Dugogodišnja praksa institucija vlasti entiteta RS je pokazala da je dosadašnji naziv entiteta RS intenzivno i učinkovito korišten u svrhu diskriminacije i isključivanja druga dva konstitutivna naroda – Bošnjaka i Hrvata. Vezivanje imena bilo čega u multietničnoj zajednici kakva je BiH za samo jedan narod, po principu etničke privilegiranosti, protivno je Ustavu Bosne i Hercegovine i Europskoj konvenciji o ljudskim pravima koja je nadređena Ustavu BiH.
“Po Ustavu Bosne i Hercegovine, sva tri konstitutivna naroda su ravnopravni na čitavom teritoriju Bosne i Hercegovine, uključujući oba entiteta i Brčko Disktrikt. To je potvrđeno i odlukom Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda U5/98, kojom je entitetima naloženo da u svojim ustavnopravnim sustavima osiguraju punu ravnopravnost svim konstitutivnim narodima.
Entitet RS postoji po Ustavu BiH kao multietnički entitet, u kojem svi narodi moraju imati jednaka prava, što znači da ne može samo jedan narod biti zastupljen niti u nazivu, a drugi isključeni. Stranka demokratske akcije će pokrenuti proceduru za usklađivanje naziva entiteta RS sa Ustavom Bosne i Hercegovine, a po temelju važeće odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda”, ističu iz SDA.
Na ovu inicijativu najjače bošnjačke stranke uslijedio je brz odgovor predsjedatelja Predsjedništva BiH Milorada Dodika na vanrednoj konferenciji za medije.
On je pozvao SDS da u Narodnoj skupštini Republike Srpske donesu odluku o osamostaljenju RS ukoliko inicijativa SDA ode na Ustavni sud Bosne i Hercegovine te je podjsetio da je sličnu inicijativu imao ali i zbog međunarodne zajednice povukao bivši predsjendik SDA, pokojni Sulejman Tihić.
“RS je ustavna i međunarodno priznata i po ocjeni Venecijanske komisije iz 2005 godine kada je rečeno da je Republika Srpska faktor međunarodnog prava. Osnova za donošenje Daytonskog sporazuma bili su ženevski i njujurški sastanci gdje je utvrđeno da je Republika Srpska strana u dogovaranju Daytonskog sporazuma, a kasnije potvrđeno u New Yorku gdje je još jednom RS potvrđena kao strana oko uspostavljanja mira u BiH. Ranije, oni koji se smatraju tvorcem Daytonskog sporazuma, je govorio protiv toga da RS ostane uopće kao teritorijalna zajednica ali je Izetbegović pristao na njenu egzistenciju. To je tražio Hoolbroke. To sve govori da je RS neupitna. U tom pogledu, neprihvatljiva je bilo kakva inicijativa. Vjerujem da i u pravilima Ustavnog suda nema niti minimum za provođenje inicijative”, poručio je Dodik.
“To je kontinuitet Bošnjaka od čega neće odustati jer se želi problematizirati Republika Srpska. RS je vidljiva u svim dijelovima Ustava BiH i nema osnova da se ta inicijativa uopće pokreće pred Ustavnim sudom BiH”, rekao je on, naglasivši da, ali ukoliko se to dogodi, on neće sudjelovati u radu Predsjedništva BiH.
Ukoliko član Predsjedništva Šefik Džaferović (SDA) ovu inicijativu dostavi Ustavnom sudu, Dodik najavljuje odluku Narodne skupštine RS-a o ovom pitanju te kaže da nema namjeru u tom slučaju surađivati s Džaferovićem.
“Dostavljanje inicijative Ustavnom sudu bit će trenutak kada će zasjedati entitetski parlament i kada prestaju pregovori o formiranju vlasti u BiH. Ovo je točka preko koje neću prijeći, rušenje je to ustavnog poretka. To je način da se RS otjera iz BiH, istrajte u tome”, s izazivačkom dozom kazao je Dodik.
Dodik je danas rekao da je za sutra (petak, 24. siječnja 2019.) sazvao sastanak lidera svih političkih stranaka zastupljenih u Narodnoj skupštini Srpske i Parlamentarnoj skupštini BiH povodom najave SDA o inicijativi za preispitivanje naziva Republike Srpske.
“Mislim da je vrlo važno da Republika Srpska još jednom na toj razini iskaže konsenzus o ovom pitanju. Zatražit ćemo zasjedanje Narodne skupštine ako bude podnesena inicijativa Ustavnom sudu BiH. Zatražit ćemo adekvatne mjere”, izjavio je Dodik na konferenciji za medije u Istočnom Sarajevu.
/Republikainfo.com/