Neformalna grupa građana “Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana u Mostaru” organizirala je na Kobilovači ovoga petka prosvjed na kojemu se okupio veći broj građana. Prosvjed je organiziran jer su mještani naselja Miljkovići i Kozice izrazili zabrinutost jer su na brdima iznad njihovih kuća započeti građevinski radovi za solarna postrojenja.
Oni strahuju da bi njihovo naselje mogla zadesiti ista sudbina kao Donju Jablanicu te ne žele to dozvoliti. Dodali su kako prosvjedom žele ukazati na nezakonito raspolaganje državnim zemljištem.
Odluka Ustavnog suda
Ističu da je Odlukom Ustavnog Suda BiH izvan snage stavljeno pretvaranje državnog šumskog i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko zemljište, na osnovu čega je Grad Mostar izdavao dozvole investitorima za gradnju na državnom zemljištu. Mario Ćosić, predstavnik neformalne grupe građana koja je organizirala okupljanje, izrazio je sućut žrtvama stradalima u poplavama, izvješćuje Bljesak.info.
”Razlog okupljanja je upravo ovo što se dogodilo u Donjoj Jablanici. Želimo poručiti da mi ni u kojem slučaju nećemo dopustiti da se na brdima iznad naših kuća prave solarna postrojenja bez naše suglasnosti, bez učešća u javnim raspravama i svega što je potrebno zakonski napraviti”, rekao je Ćosić.
”Pozivam državnu pravobraniteljicu Jelenu Cvjetić da postupi po službenoj dužnosti i zaštiti državnu imovinu BiH. Odlukom Ustavnog suda od 11.7.2024. godine da je trajna prenamjena državnog šumskog zemljišta u građevinsko zemljište nezakonita i neustavna, odnosno da se smatra raspolaganje državnom imovinom, a zabrana raspolaganja državnom imovinom je na snazi, što znači da općine, županije i entiteti ne mogu raspolagati državnom imovinom.
Vlada FBiH je provela Odluku Ustavnog suda i poništila koncesiju za Vareš. Mi želimo da županijska Vlada, na čeku sa premijerkom Marijom Buhač, na isti način provede Odluku Ustavnog suda i poništi sve nezakonite prenamjene državnog poljoprivrednog zemljišta u građevinsko zemljište za potrebe solarnih postrojenja”, rekao je Ćosić.
“Upravo suglasnost za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta je ključni dokument na osnovu kojega je Grad Mostar izdavao dozvole za solarna postrojenja”, dodao je. Dodao je kako je gradonačelnik Mostara Mario Kordić ”u više navrata na sjednicama Gradskog vijeća isticao da se čeka Odluka Ustavnog suda te kako se ništa neće raditi bez suglasnosti lokalne zajednice”.
“Skupština HNŽ ”nikad nije dala suglasnost za Prostorni plan Grada Mostara za solare”
”Odluka Ustavnog suda je stigla, ona je konačna i jasno je navedeno – zabranjena je svaka trajna prenamjena državnog zemljišta, a samim time izgradnja solarnih postrojenja i vjetroelektrana na državnom zemljištu. Put do gradilišta nije privremeni put kakvim ga oni tretiraju, ovo je trajni put kojega gradi investitor na ovoj dionici, a za trajni put je potrebna trajna prenamjena državnog zemljišta i on mora biti ucrtan u Prostorni plan Grada Mostara”, naveo je.
Dodao je da traže od JP Ceste FBiH da dostave rješenje kojim investitor ima pravo na priključak na magistralnoj cesti Mostar-Čitluk.
”Nama mještanima, a i svim prigradskim naseljima pogođenim solarnim postrojenjima, nametnut je Prostorni plan za energestska postrojenja iz 2023. godine. Bez javnih rasprava u MZ i bez stručne studije, Kordić i Marić su izjednačili solare i vjetroparkove, što nijedna struka ne podržava”, dodao je Ćosić.
Naveo je i kako Skupština HNŽ ”nikad nije dala suglasnost za Prostorni plan Grada Mostara za solarna postrojenja”.
”Općinski i Prostorni plan mora se usuglasiti po zakonu sa Prostornim planom višeg reda HNŽ, što nije slučaj. Kako onda ministarstvo poljoprivrede HNŽ daje suglasnost za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, ako Skupština HNŽ nije dala suglasnost za prostorni plan”, rekao je Ćosić.
Pozvali su premijerku Buhač da odgovori je li Skupština ikad dala suglasnost za navedeno.
”Mostar je jedini grad koji nema Mjesne zajednice. Mještani ne biraju svoje predstavnike u MZ. Grad Mostar nameće gradske službenike koji po stranačkoj podobnosti rade, ali ne u interesu građana. Tražimo da investitor makne bagere iz našeg prostora. Kada država ne funkcionira, kada ne postoji pravni poredak, mi smo primorani braniti naša ognjišta životom”, rekao je Ćosić.
”Mi ne želimo slučaj Međina, dežura se kad je svaka kiša, izlazi se s baterijama na brdo, sve je to Mario Kordić nametnuo u suradnji sa Salemom Marićem”, dodao je Ćosić.
Robert Šunjić, mještanin Miljkovića, kaže kako se pribojavaju scenarija Donje Jablanice. ”Iskrena sućut svima nastradalima, prije svega. Sudbinu sa Jablanicom dijelimo skupa odavno – u ratu smo i mi i oni izgorjeli, ranjeni, pobijeni bez ikakve nadoknade i pomoći. Obnovile su se kuće, što je u prilog nekim glavodržiteljima. Odavde kad uđete u Miljkoviće do na vrh Kozice, nema 4 kilometra autom. Od naših rada do zadnjih solara Mostarskog blata nema 4 kilometra. Ljudi tu žive, svatko ima baštu tu”, piše Bljesak.info.
Također, portal Hercegovina.info/ istražio je kako je investitor izgradnje solara Franjo Takač, docent je i pročelnik studija novinarstva upravo na Filozofskom fakultetu Sveučilišta.Kako je profesor postao investitor protiv kojeg sada prosvjeduju žitelji ovih mjesta te kako je u svemu pogodovala politika, pročitajte OVDJE.
/Desk/