Paddy Ashdown došao je na mjesto visokog predstavnika u BiH 2002. godine, nakon Wolfganga Petricha i na tom mjestu je ostao do 2006. godine. Međunarodni intervencionizam dobio je sve obrise u BiH upravo za vrijeme njegovog mandata, s obzirom na broj smijenjenih dužnosnika, njih preko 90, najviše iz Srpske demokratske stranke. Samo u jedom danu je Ashdown smijenio 59 javnih i stranačkih dužnosnika ove partije, uz klauzulu da se mogu vratiti na dužnosti nakon što bude uhićen Radova Karadžić. Ognjen Tadić, koji je tada bio član SDS-a kaže da većina problema koje BiH ima s Ustavom, dolazi upravo iz tog perioda.
Rušenje Daytona
„On je i poslije svog odlaska pokušao razoriti Daytonski mirovni sporazum, a posljednji pokušaj je bio u Domu Lordova, nako čega su britanski predstavnici došli u BiH i uvjerili se da stanje nije takvo kakvo je Ashdown predstavio. Naravno, kada živ čovjek ode sa ovog svijeta to je udar za njegovu obitelj i svaki živ čovjek izražava sućut zbog toga“.
Ashdown je tijekom svog mandata smijenio i Dragana Kalinića, tadašnjeg predsjednika SDS-a i Narodne skupštne RS. Danas kaže da nije ožalošćen njegovom smrću i podsjetio je da je smijenjen 2004. godine kao dio mreže podrške Radovanu Karadžiću što je bilo, kako kaže, politička lustracija koja je trajala više od pet godina.
Tada su trajno smijenjeni Dragan Kalinić, Pantelija Ćurguz, Nedjeljko Đekanović, Božidar Vučurević, Cvijetin Nikić, Milan Ninković, Duško Kornjača, Milan Tupajić, Rodoljub Đekanović, Zoran Petrić, Mile Pejčić i Savo Krunić.
Zahvalnost Ashdownu
S druge strane, u SDA imaju samo riječi hvale za Ashdowna i njegov rad u BiH. Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović uputio je telegram sućuti njegovoj obitelji naglasivši da je „BiH od proglašenja neovisnosti i međunarodnog priznanja u lordu Ashdownu uvijek imala iskrenog prijatelja“ i naglasio da će posebo pamtiti njegov angažman na čelu Ureda visokog predstavnika, kada je svojom odlučnošću presudno utjecao na provođenje važnih reformi u BiH.
„Lordu Ashdownu smo zahvalni i za nesebičnu posvećenost Bosni i Hercegovinii nakon okončanja mandata u našoj zemlji. Svjedočili smo da je i posljednje dane svog života posvetio stanju u Bosni i Hercegovini, snažno zastupajući njene interese“.
Potpredsjednik Republike Srpske, Ramiz Salkić rekao je da je Ashdown bio jedan od najpozitivijih visokih predstavnika koji je donio najviše koristi za BiH. „Njegovi potezi i koraci su značajno doprinijeli napretku BiH, što su trebali da rade i oni visoki predstavnici koji su bili prije i poslije njega. On je imao snagu da objedini sve one koji su bili u Vijeću za implementaciju mira za podršku za svoje poteze. Nikom to nije uspjelo od visokih predstavnika“, rekao je Salkić.
Snaga do dolaska Rusije
Ashdown je smijenio Dragana Čovića 2005. godine s mjesta hrvatskog člana Predsjedništva BiH, radio na reformi obrane, koja je završena na kraju njegovog mandata, kao i na reformi policije, koja nije završena po njegovim preporukama. Donosio je odluke, nametao zakonska rješenja i tada je, kako kaže analitičar Enver Kazaz, na sceni bila prava snaga međunarodne zajednice.
„On je imao onu moć koju je u tom trenutku imala međunarodna zajednica. Moglo bi se reći da su njemu bile karte dobro raspoređene. Bez snažne Rusije on je mogao provoditi reforme u BiH. Čim je Rusija postala jak međunarodni politički faktor, pozicija visokog predstavnika u BiH je oslabila. Zato je Ashdown mogao izvesti najveći broj reformi u BiH“.
Paddy Ashdown nametnuo je više od 400 odluka, što je više od svih ostalih šest visokih predstavnika zajedno. Jesu li one bile opravdane ili ne, analitičari vjeruju da je još rano za takve ocjene s obzirom da generalno, BiH u stvarnom reformskom smislu, nije puno odmakla od vremena Ashdowna i njegovog „visokog predstavljanja“ u BiH.
(Izvor: DW)