Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je kako “pokušava uvjeriti Hrvate da zajedno sa Srbima jednokratno napuste institucije BiH”, a naglasio je i kako “u trezoru Republike Srpske postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da nakon sat i pol skupštinskog zasjedanja RS postane neovisna država”.
Dodik, osoba pod sankcijama SAD-a i Velike Britanije, a na čiju je inicijativu i Vlada RS-a donijela odluku o prekidu suradnje s ova dva veleposlanstv u BiH te svjim zapaljivim izjavama i dalje izazviva reakzije zapadnih predstavnika, i ovim istupom pokazuje nastavak svog političkog sunovrata.
No, Dodik pokazuje u tome očajnički traži “partnera”, kako bi dobio podršku u vjerodostojnosti svojih političkih stavova koji bi tako dobili na težini.
Međutim, teško da će hrvatski politički predstavnici odgovoriti na ovaj nagovor, bez obzira na činjenicu što je najjača nacionalna stranka kod bh Hrvata, HDZ BiH, već godinama stranka koja je čvrsto povezana s Dodikom.
Ma o kojem pitanju se radilo, hrvatski političari ove stranke koji sebe nazivaju “nositeljima i promicateljima europskih vrijednosti” jednostavno, ne smiju biti Dodikov smokvin list, političara koji je jedan od najsnažnijih, ako ne i najsnažniji, promotor Putina i Rusije pod njegovim režimom.
Republici Srpskoj uskoro dolaze na naplatu krediti, inflacija divlja, a neizvjesnost svakodnevnog života je sve veća. Pri tom Dodik se nastavlja zaduživati najavljujući prodaju obveznica Kini, uz prijetnje kako će oduzimanje imovine od RS-a biti i znak odcjepljenja tog entiteta.
Dodik: Imovina ili neovisnost Srpske
“Da ne otkrivam sve detalje, kazati ću dio: BiH će funkcionirati samo dok u njenim strukturama sjede sva tri naroda. Pokušavam uvjeriti Hrvate da jednokratno napustimo institucije BiH”, rekao je Dodik pri tom kazavši kako se “radi na tome da se svi ljudi iz RS vrate u entitetske institucije”.
“Nemojte nas isprobavati, preporučujem da razgovaramo. Nemojte se igrati s imovinom, povući ćemo sve ljude. Možete probati, ali bolje nemojte. U našem trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i po skupštinskog zasijedanja Republika Srpska postane neovisna država. Nemojte nas gurati u ćošak. Ne sabijajte oprugu koja će odskočiti i koja će vas preskočiti. Srbi zaslužuju imati svoju državu. Banalne priče, kako je Brčko slabi trbuh i slične koještarije, jesu ratne priče. Mi razmišljamo o mirnodopskoj republici. Amerikanci su sve probali i nisu nas slomili, sa 60.000 vojnika i svim tim visokim predstavnicima. Hoće lii Sarajevo razmišljati da ono što su održali uz pomoć sile Zapada počnu braniti ulaskom na teritoriju našeg entiteta? Bolje je da se počnemo dogovarati, iako je za to već pomalo kasno. Trebaju dobro razmisliti bi li se pokušaj prelaska entitetske linije ispostavio kao greška”, upozorio je Dodik.
On je pri tom, odgovarajući na pitanje je li prekid komunikacije s američkim i britanskim diplomatama biti skupa odluka, Dodik je rekao da bi “najskuplje bilo da Republika Srpska izgubi imovinu”.
“Tada gubimo i državu. Oni pokušavaju svaku stvar riješiti oduzimanjem od Republike Srpske. Nekada smo možda i mislili da ima smisla biti kooperativan, da će jednom stati. Ali neće, oni žele demontažu Srpske. Oteli su nam vojsku, neizravne poreze, obavještajnu službu”, rekao je Dodik.
“Budućnost Republike Srpske pod hipotekom”
No podsjetimo kako su iz američkog veleposlanstva, komentirajući Dodikovo ponovno minoriziranje i negiranje genocida u Srebrenici, poručili kako SAD ne može spriječiti predsjednika bb entiteta Republika Srpska Milorada Dodika da “nastavi sramotiti sebe i Republiku Srpsku”, ali kako će ustrajati govoriti protiv negiranja genocida, ali i s podrškom žitelja BiH, pa tako i RS-a.
„Predsjednik Dodik je, kao i uvijek, u krivu kada tvrdi da se genocid nije dogodio u i oko Srebrenice u srpnju 1995. godine. Činjenice o ovoj tragediji potkrijepljene su besprijekornim forenzičkim i drugim dokazima te su ih izvan svake sumnje utvrdili međunarodni sudovi – elementi Vojske Republike Srpske, pod zapovjedništvom Ratka Mladića i političkom režijom Radovana Karadžića, počinili su genocid, a oni su ratni zločinci“, reagirali su iz Veleposlanstva SAD-a, gdje su istaknuli i kako su i za ovaj kao i druge ratne zločine počinjene tojekom rata od 1992. do 1995, krivi počinitelji, a ne cijela jedna etnička grupa.
Na koncu su uputili znakovitu, a možda za Dodika osobno i najznačajniju poruku.
