Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Musk osnovao stranku
    • Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?
    • Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran
    • Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom
    • Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu
    • Izložba fotografija Faruka Kajtaza: Anarchy in photography’ – Mostar okom kamere mobitela
    • Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka
    • Sasvim uobičajeni zvukovi mogli bi biti razlog zašto vam je teško fokusirati se i učiti
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    MOSTARSKI SINDROM Glasovi u Slavoniji i Dalmaciji ne vrijede isto

    republikaBy republika28.01.2019No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Politolog Goran Čular, nudeći jedan od mogućih modela koji bi riješio pitanje kršenja spomenute zakonske norme, došao je do rezultata da bi danas HDZ i SDP imali po jednog zastupnika više, a Živi zid – dva manje. U Saboru bi umjesto šest aktualnih sjedilo šest drugih zastupnika. Primjerice, u sabornici danas ne bi gledali Ivana Pernara, ali bismo slušali Ivana Račana.

    Granice odstupanja

    Detaljnoj analizi Gorana Čulara vratit ćemo se kasnije, nakon što objasnimo dubinu i dugotrajnost problema nejednake “težine” glasova birača iz raznih izbornih jedinica.

    Naime, rezultati svih izbora unazad 19 godina verificirani su unatoč tome što je na svima (2000., 2003., 2007., 2011., 2015. i 2016. godine) prekršena zakonska odredba o maksimalno dopuštenom odstupanju u broju birača po izbornim jedinicama.

    Na izborima 2000. veća odstupanja u broju birača od onih zakonom dopuštenih bila su zabilježena u tri jedinice, da bi u idućim izbornim ciklusima rasla do čak osam. Ili, još jasnije, na izborima 2015. i 2016. broj birača je u samo dvije (3. i 8.) jedinice bio u zakonski dopuštenim granicama odstupanja.

    Problem nejednake “težine” glasova birača iz raznih dijelova Hrvatske, pogotovo u Slavoniji (nadzastupljenih) i Dalmaciji (podzastupljenih), potpuno je očit kada usporedimo broj birača u 4. i 10. jedinici – odstupanje iznosi 26,87%, odnosno u 10. ima čak 100 tisuća birača više. Dakle, Dalmatinci bi trebali birati veći broj zastupnika u svojoj jedinici nego Slavonci u četvrtoj. Te činjenice, bolje reći problema sve većeg odstupanja u broju birača po jedinicama, svjesne su sve vlade unazad desetak godina.

    Tim problemom bavio se i Ustavni sud još 2010. kada je u svom izvješću obavijestio Sabor da postoje ustavnopravni problemi vezani uz izborne jedinice. Međutim, stav suda je da sama činjenica da postoje odstupanja (veća od zakonom dopuštenih) u broju birača po jedinicama ne znači automatski da bi rezultati tih izbora trebali biti poništeni. Točnije, rezultati izbora bili bi nesuglasni Ustavu ako bi to “izravno i neposredno utjecalo na izborni rezultat, to jest ako bi dovelo do različitih izbornih rezultata u situaciji kada bi svi ostali elementi izbornog sustava ostali isti”.

    Bitne razlike

    Problemom upornog provođenja izbora u kontekstu nepoštivanja zakona, kao i mišljenjem Ustavnog suda bavio se profesor s Fakulteta političkih znanosti Goran Čular u radu “Metodološki izazovi ustavnog sudovanja: učinci podjele na izborne jedinice na rezultate izbora u Hrvatskoj 2000-2016.”, koji je objavljen u časopisu “Anali Hrvatskog politološkog društva”, koji uređuje politologinja Mirjana Kasapović.

    “Svojim Izvješćem Ustavni sud učinio je vrlo vjerojatnim da izbori u Hrvatskoj nikad neće biti proglašeni neustavnima, bez obzira na razinu nejednakosti broja birača u jedinicama. Pretvarajući ustavnopravno u znanstveno-istraživačko pitanje o tome utječe li podjela na izborne jedinice na rezultat izbora, sud je zapravo svaki odgovor učinio slabo mogućim te time, prema vlastitom kriteriju, i potkopao mogućnost procjene ustavnosti izbora. O tome svjedoči i činjenica da je sam Ustavni sud, nakon donošenja Izvješća 2010., tri puta potvrdio ustavnost i zakonitost parlamentarnih izbora tako što je službeno ‘ovjerio’ valjanost njihovih rezultata. Pritom nije ni poduzeo ni zahtijevao istraživanje koje je u izvješću skicirao kao pretpostavku ocjene ustavnosti izbora”, kaže Čular u spomenutom radu.

