Munib Ahmetspahić, kojega je u četvrtak uhitila bh policija, član je zajednice radikalnih islamista kojima je sjedište bilo u selu Maoča. U petak iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužiteljstva BiH potvrdili su privođenje bez objave identiteta.
Balkanska istraživačka mreža (BIRN), portal specijaliziran za praćenje pravosudnih tema, poziva se na izvore bliske istrazi i navodi da je Ahmetspahić uhićen u sarajevskoj zračnoj luci.
IZ SIPA-e su objavili da se uhićeni sumnjiči da je u Siriji i Iraku od srpnja 2013. godine ratovao u redovima organizacija Fronta al-Nusra i Islamska država (ISIS).
Navodi se da je Ahmetspahić bio povezan i s Mevlidom Jašarevićem, koji je također bio pripadnik zajednice selefija u Maoči, a osuđen je na 15 godina zatvora zbog terorističkog napada na veleposlanstvo SAD u Sarajevu u listopadu 2011. godine. Jašarević je tada pucao iz strojnice na zgradu veleposlanstva ispalivši više od stotinu metaka, pri tom ranivši policajca, glavni grad BiH bio je nekoliko sati pod opsadnim stanjem.
Inače, u proteklim godinama za kaznena djela terorizma izrečene su pravomoćne kazne u trajanju od ukupno oko 150 godina zatvora, najveća kazna izrečena je Harisu Čauševiću za bombaški napad na policijsku stanicu u Bugojnu, 2010. godine, u trajanju od 35 godina zatvora, što je najveća kazna za terorizam u BiH i regiji.
Za odlaske na strana ratišta i priključivanje formacijama tzv. “ISIL”-a osuđene su 23 osobe na ukupno oko 50 godina zatvora, a najveća kazna izrečena je Huseinu Bosniću zv. “Bilal” u trajanju od 7 godina zatvora.
Većina optuženih za kazneno djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. u svezi sa stavom 1. a sve u vezi sa krivičnim djelom iz člana 201. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, prizna krivicu te im se dosudi kazna zatvora od JEDNE (1) godine zatvora.
Ovako niske kazne dosuđuju se zbog zakonskih olakšica jer bivši ratnici ISIL-a iz BiH poslušaju pravni savjet odvjetnika i priznaju krivicu i sudjelovanje u terorističkoj organizaciji.
Međutim, ne ostaje samo na tome – većina optuženih ‘bivših terorista’ pred sudom se izjasne da su vrlo lošeg materijalno-financijskog stanja te sud odluči da i troškovi suđenja idu na teret proračuna, odnosno, bh. poreznih obveznika.
Također, uzme li se u obzir zakonska pogodnost da se zatvorska kazna do jedne godine, bez obzira o kojem je kaznenom djelu riječ, može zamijeniti novčanom i to u iznosu od oko 36.000 KM. Tako naš, domaći, ISIL-ovac uskoro se nađe na slobodi uz cijenu od 100 KM po danu, odnosno 3.000 KM po dosuđenom mjesecu zatvora.
Tako pojedinci za ratovanje i pripadnost terorističkoj organizaciji u svijetu koja preuzima odgovornost za najkrvavije napade diljem Europe i svijeta, prosječno su osuđene na tek 1,9 godina zatvora. Isto toliko, primjerice, iznosi i zatvorska kazna za krivotvorenje službene isprave ili ‘dilanje’ CD-ova ‘na crno’.
(Republikainfo.com/V.S.)