Švedska Akademija, koja odlučuje o Nobelovoj nagradi za književnost, odlučila je da ove godine nagradu neće dodijeliti. Posljedica je to skandala sa navodnim seksualnim napadima, za što je optužen suprug članice Akademije, pjesnikinje i književnice Katarine Frostenson. Ona je nakon toga napustila rad odbora koji odlučuje o nagradi, kao i šefica Akademije Sara Danius, te još četiri člana odbora.
Kako javlja BBC, radi se o najvećem skandalu povezanom s ovom nagradom od 1901., kada je prvi put dodijeljena.
Sve je počelo u studenome prošle godine kada je 18 žena optužilo za seksualni napad francuskog fotografa Jean-Claude Arnaulta, čiji je kulturni projekt financirala Švedska akademija. Nekoliko navodnih slučajeva dogodilo se u nekretninama koje pripadaju Akademiji. Arnault poriče navode, a Akademija je glasala protiv izbacivanja njegove supruge iz odbora, no ona je svjedno dala ostavku.
Članovi se se podijelili: neki su tvrdili da nagradu treba dodijeliti da se održi tradicija, ali drugi su smatrali da institucija nije u nikakvom stanju da dodijeli nagradu. Sada je trenutno samo 11 članova, a jedna od njih, Kerstin Ekman, nije aktivna od 1989., kada je Akademija odbila osuditi fatvu protiv ‘Sotonskih stihova’ Salmana Rushdiea. Prema statutu, za biranje novog člana potreban je kvorum od 12 članova.
Tehnički, članstvo u Akademiji je doživotno i ne može se dati ostavka, iako članovi mogu odbiti sudjelovati. Švedski kralj Carl XVI Gustaf najavio je da će promjeniti pravila kako bi članovi mogli i formalno dati ostavku.
Kako sada stvari stoje, književni Nobelovac za 2018. bit će proglašen sljedeće godine zajedno s pobjednikom za 2019. Do sada samo jedne godine nagrada nije dodijeljena (1935.), pored šest godina u vrijeme trajanja svjetskih ratova.
Akademija je objavila da je ugled Nobelove nagrade za književnost pretrpio znatne štete, te je obećan plan obnove povjerenja javnosti u ovu organizaciju, javlja BBC.
(Izvor: Jutarnji list)