“Ponovljeno poricanje genocida u Srebrenici od strane gospodina Dodika ne može promijeniti ove činjenice. Grubi i netrpeljivi komentari o Srebrenici i drugim osjetljivim temama ne pomažu građanima Republike Srpske. Oni su pokušaj skretanja pozornosti s tekuće kampanje oduzimanja temeljnih sloboda ljudima koji žive u Republici Srpskoj, od neuspjeha u rješavanju svakodnevnih pitanja koja najviše zabrinjavaju stanovnike Republike Srpske, kao što su rastuće cijene; i od neodgovornog javnog zaduživanja, koje stavlja budućnost Republike Srpske pod hipoteku“, poručeno je.
Dugovi RS-a dolaze na naplatu, Dodik kaže da će Kina kupiti obveznice RS-a
U ovom kontekstu podsjetimo da je potpredsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Igor Crnadak nedavno govoreći o zaduženosti tog entiteta na tržištu vrijednosnih papira, rekao kako dugovi dolaze na naplatu već 28. lipnja.
“Mi smo upravo ove godine se zadužili na Londonskoj burzi 600 mililijun KM. Ukupno ćemo vratiti 750 mililijuna. Sve je to rađeno u uvjetima gdje je ovo naše okruženje i imidž RS-a ocijenjen kao špekulativan i rizičan”, kazao je Crnadak, rekavši kako RS ima B3 rejting te da PDP nikada nije dobio infomacije o tome tko je kupio obveznice i tko će ostvariti 150 mililijuna KM zarade.
“Nositelji obveznica imaju pravo zaplijeniti bilo koje poduzeće koje u svojoj strukturi vlasništva ima više 50 posto udio vlasništva RS-a”, rekao je Crnadak.
Dodik je nedavno izjavio kako “ima uvjeravanja da je kineska vlada odlučila prihvatiti obveznice Republike Srpske kao jamstva i instrumente financiranja” te da se “imaju uvjeravanja da su kineska država i Vlada odlučile prihvatiti obveznice RS-a kao jamstva i instrumente financiranja”. “Čak nam nude i izvođenje radova na izgradnji autoputova tako da izdajemo obveznice. Pokušavamo ući na kinesko tržište i stvoriti alternativu za sve. Očito da naš izbor mora biti obostran, ne možemo ostati zatvoreni”, rekao je Dodik.
Nikšić: Federacija solidarno daje 700 milijuna Republici Srpskoj
“Danas je najveći kršćanski praznik, dan kada se obilježava uskrsnuće Isusa Krista. Nažalost, Milorad Dodik se pobrinuo da svojim izjavama, po tko zna koji put, uskrsne ideju podjele Bosne i Hercegovine”, stoji u reakciji predsjednika SDP-a Nermina Nikšića na najnoviju Dodikovu izjavu kako nagovara hrvatske političare na povlačenej iz institucija.
“Ne volim kada se dokazujemo i prepucavamo kroz medije, a potpisali smo Sporazum na osnovu kojeg je formirano Vijeće ministara koje je za dva mjeseca pokazalo kako se može raditi u interesu svih građana u BiH. Nažalost, njegove izjave ne ostavljaju prostora za šutnju, niti mogu proći bez reakcije. Još jednom želim podsjetiti da smo se odlučili preuzeti odgovornost i pokušati promijeniti stanje u zemlji. Mi smo se odlučili na kompromis, ali ne i na kompromitiranje. Neka našu odlučnost za postizanje kompromisa nitko ne shvati kao našu slabost, nego kao pruženu ruku za suradnju.Naša dobra volja ima svoje granice, naročito prema onima koji to ne znaju cijeniti”, naveo je predsjednik SDP-a.
Nadalje je istaknuo: “Njegova izjava kako pokušava uvjeriti Hrvate da jednokratno napuste institucije BiH, te da u njihovom trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da poslije sat i pol skupštinskog zasjedanja Republika Srpska postane neovisna država, otvorena je prijetnja i udar na funkcioniranje institucija države Bosne i Hercegovine. Iskoristit ću priliku za podsjetiti sve one koji se eventualno povode za Dodikom kakvo je trenutno stanje kad su u pitanju prihodi i trezor u Bosni i Hercegovini”.
On je podsjetio kako se Federaciji Bosne i Hercegovine vraća 700 milijuna KM manje nego što građani ovog entiteta uplate u državnu blagajnu, istaknuvši kako se taj novac prelijeva u Republiku Srpsku, koja, kako je rekao, dobije oko 600 milijuna KM više nego što uplati, i Brčko Distrikt koji dobije 100 milijuna KM više.
“Dakle, građani Federacije odavno pokazuju solidarnost s drugim dijelovima zemlje kojim je ta solidarnost nužna. Stoga, iskreno se nadam da će današnje izjave g. Dodika ostati na razini sada već uobičajenih izjava kojima pokušava izvršiti pritisak prema predstavnicima međunarodne zajednice. Nama kao supotpisnicima sporazuma predstavlja samo dodatni razlog da budemo oprezni u našim odnosima. Ne treba sumnjati da bi svaki pokušaj realizacije prijetnje i pokušaja podjele Bosne i Hercegovine izazvao našu odgovarajuću reakciju. Zato pozivam i njega i sve nas da umjesto prepucavanja i zapaljivih izjava, nastavimo ono što smo uspješno započeli suradnjom na osnovu potpisanog sporazuma, usvajanjem državnog proračuna i programa reformi kako bi građani u Bosni i Hercegovini osjetili pozitivne promjene. Institucije, kao i političari, su tu da služe građanima, a ne da budu sredstvo manipulacije za dnevnopolitičke potrebe, naveo je Nikšić.
/Republika/