1 posto” u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je bila porasla za 0,6 posto, izvijestilo je ministarstvo.
Usporedba s prvim prošlogodišnjim tromjesečjem pokazuje pak rast aktivnosti za 2,0 posto. U razdoblju od listopada do prosinca uvećana je za 2,5 posto.
Anualizirana stopa koja pokazuje koliko bi BDP porastao odnosno pao pod pretpostavku da je unatrag godinu dana bilježio isti trend pokazuje pad aktivnosti za 0,3 posto. U četvrtom tromjesečju pokazivala je rast aktivnosti za 2,4 posto.
BDP se po anualiziranom pokazatelju smanjio budući da su skok uvoza i smanjena državna potrošnja prevagnuli nad pojačanim ulaganjima i izvozom, navodi ministarstvo.
Brojne kompanije požurile su napuniti zalihe prije najavljenih carina, što se očitovalo u pojačanom uvozu ponajprije potrošačkih i kapitalnih dobara.
Iskazan anualiziranom pokazateljem, uvoz je u prvom tromjesečju poskočio za 41,3 posto. U prethodna tri mjeseca bio se smanjio za 1,9 posto.
Savezna država smanjila je pak potrošnju na obranu za anualiziranih 8,0 posto. U prethodna tri mjeseca bila je porasla za 4,8 posto. Osobna potrošnja osjetno je posustala, prema anualiziranoj stopi rasta od 1,8 posto. U prethodnom tromjesečju bila je porasla za 4,0 posto.
Potrošnja kompanija na strojeve uvećana je pak za anualiziranih 22,2 posto. U četvrtom tromjesečju bila se smanjila za 8,7 posto. Izvoz se oporavio, prema anualiziranoj stopi rasta od 1,8 posto. U prethodna tri mjeseca bio se smanjio za anualiziranih 0,2 posto, pokazuje izvješće ministarstva.
“Jako se zabavljam”
“Prvi put sam imao dvije stvari za raditi – voditi zemlju i preživjeti; imao sam sve ove korumpirane momke”, rekao je u intervjuu za časopis The Atlantic, misleći na svoj prvi mandat, prenosi Euronews.
“A drugi put vodim zemlju i svijet.”
Na pitanje da li se više zabavlja tijekom svog drugog mandata, Trump je rekao da se zabavlja.
“Jako se zabavljam, s obzirom na to čime se bavim”, rekao je i dodao:
“Znate, ono što radim su tako ozbiljne stvari.”
Trump je negirao da je pitao Ministarstvo pravosuđa o pravnim metodama putem kojih bi se mogao kandidovati za treći mandat 2028. godine, uprkos ustavnim zabranama bilo kome ko želi više od dva mandata na toj funkciji. Ipak, vrata toj mogućnosti je ostavio otvorenima.
“To bi bio veliki lom, zar ne?”, upitao je retorički, smijući se i dodao: “Pa, možda samo pokušavam to uraditi.”
Rekao je da mu njegove pristalice govore da to učini, ali je dodao:
“To nije nešto što želim učiniti. I mislim da bi to bilo vrlo teško učiniti.”
Upitan o tekućim previranjima u Pentagonu dok se Pete Hegseth i dalje nalazi upleten u kontroverze, Trump je stao iza svog ministra odbrane.
“Mislim da će se sabrati”, rekao je Trump, misleći na Hegsetha i zaključio:
“Razgovarao sam s njim, pozitivan razgovor, ali razgovarao sam s njim.”
/Desk/