Nakon što su iz MUP-a HNŽ-a, Marijo Marić, u srijedu, 26. lipnja, na konferenciji za medije ustvrdili kako su “stvarane lažne i planirane afere s potrebom spinovanja i stvaranja klime nesigurnosti na području HNŽ-a”, a referirajući se na slučaj sa nogometnog terena FK Velež kada je, početkom svibnja, iz tog kluba objavljeno je kako je travnjak na stadionu ‘Arena Rođeni’ oštećen uz pomoć dronova te da je po travi posuta kiselina i da su na teren bačene baklje.
Uslijedili su posjeti stadionu bošnjačkih ministara u Vladi HNŽ-a Adila Šuta i Adnana Velagića kao i predsjednika Skupštine HNŽ-a Džafera Alića, a na teren je tada izašao i federalni ministar Nerin Dizdar u pratnji članova UO FK Velež te zatražio žurnu istragu i reakciju kao i procesuiranje odgovornih. Atmosfera se zahuktavala, mnogi političari i dužnosnici ovome nisu prilazili s oprezom i odgovornos s obzirom na ionako snažne navijačke tenzije među dva mostarska nogometna kluba, a koje prerastaju nacionalne. Čak što više, polemike na društvenim mrežama su eksplodirale uz neizostavan jezik mržnje i nacionalističko huškanje.
Na koncu, rezultati forenzičnog ispitivanja uzorka stadiona pokazali su kako nisu pronađene agresivne kemijske tvari, zapaljive tekućine itd. Nitko od dužnosnika koji su posjetili stadion nije reagirao ili se ispričao za svoje izjave koje su prenijeli mediji.
S druge strane, umjesto da policija traži odgovornost od dužnosnika FK Velež i političkih dužnosnika za njihove neodgovorne, neprimjerene i ishitrene izjave koje su prouzročile tenzije, na koncu je za sve “targetirala” medije koji su prenosili njihove izjave, isto kao što su prenosili i izjave samog ministra i MUP-a po ovom pitanju. Namjeravaju “ubiti glasnika”,umjesto da i sami preispitaju svoje postupke tijekom “kriznog komuniciranja” – jesu li mogli učiniti više, reagirati brže i biti otvoreniji prema medijima. I to sve u cilju interesa javnosti zbog koje, i policija i mediji, na koncu i postoje.
Tako je ministar MUP-a HNŽ-a i na Skupštini (od 20. lipnja 2024.), odgovarajući na pitanje vijećnika “kako sankcionirati lažne vijesti”, kazao kako je, između ostaloga, “osjećaj sigurnosti na kraju dana subjektivan jer su mediji ti koji su kreirali klimu koja nikome nije odgovarala”.
Ipak, o ovoj temi, a temeljem izjava odgovornih osoba i političkih dužnosnika, pojedini mediji uistinu su bombastično izvješćivali, čime se dodatno stvaralo ozračje netrpeljivosti i nacionalnih tenzija koje, na svu sreću, nije dodatno eskalirao i imalo ozbiljnije posljedice. No, to nije razlog da se “ubije glasnika”.
BH novinari: Policija Mostara ne smije cenzurirati medije i društvene mreže
Na ovakve stavove MUP-a HNŽ-a reagirali su iz Upravnog odbora Udruge BH novinari, kritizirajući ovakav pristup uz poruku kako policija Mostara ne smije cenzurirati medije i društvene mreže.
“Upravni odbor Udruženja/udruge BH novinari upućuje javni prosvjed ministru unutarnjih poslova HNŽ-a Mariju Mariću kao i drugim vodećim ljudima MUP-a HNŽ-a zbog namjere mijenjanja Zakona o javnom redu i miru i time omogućavanja policijske kontrole medijskih sadržaja i objava na društvenim mrežama. Ministar Marić i njegove kolege iz MUP-a su na konferenciji za medije u Mostaru najavili tu mogućnost, optuživši medije za širenje lažnih vijesti i ugrožavanje sigurnosti građana u HNŽ–u zbog izvješća o događaju od prije dva mjeseca.
Za Upravni odbor BH novinara je potpuno neprihvatljivo da se MUP HNŽ-a opredjelio za stvaranje zakonskih mogućnosti censuriranja medija i ograničavanja prava novinara na slobodano i objektivno kreiranje medijskih sadržaja, a da prethodno nisu podnijeli žalbe naležnom (samo)regulatoru ili poduzeli zakonske mjere prema onima koji su, kako je rečeno na press konferenciji, svojim medijskim objavama “stvarali klimu nesigurnosti” za građane Mostara. U demokratskim i slobodnim društvima, policijske strukture i sigurnosne agencije bi trebale koristiti legitimna sredstva reagiranja na novinarska izvješća, a ne posezati za novim zakonskim odredbama koje vode ka cenzuri i ograničavanju slobode izražavanja u medijima i na društvenim mrežama”, poručili su iz Bh novinara.
Za Upravni odbor BH novinara posebno su problematične izjave kako mediji u Mostaru neće smjeti objavljivati informacije prije i mimo službenih objava MUP–a, budući da, kako ističu iz BH novinara, sugeriraju potencijalno zatvaranje ove institucije prema medijima i javnosti, kao i ograničavanje slobodnog protoka javnih informacija od značaja za građane.
“Na istoj razini neprihvatljivosti je najava ministra Marića da će se mediji i društvene mreže proglasiti “vanjskim medijskim prostorom” kroz najavljene izmjene Zakona o javnom redu i miru, te da će policija “po službenoj dužnosti” pokretati istrage protiv novinara, medija i osoba na društvenim mrežama. BH novinari podsjećaju ministra Marija Marića i MUP HNŽ-a da kreiranje zakonskih odrebi za policijski nadzor nad objavama u medijima i na društvenim mrežama nije europski standard legitimnih organičenja slobode izražavanja, niti može biti rješenje za publiciranje sigurnosno problematičnih sadržaja ili lažnih vijesti. BiH, uključujući i HNŽ, imaju adekvatne kaznene sankcije za sva djela ugrožavanja sigurnosti, te Regulatornu agenciju za komnikacije i Vijeće za tisak kao tijela nadležna za reagiranje na neprofesionalno pisanje medija. To bi morao biti zakonski i institucionalni okvir reagiranja svih, pa i mostarske policije, na objave u medijima i na društvenim mrežama, a ne cenzura ili policijski nadzor nad slobodom izražavanja”, zaključili su i poručili iz BH novinara.
/Republika/