Prema rezultatima monitoringa TI Bih, najviše su na oglašavanje na televiziji i u tisku utrošile Srpska demokratska stranka (SDS) 430.000 KM, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) koji je utrošio gotovo 380.000 KM, te Stranka demokratske akcije (SDA) sa oko 310.000 KM.
Tu su i Demokratski narodni savez (DNS) sa procijenjenim troškovima oglašavanja u elektronskim i tiskanim medijima od oko 258.000 KM, Ujedinjena Srpska sa oko 233.000 KM, Partija demokratskog progresa (PDP) sa oko 240.000, Savez za pobjedu oko 143.000 KM, Savez za bolju budućnost sa oko 104.000, Socijaldemokratska partija BiH (SDP) sa oko 26.000 KM, dok je je HDZ BiH imao zabilježene samo 4 objave oglasa.
U ove iznose nisu uključeni troškovi vanjskog oglašavanja, bilborda, plakata i letaka, za koje prema procjenama tijekom ranijih kampanja, stranke utroše i do 4 milijuna KM, kao ni oglašavanje putem društvenih mreža i online medija, koje je u ovoj izbornoj kampanji bio najdominantniji vid oglašavanja, a za koji je nemoguće utvrditi utrošene iznose.
Pad oglašavanja preko tradicionalnih medija, online ediji preuzimaju značaj
Upravo zbog sve dominantnijeg oglašavanja stranaka i kandidata putem novih medija, u ovoj kampanji je do sada zabilježen značajan pad troškova oglašavanja putem tradicionalnih medija.
Najviše je predizbornih skupova imao SNSD (87 skupa), zatim DNS (70 skupova) i SDS (65 skupa), s tim što su se kandidati SDS uglavnom predstavljali na skupovima zajedno sa kandidatima ostalih članica Saveza za pobjedu, uključujući i PDP (15 skupova).
Najmanje predizbornih skupova održali su HDZ BiH (27 skupa) i PDA (12 skupova) koja se bazirala na teritoriju Tuzlanske županije, a HDZ BiH je više posvetio pažnju posjetama gradovima i općinama, institucijama, udrugama, te sastancima s lokalnim župnicima i udrugama.
Zlouporaba javnih dužnosti
TI BiH je pratio i aktivnosti kandidata političkih stranaka koji obnašaju dužnosti u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, što uključuje otvaranje objekata, sastanke, posjete institucijama, udrugama, građanima, i usporedio ove aktivnosti s istim periodom 2017. Podaci do kojih je došao TI BiH pokazuju enormno povećanje aktivnosti funkcionera u predizbornoj kampanji, koje je iskorišteno
za promociju političkih stranaka i kandidata, što govori o zlouporabi javnih dužnosti i korištenju pristupa javnim sredstvima i institucijama u svrhu stranačke i lične promocije. Od svih kandidata koji obavljaju javne funkcije i koji su bili obuhvaćeni monitoringom najviše aktivnosti imali su Milorad Dodik, Dragan Čović i Željka Cvijanović.
Milorad Dodik imao je 51 dužnosničku aktivnost u kampanji, dok je u istom periodu prošle godine imao samo 9. Na isti način Dragan Čović imao je 42 akivnosti u poređenju s 22 u rujnu 2017.
U sklopu monitoringa, TI BiH je zabilježio brojne zloupotrebe javnih dužnosti i javnih sredstava u cilju provođenja izborne kampanje, što uključuje i izravno preusmjeravanje sredstava institucija i ustanova za stranačku promociju, te je o svim slučajevma obavijestio Središnje izborno povjerenstvo.
/Republikainfo.com/