Tridesetak predstavnika zdravstvenih ustanova HNŽ-a prosvjedovslo je u petak mostarskim ulicama, ponovno tražeći svoja prava, potpisivanje kolektivnog ugovora, veće koeficijenta. Prosvjedovali su i studenti Sveučilišta u Mostaru tražeći manje školarinei početak normalne nastave.
Ukoliko nakon dva izlaska na mostarske ulice ne bude pomaka, zdravstveni djelatnici stupaju u generalni štrajk.
“Zavlače nas več godinu i pol dana, marifetlucima i pravnim zavrzlamama, otežavajući postupak pregovaranja i donošenja novog kolektivnog ugovora, koji znači povećanje plaća i dostojanstven rad. Ovim putem bi poručio Vladi I resornom ministru zdravstva da ćemo, ukoliko pored ovog posljednjeg našeg okupljanja izostane njihoiva reakcija uskoro, možda već krajem idućeg tjedna donijeti odluku o potpunoj obustavi rada i stupanju našega članstva u generalni štrajk, izvješćuje Hercegovina.info.
Za posljedice generalnog štrajka osobno su odgovorni ministar Opsenica i Vlada HNŽ-a”, kazao je predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu HNŽ Dalibor Vuković.
Istaknuo je da je sramotno da danas opet moraju prosvjedovati, a predstavnici su sindikata 2600 zdravstvenih djelatnika.
Predsjednik sindikata SKB Mostar Ivica Anić kazao je da Vlada odugovlači, i da bi se na ovaj način pregovori okončali za deset godina.
“Jučer smo pročitali na portalima da je premijer Vlade naložio ministru da formira pregovarački tim. Još jednom ponavljam, pregovori su propali dva puta. Mi smo podnijeli inicijativu, oni se nisu ni pojavili u pregovorima. Nakon toga smo uputili inspektoru rada, koji je zaključio da do 14.9 moramo početi pregovore. Taj datum je prošao, mi pregovore nismo ni otpočeli, opet se nisu pojavili. Nakon toga je formirano mirovno vijeće. Ministar je u svojoj izjavi rekao da on ne vidi nikakvog spora i da će on ukoliko propadnu pregovori naložiti mirovno vijeće. Ja vama sad ovdje prikazujem, svim novinarima, da je ministar već formirao mirovno vijeće po nalogu inspektora rada. I sad kaže da ne vide spora, da tek otpočnu pregovore, i da još uzmu 3-4 mjeseca, tako do iduće godine i onda možemo tako pregovarati tamo do 2030.”, izjavio je.
Prosvjednici su nosili transparente, među njima možda najupečatljiviji “Potpisao ga dabogda”, što govori o tome da zdravstveni djelatnici gube strpljenje.

Studentski prosvjed u Mostaru
”Ne želimo više šutjeti, želimo svoja prava. Nitko ne poštuje naša prava. Nadam se da će se nakon ovih prosvjeda nešto postići. Želimo razgovarati, borimo se s visokim školarinama i online predavanjima i nije nam lako u ovoj situaciji”, rekla je Lea Galić organizatorica studentskih prosvjeda u Mostaru. No, ovoga petka, unatoč najavama, pred mostarskim Rektoratom okupilo se jako malo studenata za razliku od prvog prosvjeda. Navodno, zbog poštivanja epidemioloških mjera, piše Bljesak.info.
‘Današnji prosvjedi su isti kao i prošli, s ciljem se borimo za studenska prava. Ne želimo više šutjeti, želimo svoja studenska prava. Mi smo ovdje kako bi podržali i ostale studente da dignu glas, da se pobune i da slobodno djeluju, s obzirom da nitko ne poštuje studenska prava”, ustvrdila je Galić. Istaknula je kako vjeruje da će ovi prosvjedi uroditi plodom. Student Dario Hrkać poručio je kako ovaj put traže i rektorovu ostavku. ”Tražimo rektorovu ostavku zbog neodržavanja zahtjeva studenata i diskriminacije studenata po pitanju političkog opredjeljenja, što nas je nazvao politikantima i cijeli prosvjed nazvao politikom”, naglasio je Hrkać. Mostarski studenti u petak u podne pokrenuli su nove prosvjede zbog provođenja on-line nastave i cijena školarina. Još uvijek traže da im se netko iz vodstva Sveučilišta javi.
Podsjećamo, mostarski studenti traže da se nastava odvija po normalnom modelu, da Sveučilište djeluje transparentnije, da se digitaliziraju referade kao i da se smanje cijene školarina. Iz Rektorata im za sada nije odgovoreno osim što je putem priopćenja poručeno kako je on-line nastava rješenje koje odgovara epidemiološkim mjerama. O visini školarina, nisu se oglašavali.
Sudeći po odzivu studenata ovoga puta, koji se pravda epidemiološkim mjerama, čini se kako su studenti odustali od bunta. Napomenimo, ovoga puta studente nitko nije snimao s terase zgrade Rektorata, izvješćuje Bljesak.
/Republikainfo.com/