Odvjetnici Milorada Dodika poslali su Sudu BiH žalbu na prvostupansku presudu. Kako piše Euronews.ba, žalbu je uputio Dodikov odvjetnik Goran Bubić.
“Sud je u predmetu protiv optuženog Milorada Dodika i dr. zaprimio žalbu Tužiteljstva BiH i žalbu obrane optuženog Milorada Dodika”, kazali su za Euronews BiH iz Suda BiH.
Dodik je u svojim prvim, burnim reakcijama nakon nepravomoćne presude Suda BiH izjavljivao kako ne priznaje Sud BiH i kako se neće žaliti na presudu. No za ono za što se Tužiteljstvo teretilo Dodika, mogao je biti osuđen od šest mjeseci do pet godina zatvora te desetogodišnju zabranu obnašanja političkih dužnosti.
“Ja se osobno neću žaliti. Ako odvjetnici budu htjeli da to rade i da u svojoj biografiji imaju pravnu pobjedu, to je njihova stvar”, dodao je tada Dodik.
Za podsjetiti je kako je Sud BiH 26.veljače prvostupanjski osudio predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za neizvršavanje odluka visokog predstavnika, izrekavši mu kaznu od godinu zatvora i zabranu vršenja dužnosti predsjednika RS na šest godina od dana pravomoćnosti presude.
Tom presudom v.d. direktora “Službenog glasnika” Republike Srpske Miloš Lukić, kojem je suđeno u istom predmetu, oslobođen je optužbi.
Dodikovi odvjetnici, prema prvim informacijama, traže oslobađajuću presudu, a očito je da prvostupanjskom presudom nije zadovoljno ni Tužiteljstvo BiH.
Kazneno djelo “Neizvršavanje odluka visokog predstavnika” je svojom odlukom o izmjeni Kaznenog zakona BiH 2023. godine nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.
Predstavnici institucija Republike Srpske ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika u BiH, jer smatraju da njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a.
Schmidta je 27. svibnja 2021. godine imenovao Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC) s 54 od 55 mogućih glasova. Podsjećamo i kako za bivšeg visokog predstavnika u BiH Christiana Schwarz-Schillinga, 2006. godine također nije bila potrebna rezolucija UN-a.
/Desk/