Prenosimo zanimljivu analizu ljetnih temperatura i tekst Mostarskih crnjaka
Mostar ..Panorama ljeto 1987 god.
I dok uživate u prelijepoj panorami grada,ja ću Vam napisati nešto o našem čelopeku 🙂
Kad je vruće i u tikvi je vruće..
– Dana 31. srpnja 1901. godine, izmjereno je 46,2 celzijevih stupnjeva.
-Dana 6. kolovoza 2008., živa u termometru u 13 sati u središtu grada Mostara dosegnula je 39, a na suncu je izmjereno čak 56,4 celzijevih stupnjeva.
-Točno u ponoć, u noći s četvrtka, 16. srpnja na petak, 17. srpnja 2009. u Mostaru je zabilježena temperatura zraka od 29,3 stupnja Celzija što je, po riječima meteorologa iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda najviše noćna temperatura ikada zabilježena od 1893.
-15. rujna 1987. godine, u razdoblju neobično toplog vremena, u Mostaru je izmjereno 40,6 celzijevih stupnjeva.
-Mostar je bio među najtoplijim gradovima Europe u rujnu 2011. godine, koji je proglašen najtoplijim rujnom u posljednjih 65 godina.
A Nino Raspudić jednom napisa to ovako :
“Odnos Mostaraca prema čelopeku (žegi, zvizdanu, omarini) u vlastitom gradu je kompleksan. Ispod prvog sloja kuknjave, ako se analizira dublje, nalazi se neki čudan mazohizam, uživanje u svijesti o vlastitoj golemoj patnji, a još dublje ponos zbog primata u Europi, barem u nečemu”.
Unutar mostarske mitologije oko žege, nalazimo i klasične staračke priče kako je prije sve bilo “bolje”, u ovom slučaju intenzivnije.
Stariji Mostarci pričaju kako je ovo danas ništa, da su za starih ljeta ženama propadale štikle u rastopljeni asfalt, otac mi se kune da bi mu se japanke rastopile, na protuargument da to možda nije bilo pitanje veće vrućine već kvalitete tadašnjih papuča, gađa suvremenom.
Jedan je izjavio da je početkom pedesetih bilo jedno tako vruće ljeto da su krave davale mlijeko u prahu.
Mi Mostarci se jako ljutimo ako naša ljetna patnja nije dovoljno prepoznata i priznata. Ako radio kaže da je u Mostaru izmjereno 39, a ekipa smatra da je barem 45 stupnjeva, onda se dežurnom sinoptičaru proklinje majka i kaže: “Kakvih 39, što je ne mjere kod apoteke u Fejićevoj, a ne na Bijelom brijegu”, jer se meteorološka stanica nalazi na Brijegu okružena zelenilom, a termometar na staroj apoteci na usijanom asfaltu je najmjerodavniji”..
/Republikainfo.com/
/Republikainfo.com/