Kako je priopćeno iz Izaslanstva EU-a, kao odgovor na njihovu zajedničku poruku opredijeljenosti za put zemlje ka Europskoj uniji, visoka predstavnica je pozdravila odlučnost zajedničkog rada, naglašavajući da će ujedinjenost u njihovom djelovanju biti za dobrobit Bosne i Hercegovine i svih njenih građana.
“U ovom pogledu, uloga Predsjedništva će biti krucijalna u smanjivanju političkih tenzija i promoviranju pomirenja. Visoka predstavnica i članovi Predsjedništva su se složili oko važnosti da se Vijeće ministara zemlje i sve entitetske vlade formiraju bez odlaganja, kako bi se mogle pozabaviti s brojnim izazovima koji predstoje. Između ostaloga, tu spadaju vladavina prava, uključujući izbornu reformu, provedbu odluka Ustavnog suda i jačanje pravosuđa, kao i nastavak socijalno-ekonomskih reformi.
Istovremeno, Bosna i Hercegovina treba što prije predati sve odgovore na Upitnik kako bi Europska komisija finalizirala Mišljenje o zahtjevu zemlje za članstvo u EU. Federica Mogherini je naglasila opredijeljenost ka EU perspektivi zemlje i naglasila da želi vidjeti trajan napredak Bosne i Hercegovine i regije Zapadnog Balkana ka EU do kraja godine”, stoji u priopćenju sa sastanka.
Komšić: Mogherini nezamislivo zanimalo nepriznanje hrvatskog legitimiteta Komšiću, “pogotovo kada bi se šalili”
Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, nakon sastanaka sa Federicom Mogherini kazao je da je ova posjeta članova Predsjedništva BiH pravo ohrabrenje, izvješćuje N1.
“Razgovarali smo o formiranju vlasti, teme oko drugih zadataka. Vidjet ćemo što će biti na sljedećim susretima sa članovima Europske komisije i Europske unije, pa ćemo donijeti cjelokupan sud”, kazao je Komšić.
Na pitanje novinara je li Mogherini komentirala to da ga dio javnosti u BiH ne smatra legitimnim predstavnikom hrvatskog naroda – Komšić je odgovorio:
“Gospođu Mogherini je nezamislivo zanimala ta činjenica, pogotovo kad bi se šalili”, kazao je Komšić sa dozom sarkazma.
On je također rekao da nije bilo riječi o NATO-u, ali da je bilo govora oko godišnjeg Akcijskog plana, te da se imenuje mandatar za sastav Vijeća ministara BiH. “To nije postavljano kao pitanje u kapacitetu u kojem smo mi razgovarali s Mogherini”, kazao je Komšić.
Dodik: Upitnik EU i formiranje vlasti – dva ključna pitanja, NATO izvan domena
Milorad Dodik, aktualni predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nakon sastanka sa Federicom Mogherini, visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku EU, kazao je da su u Bruxellesu ponovljena dva ključna pitanja za BiH – a to su Upitnik EU i formiranje vlasti.
Dodik je sastanak ocijenio kao dobar i uspješan, bez obzira na cjelokupnu situaciju u BiH.
“Konsenzus je europski put. Kasnimo s upitnikom, procedurama, ali bila je prilika da izvjestimo da je sve dogovoreno oko odgovora, da su ostali prijevodi i da će to biti gotovo za 20-30 dana. EU Parlament će donijeti mišljenje o BiH – čime će se zatvoriti procedura za mogući kandidatski status”, poručio je Dodik.
On je kazao da će BiH do 1. studenoga pokušati doći kandidacijskog statusa, ali i to da su se na sastanku mogle čuti teme koje se tiču formiranja vlasti u BiH.
“Jasno smo čuli da je Europska komisija zainteresirana za brzo formiranje vlasti, i da je NATO izvan domena. Trebalo bi izbjeći pitanje uvjetovanja izbora novih organa vlasti, prije svega Vijeća ministara”, izjavio je Dodik.
Dodik smatra da je to jasna poruka iz Europske unije Bosni i Hercegovini da se vlast mora formirati – jer onda izbori i izborni proces nema smisla.
“Želim istaknuti da su unutarnja pitanja u BiH vezana za reformsku agendu, i da se to treba raditi. Potrebno je intenzivirati reforme javne uprave, sustava javnih nabavki, pravosuđa…”, rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
“Sve smo to spomenuli, upitnik i formiranje vlasti su ključne. Isticale su kolege i regionalne probleme, poput Pelješkog mosta, oni su koristili to svoje individualno pravo”, naveo je Dodik.
Dodik je kazao i to da je primijetio određenu dozu skepticizma – jer je bilo puno najava oko termina predaje odgovora na Upitnik EU.
Rekao je i to da je “savršeno jasno da je BiH složen mehanizam, da se pojavljuju pitanje koja blokiraju kretanje BiH, poput preispitivanja ustavnosti imena Republike Srpske, Deklaracije o položaju Hrvata, majorizaciji Hrvata u BiH – i da to ljudi u Europskoj komisiji znaju”.
Na koncu obraćanja novinarima on je kazao da BiH ne može naprijed ako se ne uvažavaju interesi sva tri konstitutivna naroda.
Džaferović: EK želi da BiH dobije status do 1. studenoga
Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, komentirajući sastanak s Mogherini, kazao je da Europska komisija želi da Bosna i Hercegovina status kandidatkinje za članstvo u uniji dobije do 1. studenoga ove godine.
Kao važnim je istaknuo poruku Mogherini da je zapadni Balkan u vrhu prioriteta za Europsku uniju. Za njega je “impresionirajuće” što je Europska unija odlučna institucionalno se povezivati s državama zapadnog Balkana.
“Ova godina i mandat Europske komisije će do 1. studenoga biti iskorišteni kako bi države napravile iskorak ka Europskoj uniji. Nema dvojbe da Europska komisija želi da Bosna i Hercegovina dobije kandidatski status najkasnije do 1. studenogaove godine”.
Džaferović je za N1 naglasio da je razgovarano i o tome šta Bosna i Hercegovina treba uraditi u integraciji ka Europskoj uniji. Prema njegovim riječima, odgovori na Upitnik Europske komisije su praktično završeni i predstoje tehnički detalji u njihovom finaliziranju.
“Nadam se da će ovaj susret potaknuti na konstruktivan odnos one koji nemaju konstruktivan odnos”, kazao je on, zaključivši da je djelovanjeBruxellesa i Washingtona ključno za BiH.
/Republikainfo.com/