Suradnja Microsofta i Izraela najbolje pokazuje želju i volju tehnoloških kompanija za prodajom svojih AI proizvoda vojskama diljem svijeta.
Nakon Hamasova upada u Izrael u listopadu 2023. godine u kojem je ubijeno oko 1200 ljudi, a mnogi su oteti, Izraelci su pokrenuli veliku ofenzivu na Pojas Gaze koja i dalje traje. Nakon početka ovog sukoba izraelska vojska značajno je povećala korištenje umjetne inteligencije te je, prema nekim dostupnim podacima, vojno korištenje komercijalnih AI proizvoda povećano za skoro 200 puta.
Američka ratna mornarica počinje koristiti nove i puno jeftinije protudronovske projektile za obranu svojeg ratnog brodovlja
Prema jednom ranijem izvještaju The Associated Pressa, jedna od kompanija s kojom je izraelsko ministarstvo obrane surađivalo oko korištenja AI alata jest Microsoft. Iz AP-a tada su tvrdili kako izraelska vojska koristi Microsoftov Azure za prijevod i obradu obavještajnih podataka prikupljenih putem masovnog nadzora, a ti se podaci onda mogu usporediti s podacima izraelskog AI sustava za ciljanje – i obrnuto.
Prvo javno priznanje
Iz američke kompanije prošlog tjedna potvrdili su suradnju s Izraelcima kojima su prodali napredne sustave umjetne inteligencije te usluge računarstva u oblaku tijekom rata u Gazi. U objavi na blogu, koja nije potpisana, navodi se kako su ovi sustavi pomogli u naporima lociranja i spašavanja zatočenih Izraelaca te se naglašava da nisu pronađeni dolazi da se Azure platforma, kao i AI usluge korištene protiv civila u Gazi.
Ovo je, naglašavaju na AP-u, prvo javno priznanje Microsofta o njihovoj upletenosti u sukob. Iz Microsofta kažu kako su, nakon medijskih izvještaja, ali i zabrinutosti svojih zaposlenika odlučili provesti internu istragu te su unajmili vanjsku kompaniju koja je trebala provjeriti sve činjenice o korištenju njihove tehnologije u vojne svrhe. U spomenutoj objavi na blogu iz Microsofta nisu objavili ime kompanije koju su unajmili za provjeru činjenica, kao što nisu precizno odgovorili na pitanja o načinu na koji izraelska vojska koristi njihovu tehnologiju.
Suradnja Microsofta i Izraela najbolje pokazuje želju i volju tehnoloških kompanija za prodajom svojih AI proizvoda vojskama diljem svijeta poput Izraela, SAD-a i Ukrajine, što zabrinjava organizacije za zaštitu ljudskih prava.
AI nije korištena protiv civila
Naime kako je riječ o tehnologiji koja nije savršena, jasno je kolika opasnost prijeti u situacijama kada se koristi za donošenje odluka o potencijalnim metama napada jer može rezultirati sa smrću nedužnih ljudi.
Osim što su izraelsku vojsku opskrbili sa softverom, profesionalnim uslugama, prostorom za pohranu u cloudu te uslugama u Azureu, Microsoft je pomogao vladi te zemlje u zaštiti od različitih prijetnji u kibernetičkom prostoru. Također, omogućili su im poseban pristup svojim tehnologijama i izvan uvjeta komercijalnih ugovora te ograničenu hitnu podršku kao dio napora za spašavanje taoca.
Bivši zapovjednik ukrajinske vojske uputio važnu poruku NATO savezu, no jesu li je doista čuli?
Ono što su posebno naglasili iz američke kompanije jest da su Izraelu pružili pomoć uz značajan nadzor i u ograničenim razmjerima te da su slijedili svoja načela kako bi pomogli u spašavanju života taoca, a u isto vrijeme poštivali privatnost i druga prava civila u Gazi. Također, podsjetili su i kako, kao i svaki drugi kupac, i izraelska vojska mora slijediti politiku prihvatljive uporabe AI-a koja zabranjuje korištenje proizvoda za nanošenje štete na bilo koji način zabranjen zakonom te nisu pronašli niti jedan dokaz da je to izraelska vojska tako nešto napravila korištenjem njihove tehnologije.
(izvor: dnevnik.hr)