Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    I ovih izbora pola Hrvata nije glasalo: Hrvati ne žele glasati – Zašto?

    republikaBy republika22.10.2018No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Iako je na listopadske izbore izašlo nešto više od 53% posto birača u BiH, od njih registriranih 3.352.933, Hrvati se, moglo bi se kazati, i nisu posebno proslavili. Sva sreća što izborni zakon ne obvezuje poništavanje izbora ukoliko je odziv manji od polovice jer u većinski hrvatskim općinama redom se bilježi izlaznost manja od 50%. Čini se da je glasačka apstinencija najizraženija upravo kod najmalobrojnijeg naroda.

    Ipak, usporedbom netom završenih Općih izbora i lokalnih izbora prije dvije godine, dolazi se do zaključka da se ipak dobar dio njih “probudio” i to najvjerojatnije zbog izbora hrvatskog člana u Predsjedništvu BiH. No, brojke su neumoljive te i dalje teško, ili bolje kazati nikako, ne prelaze ‘kriznu’ granicu od 50%. Ipak, ovih izbora najveća izlaznost zabilježena je u Ravnom (67%), Kreševu (54%), Širokom Brijegu (52,5%) i Prozoru Rami (50,3%), dok je najeveći neodziv birača bio u Dobretićima (32%), Domaljevcu (35,4%) i Livnu (36,6%).

    Tradicionalno ispod polovice

    Uspoređujući, za sada još neslužbene podatke Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH o rezultatima za županijske skupštine s podatcima lokalnih izbora prije dvije godine, stanje u općinama gdje je većinski hrvatsko stanovništvo ove godine je ipak nešto bolje jer je zabilježen porast glasačkog odziva na biralište.

    Primjerice, u Općini Posušje na lokalne izbore 2016. izašlo je 38,2% birača, dok je ove godine od registriranih 13.723 glasalo 5.896 ili 42,96%. Iako više, ipak ni polovica. U Grudama je iste godine glasalo tek 36%, dok je ovih izbora glasalo 48%, odnosno, 6.343 od registriranih 13.055. Dok je na lokalnim izborima općina Domaljevac-Šamac bila rekorder po izlaznosti i to neslavan sa tek 25,6%, ovih izbora u toj općini glasovalo je 35,4 posto birača: od registriranih 3.178 njih 1.127.

    U Ljubuškom se također bilježi lagano povećanje. U toj općini je glasalo skoro polovica, 49,7% birača – 10.727 od registriranih 21.562. Porast izlaska na birališta je i u Čapljini. Iako ta općina još uvijek nije prešla natpolovičnu granicu izlaznosti, 48% ovogodišnjih za razliku od 45% iz 2016. ipak je pomak. Ispod polovice je i Orašje sa 44,2% izlaznosti – od registriranih 16.257 glasalo je 7.193, a od toga za nacionalne, hrvatske stranke 5.992, njih oko trećine.

    Više od 50% u Širokom Brijegu, Kreševu, Ravnom i Prozoru Rami

    Najveću izlaznost u općinama s većinski hrvatskim stanovništvom zabilježena je u maloj općini Ravno sa tek 1.317 birača gdje je glasalo 67% ili njih 893 dok je i Srpska lista u tom postotku sa 125 glasova. U Kreševu je glasalo 54% glasača od registriranih 4.278. Za koalicije okupljene oko dva HDZ-a, HDZ BiH i HDZ 1990, zabilježeno je ipak premalih 1.712, dok je ostatak od 610 glasova dan građanskim strankama i SDA.

    Također, Široki Brijeg, moglo bi se kazati, malo se ‘prenuo’. Tu se ovih izbora bilježi izlazak od 52,5%, od registriranih 23.231 glasalo je 12.203 glasača. Usporedbe radi, na lokalnim izborima 2016. glasalo je 43,6% birača. Kroz “iglene ušice”, ovih izbora se provukla i općina Prozor-Rama gdje je bilježi izlazak od 50,3%. No, podsjetimo da je ova općina 2016. bila među onim s najvećom izlaznošću od 56,9%.

    Padovi u Livnu, Neumu, Dobretićima

    Pad izlaska na birališta bilježi se i u Livnu, gdje je odziv bio 36,6%, što je za 3% manje nego na lokalnim izborima. U toj općini glasalo je tek 9.643 od 26.302 registriranih. Ipak, najznačajniji pad dogodio se u Neumu gdje je glasalo 37,9% birača od registriranih 3.731 za razliku od prije dvije godine kada je na izbore izašlo 51% birača. Slično je i s općinom Dobretići koja je bila rekorder po neodzivu 2016. s 25,6%, dok je ovih izbora glasalo 32% od registriranih 1.502 glasača.
    S obzirom da lokalnih izbora u Mostaru nema već skoro desetljeće, tu nema prostora ni za kakve usporedbe. Ipak, za predstavnike u županijskoj skupštini glasalo je 47.913 Mostarca, no još uvijek to nije ona brojka kojom bi se označilo natpolovična izlaznost: od 98.832 glasača glasalo je 48%, a od tog broja 21.860 glasalo je za političke opcije sa hrvatskim predznakom. Sudeći po ovim brojkama, Mostarcima izbori baš i ne nedostaju.

    Fenomen tihog bunta?

    Zašto više od polovice Hrvata u BiH ne izlazi na izbore, ne želi glasati i ostaje nijemi promatrač političkih (ne)prilika svakako je dobra tema za sociologe, demografe, a posebice za političke analitičare. Naime, od ukupno 497.883 Hrvata koliko ih po posljednjem popisu iz 2013. godine živi u FBiH, procjenjuje se da je oko 80% starije od 18 godina. To znači da se radi o značajnom biračkom tijelu od više od 398 tisuća Hrvata s pravom glasa.

    Međutim, više od 200 tisuća Hrvata nije ni ovih izbora željelo izaći na birališta što je više nego zabrinjavajuće i znak svojevrsnog “hrvatskog tihog bunta”, fenomena oko kojeg se zasigurno trebaju pozabaviti političke elit. Međutim, ovdje nikako ne treba zanemariti ni pojačano iseljavanje i činjenicu da ljudi – jednostavno nema.  Na koncu, kraj tolikog, indolentnog biračkog tijela sve ‘mantre’ o ekskluzivnoj legitimnosti nacionalnog predstavljanja odlaze u vjetar. Tradicionalni, stalni, neizlazak Hrvata na izbore svakako je poruka koju nikako ne bi trebalo zanemariti.

     

    (Izvor: Dnevni list)

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    04.07.2025

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    03.07.2025
    Leave A Reply Cancel Reply

    Najnovije

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.