Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju izvan snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, doznaje Detektor.
Iz Tužiteljstva su odgovorili Detektoru kako je Ustavni sud BiH početkom ovog mjeseca dostavio rješenje Tužiteljstvu slijedom čega je ono “zavedeno u kazneni predmet koji je dodijeljen u rad postupajućem tužitelju“.
Ranije ovog mjeseca Ustavni sud je donio rješenje o neizvršenju odluke koja se odnosi na privremeno stavljanje izvan snage Zakona o VSTV-u Republike Srpske. Iz Ustavnog suda naveli su tada da je zaključeno kako ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika nije poštovao konačnu i obvezujuću odluku o privremenoj mjeri koja ima retroaktivno djelovanje.
“Dakle, ministar pravde, kao odgovorna osoba, tijekom trajanja privremene mjere nije imao ovlast niti nadležnost za donošenje pravilnika, kao ni bilo kojeg drugog akta, niti je imao ovlast ili nadležnost poduzimati bilo kakve druge mjere na temelju odredbi Zakona o VSTV-u RS-a, čija je primjena privremeno obustavljena“, naveli su ranije iz Ustavnog suda.
Prema Ustavnom sudu, Bukejlović je bio obvezan obustaviti sve radnje na temelju zakona koji je stavljen izvan snage, uključujući i radnje s ciljem objave donesenog pravilnika u “Službenom glasniku Republike Srpske“.
U svom priopćenju Sud je naveo da je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda odmah nakon donošenja dostavio Državnom tužiteljstvu, te napomenuo da neizvršavanje povlači kaznenu odgovornost, odnosno moguću kaznu zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Ustavni sud je početkom ožujka do donošenja konačne odluke privremeno stavio izvan snage Zakon o VSTV-u RS-a, kao i sve akte koji su doneseni na osnovu ovog zakona “jer stvara ozbiljnu prijetnju već uspostavljenom pravosudnom sustavu”.
Prema ovoj odluci, svim uposlenim i odgovornim u institucijama RS-a i uposlenima u državnim institucijama koji dolaze iz RS-a zabranjeno je poduzimanje bilo kakve radnje na osnovu ovog zakona.
Ovaj zakon dio je paketa četiri zakona koje su ranije usvojili zastupnici NSRS-a. Tada je usvojen prijedlog Zakona o VSTV-u RS-a, kao i izmjene Krivičnog zakonika i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u RS-u, takozvani zakon o stranim agentima.
Usvajanje zakona, ali i brojne druge zapaljive poruke kojima se poziva vraćanje na “izvorni Dayton”, jačanje institucija RS-a i mirno razdruživanje bosanskohercegovačkih entiteta, stigli su nakon što je predsjednik tog entiteta Milorad Dodik prvostupanjski osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke dužnosti zbog neizvršenja odluka visokog predstavnika. Za Dodikom je kasnije raspisana tjeralica u BiH, piše Detektor.
Dodik: “Odluka ne vrijedi u RS-u”
Predsjednik SNSD-a i Republike Srpske Milorad Dodik komentirajući u svom prepoznatljivom stilu pokretanje postupka protiv ministra Bukejlovića je kazao:
“To je dio njihovih ukupnih aktivnosti. Oni se bore da prežive na takvim pričama. Vjerujem da će milijun i 178 tisuća popisanih u RS jednog dana završiti na sudu u BiH, jer je to jedino njima preostalo. Ta odluka ne vrijedi na našem prostoru, to Bukejlović zna i razumije. To je toliko kulminiralo da će morati da se na kraju odluči ima li BiH ili nema. Јa vjerujem da je nema, ali ja još uvijek nisam donio tu odluku” naveo je Dodik.
Osvrćući se na odluku visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidita da Dodikovom SNSD-u obustavi financiranje iz proračuna, Dodik je rekao kako je “SNSD putem nekih medija obaviješten da je neka odluka donesena vezana za našu stranku”.
“Ali, ne čitamo stranicu OHR-a i ne možemo komentirati niti je to bio dio dnevnog reda”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sjednice Glavnog odbora SNSD-a.
Dodik je također kazao kako je “SIPA u RS-u zabranjena organizacija”.
/Desk/