Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Dodik Srbiji želi nametnuti narativ, a ima i poruku za Schmidta: “Da vidimo tu silu koja će provesti njegovu odluku”

    republikaBy republika28.02.2023Updated:03.03.2023No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Beogradu da je za Srbiju najvažnije teritorijalno pitanje Kosovo, dok je bh. entitet najvažnije nacionalno pitanje Srbije. Dodik je ovo kazao u svom obraćanju na tribini ‘Srpska se brani i u Srbiji’ i u trenutku razgovora oko Kosova, potpomognutim međunarodnim medijatorima kao i prijedlogom EU-a, ali i kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pod snažnim pritiscima krajnje desnice koja ga optužuje za ‘izdaju nacionalnih interesa.

    Dodik svojm izjavama Vučiću niti malo ne olakšava, čak što više, svojim izjavama još više otežava ionako nezavidan položaj srbijanskom predsjedniku.

    “Namjeravamo Srbiji nametnuti narativ”

    “Mi iz RS nemamo nikakvu namjeru miješati se u politički život Srbije, ali imamo namjeru Srbiji nametnnuti narativ. Teritorijalno pitanje najvažnije za Srbiju je pitanje Kosova, a njeno najvažnije nacionalno pitanje je Republika Srpska”, kazao je Dodik.

    Kako izvješćuju agencije, Dodik je odbacio svaku mogućnost usporedbe Republike Srpske i Zajednice srpskih općina (ZSO) na Kosovu, dodavši da “albanska strana to koristi kako bi poboljšala svoje pregovaračke pozicije i taj virus pokupljen je u Sarajevu”.

    “ZSO ima smisla samo ako ima izvršne funkcije, ako je to samo ljuštura, to je onda nemoguća priča, blef i trik Zapada. Ako već tvrde da se mora osnovati ZSO, zašto to nisu nametnuli prištinskim vlastima, jer se zna da zapadne zemlje vladaju procesima na Kosovu”, kazao je Dodik.

    “RS ima jasne političke stavove i odmah odgovara na sve izazove sa kojima se suočava. Priznajem da unaprijed odbacujemo neka rješenja i prije nego što se o njima počne pregovarati, jer oni koji nameću ta pitanja, čim krenu pregovori, to uzimaju kao gotovu star. Zapad više ne poštuje međunarodno pravo. Spreman sam odbiti svako pitanje koje se stavi na stol, jer je jedino takvo ponašanje djelotvorno”, ustvrdio je predsjednik RS-a na tribini u Beogradu.

    On je pri tom kazao kako “nije dobro praviti konačna rješenja” te da “treba sačekati razvoj globalne situacije i onda razmatrati što je nacionalni interes”.

    On je rekao kako je “potrebno vratiti poziciju ravnopravnih pregovarača, a ne izvršitelja naloga sa strane”.

    Pohvala blokadom mogućnosti putovanja s osobnom iskaznicom između BiH i Kosova

    Dodik se pohvalio kako je prije nekoliko dana vlastima u BiH stigao službeni zahtjev za dodnošenje zakona koji bi omogućavao putovanje između BiH i Kosova samo s osobnom iskaznicom, ali da su predstavnici entiteta to odbili te je kazao kako se “neće dozvoliti da se bilo što pomjeri na tom planu”.

    Predsjednik RS-a je opet kazao kako je visoki predstavnik u BIH Christian Schmidt “nelegalni visoki predstavnik” te da je “interes i Srbije da ga tretira kao nelegalnog visokog predstavnika”, kao i da vlasti u RS-u “neće objaviti Schmidtovu odluku kojom je suspendirao Zakon o nepokretnoj imovini RS, niti će je primijenjivati”.

    “Da vidimo tu silu koja će provesti Schmidtovu odluku”

    “Da vidimo koja je to sila koja stoji iza njega, da vidimo kako će on provesti svoju odluku. Ne mogu suditi kolektivnim organima, kao što je Vlada ili Narodna skupština. Kako da uhite predsjednika RS-a, vladu i sve zasupnike, a to im je jedini način da provedu tu odluku”, izazivački je kazao Dodik.

    Prema njegovim riječima, predstavnici SAD-a i EU “pokušavaju gurat RS na negativnu stranu”, dodavši da je Njemačka već zaustavila određena sredstva za entitet kako bi, kako je kazao, “disciplinirala Dodika”.

    “Postoji zastoj u isplati iz fondova EU koji idu u RS. Ako se to nastavi, mi ćemo u Narodnoj skupštini donijeti odluku da izlazimo iz europskog puta BiH. Srbija smatra da treba ostati na europskom putu i vješto je nametnula tu temu tako što je ukazala Europskoj uniji da, ako oni neće ulagati u Srbiju, postoje zemlje koje to hoće, poput Kine”, kazao je Dodik, naglasivši kako ga “zanima samo jaka i moćna Srbija, koja može pomoći RS-u.

    Odnosi s Vučićem nekada ‘štucaju’

    “Ali takva Srbija nije u interesu međunarodnog faktora, posebno zapadnih zemalja. RS ne može birati politička rukovodstva u Srbiji, ali mora imati dobre odnose sa rukovodstvima Srbiji, kako bi osigurali podršku Srbije Republici Srpskoj. Sadašnji odnosi rukovodstava RS i Srbije zasnovani su na uzajamnoj podršci i suradnji na zajedničkim projektima, koje službeni Beograd financira diljem entiteta”, istaknuo je.

    Govoreći o svom odnosu s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, on je rekao kako je isti korektan. “To je odnos razumijevanja, uz neka štucanja, koja nameću neki ljudi iz okruženja. Srbiji ne treba vlast u Banja Luci koja ima podanički odnos prema Beogradu, već jaka politička struktura koja će se moći nositi s političkim problemima u BiH. Srbija treba podržavati RS, a ne kreirati političke stavove za RS. Taj pristup se poštuje”, kazao je predsjednik RS-a.

    Osvrćući se na pitanje hoće li on i Vučić istrajati na poštovanju Daytonskog sporazuma i Rezolucije Vijeća sigurnosti 1244, on je kazao da je to “daleko iznad njihovih moći”.

    “Ne postoji međunarodno pravo, već međunarodna pravila. Na nama je da na tome istrajavamo, ako ne ostanemo pri tom stavu ići će se na centralizaciju BiH, što je glavni cilj zapadnih zemalja, prije svih SAD-a”, kazao je Dodik, prenose agencije.

     

    /Desk/

    #milorad dodik Aleksandar Vučić izdvojeno tribina beograd
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    04.07.2025

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    03.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.