Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Ministar Helez najavio vojnu suradnju s Iranom – Reagirale SAD – Moguće sankcije i suspendiranje vojne suradnje sa SAD-om
    • Zgarište tehnološke katastrofe: Kraj ere privatnih društvenih mreža, stiže li nam ‘EU Twitter‘ iz Bruxellesa?
    • Rastuće globalne napetosti bude zabrinutost zbog mogućih sukoba
    • Zategnuti odnosi: Kina reagirala na poteze iz Beograda, Dačić pozvan u veleposlanstvo – u slučaju uključen i FBI
    • U Kolumbiji upucan i ranjen predsjednički kandidat
    • Šef velike tehnološke tvrtke najavio borbu na AI tržištu: Biti će ili SAD ili Kina!
    • Devet žena optužuje Jareda Leta za seksualno zlostavljanje, pjevač odbacuje sve navode
    • Poznata pjevačica otkrila kako je trošila tisuće dolara na drogu, a računovođi je govorila da kupuje skupu odjeću
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Papa Franjo danas u kratkoj posjeti Budimšešti, a Orbanovi mediji nazvali ga “antikršćaninom, glupanom i Soroš-papom”

    republikaBy republika12.09.2021Updated:12.09.2021No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Papa Franjo sletio je u nedjelju rano ujutro u Budimpeštu gdje će slaviti misu kojom će zatvoriti veliki međunarodni vjerski kongres, no u žiži medijskog zanimanja je njegov kratki susret s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

    Poglavar 1,3 milijarde katolika u svijetu razgovarat će s Orbanom trideset minuta u Muzeju lijepih umjetnosti u Budimpešti kojemu će nazočiti i predsjednik Janos Ader te dvojica visokih dužnosnika Rimske kurije.

    Mediji nagađaju hoće li papa Franjo, poznat po izravnom obraćanju, u razgovoru s Orbanom spomenuti pitanja u kojima se njih dvojica razilaze kao što su migranti i tolerancija prema LGBT+ osobama, prenosi HINA.

    Argentinski papa neumorno poziva na pružanje pomoći izbjeglicama svih vjeroispovijesti koji dolaze kucati na vrata bogatih u bijegu od rata i bijede, u čemu ponekad nailazi na nerazumijevanje i unutar same Katoličke crkve.
    Mediji naklonjeni Orbanu išli su čak tako daleko da su papu Franju nazvali “glupanom”.

    Pritom su upozorili da će se Papa u Budimpešti zadržati samo sedam sati, a u susjednoj Slovačkoj tri dana tijekom pravog službenog posjeta. “On želi poniziti Mađarsku”, rekao je jedan televizijski komentator komentirajući kratkoću posjeta.

    ProOrbanovi mediji čak su nazali Svetog Oca “antikršćaninom” ili čak “Soros papom” uspoređujući ga s Georgeom Sorosom, američkim milijarderom i filantropom mađarskog podrijetla koji je crvena krpa krajnjoj desnici.

    Papa zapravo dolazi u posjet Budimpešti na poseban poziv Međunarodnog euharistijskog kongresa, po uzoru na papu Ivana Pavla II., koji je sudjelovao na takvom događaju 1985. u Nairobiju u Keniji.

    Jorge Bergoglio, i sam iz obitelji talijanskih migranata koji su stigli u Argentinu, neprestance podsjeća staru Europu na njezinu vlastitu prošlost iseljavanja i primanja pridošlih koji su je pomagali graditi.

    Pritom Papa nikada ne proziva imenom političke čelnike, ali progovara protiv “suverenizma” i obilježavanja stranaca kao krivaca “u govorima nalik Hitlerovima iz 1934”.

    Svojim protivnicima papa Franjo redovito odgovora da je pomagati isključenima u srži kršćanstva.

    U travnju 2016. Franjo je za posjeta grčkom otoku Lezbosu rekao “Svi smo mi migranti” i poveo sa sobom u Rim tri sirijske muslimanske obitelji kojima su kuće bile bombardirane.

    U to vrijeme mađarsko vodstvo podiže zidove na granici kako bi spriječilo dolazak muslimana i branilo kršćansku Europu.

    Želeći izbjeći svaku polemiku uoči dolaska prvog Pape nakon Ivana Pavla II. 1996. godine svećenici ističu program “Hungary Helps” kojim pomažu ljude u nesreći omogućujući im da ostanu u svojoj domovini, gradeći crkve ili škole. Mađarska “nije bogata zemlja”, ali ona je pomogla izgraditi crkve i škole u Siriji i šalje liječnike u Afriku, rekao je otac Kornél Fábry, glavni tajnik 52. Međunarodnog euharistijskog kongresa koji traje tjedan dana.

    “Većina Mađara govori isto: mi ne moramo donositi teškoće u Europu, ali moramo pomoći ondje gdje teškoća stanuje”, navodi svećenik.

    U Budimpešti će se Papa sastati s biskupima i predstavnicima drugih vjerskih zajednica, među njima židovske zajednice, a ona mađarska je među najvećima u Srednjoj Europi s oko 100.000 članova. Krajem prijepodneva nakon vožnje papamobilom Papa će slaviti misu na otvorenom kojoj bi trebao prisustvovati i premijer Viktor Orban. Očekuje se dolazak oko 75.000 vjernika.

    U gradu kojim vlada oporba premijeru Orbanu, osvanuli su plakati “dobrodošlice” papi Franji u znak pohvale Papinim pozivima na solidarnost i toleranciju prema manjinama.

    Ovo 34. putovanje izvan Italije pape Franje, koji ima 84 godine, događa se dva mjeseca nakon njegove operacije na debelom crijevu pod općom anestezijom i desetodnevnog oporavka u bolnici.

     

    /Republikainfo.com/

    izdvojeno Mađarska papa Viktor Orban
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Ministar Helez najavio vojnu suradnju s Iranom – Reagirale SAD – Moguće sankcije i suspendiranje vojne suradnje sa SAD-om

    08.06.2025

    Zategnuti odnosi: Kina reagirala na poteze iz Beograda, Dačić pozvan u veleposlanstvo – u slučaju uključen i FBI

    08.06.2025

    Papa Lav XIV. na nedjeljnoj misi kritizirao nacionalističke politike

    08.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Ministar Helez najavio vojnu suradnju s Iranom – Reagirale SAD – Moguće sankcije i suspendiranje vojne suradnje sa SAD-om

    Zgarište tehnološke katastrofe: Kraj ere privatnih društvenih mreža, stiže li nam ‘EU Twitter‘ iz Bruxellesa?

    Rastuće globalne napetosti bude zabrinutost zbog mogućih sukoba

    Zategnuti odnosi: Kina reagirala na poteze iz Beograda, Dačić pozvan u veleposlanstvo – u slučaju uključen i FBI

    U Kolumbiji upucan i ranjen predsjednički kandidat

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.