– Utvrdili smo da Daytonski sporazum nije adekvatan i ne pomaže BIH u napretku. Želimo da BiH s Bošnjacima, Srbima i Hrvatima bude jaka zemlja koja će napredovati u miru – kazao je Erdogan. Turski se predsjednik založio za ponovnu aktivaciju trilateralnog mehanizma koji čine Hrvatske, Turske i BiH, koje su u tom formatu od 2010. do sad održale sedam sastanaka.
– Trilateralni mehanizam je veoma važan, iako smo ga zapostavili – rekao je Erdogan koji očekuje da će se ponovno aktivirati nakon osnutka vlade BiH. Na pitanje novinara o izborima, odnosno o izboru hrvatskog člana u predsjedništvo BiH bošnjačkim glasovima, turski je predsjednik kazao kako su izbori volja glasača i da ne može odgovoriti koliko je Bošnjaka glasalo za Željka Komšića kojega Hrvati u BiH ne prihvaćaju kao svog legitimnog predstavnika. – Naš je cilj na osnovu ovakvog rezultata postići kompromis – rekao je.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović istaknula je kako će Hrvatska ustrajati na dijalogu, ali i inzistirati na provedbi odluke Ustavnog suda o izbornom zakonu u BiH, dodavši kako se slaže s novinarskom konstatacijom o puzajućim promjenama Daytonskog sporazuma. – Nastavit ćemo pružati našu potporu BiH, ali i zagovarati ne samo formalnu jednakost njezinih naroda. Mora se osigurati demokratsko pravo svakog od triju naroda da izaberu svoje legitimne predstavnike – kazala je predsjednica.
Iako su Hrvatska i Turska u isto vrijeme otvorile pregovore za članstvo, put Ankare brzo je zaustavljen, uz brojne kritike iz Bruxellesa o kršenjima ljudskih prava. Ipak, Erdogan u Zagrebu vidi snažnog zagovaratelja Turske u EU, što je potvrdila i predsjednica, kazavši da će ta tema biti na dnevnom redu hrvatskog predsjedanja EU. Erdogan je najavio kako će uskoro doći u Zagreb s brojnim gospodarstvenicima, a kao cilj postavio je povećanje trgovinske razmjene koja bi sa sadašnjih 500 milijuna dolara trebala porasti na milijardu godišnje. Prostora za suradnju ima u energetici, prometnoj povezanosti i prehrambenoj industriji.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je istaknula da su brojne hrvatske tvrtke stekla za svoje proizvode certifikat halal te ih mogu izvoziti u muslimanske zemlje poput Turske, izvjestio je Večernji list HR.
Također, a kako nadalje javljaju mediji, hrvatska predsjednica je istaknula da BiH u Hrvatskoj ima najvećeg prijatelja i to ne samo kada su u pitanju euroatlantske integracije BiH, nego i unutrašnje reforme.
“Kao što znamo, BiH se po svom sadržaju razlikuje od većine drugih europskih država jer je država tri konstitutivna naroda. To je dijelom Ustava BiH ne samo u Daytonskom nego i u prijašnjim ustavima BiH. U međuvremenu su se dogodile puzajuće promjene i odmak od Daytonskog sporazuma koje nisu bile posljedica volje naroda u BiH i njihovih legitimnih predstavnika. Hrvatska će ustrajati na dijalogu unutar BiH, a bez toga se neće naći rješenja. Nama nije cilj ni namjera miješati se u unutarnja pitanja BiH. Nastavit ćemo kao najbliža susjedna država BiH, kao potpisnica aytonskog i Vašingtonskog sporazuma, kao država koja ima obavezu štiti hrvatski narod izvan njenih granica, štiti prava hrvatskog naroda u BiH, ali ne na uštrb bilo koga. Stabilna BiH je nemoguća bez suradnje između Hrvata i Bošnjaka. Sve strane moraju pokazati fleksibilnost i želju za razgovorom. Stojimo na stavu da se moraju implementirati odluke Ustavnog suda BiH, a kako, to je stvar dogovora između političkih predstavnika naroda i građana kako BiH, tako i Federacije BiH“, poručila je Grabar-Kitarović.
Erdogan je danas uz najviše državničke počasti primio Grabar-Kitarović u kompleksu Predsjedničke palate, gdje su intonirane nacionalne himne Turske i Hrvatske. Grabar-Kitarović je turskim pozdravom “merhaba asker“ pozdravila postrojene počasne gardiste. Prethodno se u Ankari s hrvatskom predsjednicom sastao Binali Yildirim, predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske (TBMM).
/Republikainfo.com/