Nakon povijesno turbulentnog tjedna na svjetskim burzama, izazvanog carinskim ratom koji je s ostatkom svijeta pokrenuo američki predsjednik Donald Trump, stanje se nakon njegove odluke o odgodi uvođenja carina na 90 dana donekle smirilo, ali daleko od toga da je svjetsko tržište kapitala stabilizirano.
Američka carinska služba danas je objavila i da će od uvođenja carina biti izuzeti pametni telefoni, računala, monitori i različiti elektronički dijelovi. Bez te iznimke, carine bi teško pogodile američke tehnološke divove poput Applea, koji iPhone i druge uređaje proizvodi – u Kini…
Nakon što je zapalio fitilj pod globalnim financijskim tržištima, predsjednik SAD-a Donald Trump se povukao do golf terena na Floridi. Doduše, najstariji američki predsjednik pri preuzimanju mandata, u lipnju navršava 79 godina, prije odlaska na svoj posjed Mar‑a‑Lago, obavio je liječnički pregled. Pa, iako će nalazi biti objavljeni sutra, on već zna da je u izvrsnoj formi, prenosi HRT.
– Upravo sam se vratio iz medicinskog centra Walter Reed. Mislim da sam dobro prošao…, izjavio je Trump u zrakoplovu Air Force One 11. travnja.
Pregled bi mogao ponuditi prvi jasan uvid u zdravstveno stanje američkog predsjednika, otkako mu je prošlog srpnja, pri pokušaju atentata na predizbornom skupu u Butleru, Pennsylvanija, metak okrznuo uho.
– Htio sam da bude malo drugačije od Bidena. Napravio sam kognitivni test i ne znam što bih vam rekao, osim da sam dobio sve točne odgovore. Napravili su mnogo različitih testova, koji su imali veze sa srcem i nekim drugim stvarima, rekao je Trump.
Uglavnom – nije gotovo! Zastrašujući sprint pregovora startao je. Usred turbulentnog tržišta dionica i rastućeg neodobravanja Amerikanaca, Bijela kuća želi sklopiti 90 trgovinskih sporazuma u 90 dana. Ipak, izazovi brzog rješavanja trgovinskog rata već su očiti. Pregovara se o trgovinskim sporazumima s odabranim saveznicima, dok je većina najpogođenijih država – ostavljena u neznanju o tome što američki predsjednik želi od njih.
– Spremni smo braniti naše gospodarske interese i naše tvrtke ako je potrebno, ne vidimo li pomake od SAD-a, ali to nije naš prvi izbor, jer te carine vidimo kao štetne za gospodarstvo EU-a, gospodarstvo SAD-a i za globalno gospodarstvo. Radije radimo na izbjegavanju ovog negativnog scenarija, istaknuo je Valdis Dombrovskis, povjerenik Europske komisije za gospodarstvo i produktivnost.
Trgovinski šef Europske unije Maroš Šefčovič među prvima dolazi u Washington na hitne pregovore. S gotovo bilijunom dolara u dvosmjernoj trgovini prošle godine, Unija je među najvećim trgovinskim partnerima SAD-a. Donald Trump se do sada otvorio za samo nekoliko ozbiljnih pregovora – Vijetnam, Indija, Južna Koreja i Japan. Prioritet imaju postojeći trgovinski partneri koji su strateški za suzbijanje Kine. Nakon vrtloglavog podizanja carina Kini – trenutačno na 145 posto, Peking je podigao carine na američki uvoz na 125 posto.
– Predsjednik bi bio milostiv, ako se Kina namjerava dogovoriti sa SAD-om. Nastavi li Kina uzvraćati, to nije dobro za Kinu. SAD je najjača, najbolja ekonomija na svijetu, što dokazuje više od 75 zemalja koje su odmah pozvale administraciju da sklope dobar posao. Predsjednik je vrlo jasno dao do znanja da je otvoren za dogovor s Kinom, izjavila je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt.
Većina država ipak je zapela, čekajući pozornost najvećeg svjetskog gospodarstva, sve to dok plaćaju najvišu stopu na izvoz u SAD u gotovo stoljeću. Donald Trump pauzirao je neke od svojih najviših carina, ali je ostavio porez od 10 posto koji je uveo svim zemljama 2. travnja. Čini se i kako je zainteresiran za uklanjanje drugih prepreka trgovini. Stoga ga je to pitao novinar u predsejdničkom zrakoplovu Air Force One.
– 10 posto je u igri, gospodine predsjedniče?, upitao je novinar.
– Blizu, da!, rekao je Trump.
– Koliko blizu?, nije se dao novinar.
– Moglo bi biti nekoliko iznimaka iz očitih razloga, ali rekao bih 10 posto od sada, odgovorio je Trump.
Ponovno stjecanje povjerenja financijskih tržišta još je jedan ključni cilj tijekom sljedećih 90 dana. Zlato je doseglo rekordnu vrijednost. Raspoloženje potrošača u SAD-u pogoršalo se, a očekivanja inflacije porasla su na najviše razine od 1981.
/Desk/