“Nije nam uspjelo s akcizama kako bismo ubrzali gradnju autocesta i praktično podigli razinu privrednih aktivnosti u BiH, ali zato u rezervnoj varijanti idemo na brze ceste među kojima je i Goražde. Tu ubrizgavamo oko 400 milijuna maraka novca koji nije iz akciza”, izjavio je Novalić, dodajući da je izdvajanje 70 milijuna maraka za tunel Hranjen dogovoreno na sastanku s ministrom prometa i komunikacija Denisom Lasićem.
Premijer Novalić je rekao kako očekuje punu podršku koalicijskih partnera te da je o tome podrobno razgovarao s resornim ministrom Denisom Lasićem.
„S ministrom prometa i komunikacija Denisom Lasićem imali smo sastanak posvećen alternativnom financiranju cestogradnje u uvjetima kada nema akciza i tema su bile brze ceste, a jedna od pet je bila dionica od Sarajeva do Goražda. Tu su još Tuzla, Lašva i dvije zaobilaznice, Mostar i Sarajevo. Izvore financiranja smo našli i sad predstoji da to preko rebalansa federalnog proračuna inkorporiramo”, kazao je Novalić.
No, kako se radi o velikom novcu (oko 20 posto godišnjeg proračuna Vlade Federacije BiH), pitali smo federalnog premijera Fadila Novalića iz kojih izvora namjerava namaknuti rečenih 400 milijuna KM.
„To su realna sredstva, nećemo se zaduživati. Računamo na četiri izvora.Prvi je klirinški dug Ruske Federecije od kojeg bi Federaciji trebalo pripasti oko 120 milijuna KM. Taj novac bismo usmjerili za izgradnju Mostarske zaobilaznice. Drugi izvor je akumulirana dobit Elektroprivrede BiH u iznosu od oko 90 milijuna KM. Taj novac bismo usmjerili za izgradnju brze ceste od Tuzle do Žepča, kako bi se Tuzlanska županija prometno povezala s Koridorom 5C. Treći izvor je akumulirana dobit BH Telecoma i Sarajevskog aerodroma u ukupnom iznosu od oko 130 milijuna KM. Tim novcem bismo počeli izgradnju brze ceste kroz Lašvansku dolinu te Prve transverzale u Sarajevu, od Željezničke stanice do Koridora 5C.“, objasnio je premijer Novalić, uz važnu napomenu da angažiranje tog novca ni na koji način ne bi ugrozilo planirane investicije navedenih poduzeća.
(Izvor: Slobodna Bosna)