Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”
    • Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u
    • Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?
    • Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama
    • U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane
    • Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?
    • Slovenska policija traži bh državljanina zbog ubojstva supruge
    • Španjolci zasluženo svjetski prvaci, Argentinci neprimjereni finalu
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama

    republikaBy republika20.07.2026No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Britanski kralj Charles imenovao je za premijera novog vođu britanskih laburista Andyja Burnhama i povjerio mu sastavljanje vlade, objavila je Buckinghamska palača.

    U pratnji svoje supruge nizozemskog podrijetla Marie-France van Heel, bivši gradonačelnik Manchestera, 56-godišnji Burnham stigao je u podne u palaču da bi potom otišao u sjedište vlade u Downing Streetu 10. On je četvrti premijer od stupanja Charlesa III. na tron u rujnu 2022.

    Burnham je u petak na izvanrednom kongresu imenovan novim čelnikom Laburističke stranke, a kao čelnik vladajuće stranke, koja od izbora 2024. uživa uvjerljivu većinu u britanskom parlamentu, ima i poziciju premijera, javlja britanski BBC.

    Bivši gradonačelnik Manchestera postao je šesti premijer koji je preuzeo britansku vladu od 2016. godine. Naslijedio je Starmera, koji je danas formalno podnio ostavku kralju u Buckinghamskoj palači nakon što je održao oproštajni govor ispred rezidencije premijera u Downing Streetu 10.

    Rekao je “da je njegov posao završio” i da položaj napušta “s osmijehom”.

    Težak posao

    Slijedi težak posao za Burnhama, popularno nazvanog “kraljem sjevera”. Nakon što objavi imena ministara, što je samo po sebi tema oštre rasprave u Laburističkoj stranci, morat će se uhvatiti u koštac s nizom problema, od slabog gospodarskog rasta do rastućih troškova života.

    Obećao je poboljšati životni standard diljem zemlje. Jedna od njegovih središnjih ideja je decentralizacija vlasti između gradova i regija, uključujući osnivanje podružnice ureda premijera u Manchesteru.

    Starmer, kojeg su u parlamentu prije mjesec dana smijenili njegovi laburisti, rekao je da mu je premijerski posao bila “životna privilegija” i da Burnhamu želi “da uspije. “Ima moju punu podršku”, izjavio je Starmer.

    /Desk/

    andy burnham premijer Velika Britanija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane

    20.07.2026

    Peskov kaže da su ‘Europljani u zabludi’ jer Rusija nije oslabljena ratom u Ukrajini – Možda ima deluzije?

    20.07.2026

    Preminuo američki senator Lindsey Graham

    12.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dodik kaže da je “za EU sreća što Rusijom upravlja Putin”

    Trump: Netanyahu neće biti uhićen u SAD-u

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Britanci imaju novog premijera – Andyja Burnhama

    U Kijevu i dalje prosvjedi protiv odluke Zelenskog o smjeni ministra obrane

    Kolumne

    Zašto je francuski novinar osuđen zbog pisanja istine?

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.