    Odbacujući metodološku sugestiju Ustavnog suda kao istraživački zahtjevnu i “neekonomičnu”, Čular nudi alternativnu strategiju. Simulacija rezultata izbora od 2000. do 2016. koji bi bili provedeni u jedinicama različite veličine, što bi osiguralo stvarnu jednakost biračkog prava građana, pokazuje, kaže, bitne razlike u odnosu na stvarne izborne rezultate, kako na razini izbornih jedinica tako i na razini pojedinih zastupnika.

    Kako bi broj birača po izbornim jedinicama – a ne prekrajajući ih – sveo u zakonski dopuštene gabarite, Čular je posluživši se prikladnom znanstvenom metodom (Hareovom kvotom) predložio da se, umjesto sadašnjeg rješenja gdje se u svakoj bira po 14 zastupnika, u podzastupljenim jedinicama bira jedan ili dva zastupnika više, a u nadzastupljenim jedan ili dva manje. Tako bi se po 12 zastupnika biralo u 4. i 6. jedinici, po trinaest u 1. i 5., po četrnaest u 3. i 8., po petnaest u 2. i 7., a po šesnaest u 9. i 10. jedinici. Takvim rješenjem broj birača po jedinicama u prosjeku bi odstupao samo 1,83%, dok u stvarnosti odstupanje iznosi čak 8,08%.

    Zakinuti

    – Može se ustvrditi da razlike između simulirane i stvarne raspodjele mandata nedvojbeno postoje. Simulacijom se dobio vrlo mjerljiv učinak neravnomjerne raspodjele mandata među jedinicama na izborni rezultat, koji se s vremenom povećao od četiri (2000.) do dvanaest zastupnika (2016.) koji bi dobili, odnosno izgubili mandat da broj mandata u izbornim jedinicama odgovara broju birača. U izborima 2016. učinak je bio tri puta veći nego u prvim izborima 2000. i predstavljao je 8,57% ukupnog broja mjesta u Saboru (140). U cijelom razdoblju (2000. – 2016.) simulacija je drukčije rasporedila ukupno 52 mandata: 22 mandata otpadaju na liste SDP-a, a 19 na liste HDZ-a, pri čemu je HDZ kumulativno u cjelokupnom razdoblju aktualnom podjelom na jedinice bio zakinut za tri, a SDP za dva mandata. Sve ostale stranke doživjele su promjene za jedan ili dva mandata – tvrdi Čular i napominje: “Ako se izborni rezultat definira kao odgovor na pitanje tko sastavlja Vladu, onda nije bilo nikakvih učinaka nerazmjerne podjele na izborne jedinice na formiranje vlada. Naime, razlike između stvarne i simulirane stranačke raspodjele mandata sugeriraju da ne bi bilo nikakvih razlika glede stranaka koje su i inače davale premijere”.

    Čular zaključuje kako je u svom radu potvrdio da nejednakost biračkog prava postoji od početka primjene razmjernoga izbornog sustava 2000., te da se tijekom vremena nejednakost povećavala.

    – Može se govoriti i o regionalnoj nejednakosti u političkom predstavništvu, što je posebno izraženo u Dalmaciji, koja je sustavno bila potpredstavljena, i u Slavoniji, koja je sustavno bila natpredstavljena u Saboru – zaključuje Čular.

    Kako bi izgledao Sabor da se poštovao zakon

        52 mjesta u Saboru ukupno od 2000. godine do danas pripalo bi drugim zastupnicima i strankama od onih koja su pripala stvarno (na izborima koji su kršili zakonsku normu). HDZ je kumulativno “zakinut” za tri, a SDP za dva zastupnika.
        26,87 % razlika je u broju birača bila na parlamentarnim izborima 2016. godine između četvrte (Osijek, Baranja, Podravina…) i desete izborne jedinice (srednja i južna Dalmacija). Dakle, i Slavonci i Dalmatinci birali su isti broj zastupnika (14), iako je razlika u broju birača čak 100 tisuća. Glas Dalmatinaca vrijedi manje.
        od 12 do 16 zastupnika trebalo bi se birati po pojedinim izbornim jedinicama ovisno o broju birača, a ne kao sada po 14 u svakoj bez obzira na broj birača, kako bi se ispoštovala zakonska norma o dopuštenom odstupanju u broju birača po izbornim jedinicama od maksimalno plus/minus 5 posto.

    /Republikainfo.com/

     

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    06.07.2025

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    06.07.2025

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    05.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Musk osnovao stranku

    Uloga ravnatelja OSA-e u Dodikovoj predaji Sudu BiH: ‘Deal’ za odlazak?

    Koncert Marka Perkovića Thompsona protekao mirno, bez crnih scenarija – Promet u Zagrebu normaliziran

    Grčka se bori s požarom na Eubeji, a požar na Kreti pod kontrolom

    Thompsonov koncert prvi najposjećeniji u Europi i 6. na svijetu

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.