Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove
    • Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona
    • Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?
    • Crna bilanca ekstremnog toplotnog vala: U Španjolskoj zabilježeno 327 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama
    • Život je predug za loš brak i zato starije generacije sve češće biraju slobodu
    • Klimatski šok u Europi: Vlakovi, nuklearke i tvornice pucaju pod naletom nezapamćenih vrućina
    • Do 100.000 radnih mjesta i zatvaranje četiriju tvornica: Volkswagen navodno planira radikalno restrukturiranje
    • Nafta, bakalar i patrijarh Kiril kao nove točke spoticanja u pregovorima o europskim sankcijama protiv Rusije
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove

    republikaBy republika27.06.2026No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Američki predsjednik Donald Trump najavio je uvođenje stopostotnih uvoznih carina za svaku europsku državu koja uvede porez na digitalne usluge američkim tehnološkim divovima.

    Trump je na svojoj platformi Truth Social objavio kako „brojne europske zemlje” raspravljaju o uvođenju takvog nameta, dok su mu neke već sasvim blizu. Upozorio je da će kaznene mjere stupiti na snagu odmah te da će u potpunosti „nadjačati” sve postojeće bilateralne trgovinske sporazume.

    Dok je objava primarno usmjerena prema državama koje planiraju „skoru provedbu” novih nameta, točne implikacije za Ujedinjenu Kraljevinu nisu odmah bile potpuno jasne, s obzirom na to da London takav porez primjenjuje još od 2020. godine.

    „Neka ova izjava posluži kao upozorenje da će se svaka zemlja koja nametne takav porez odmah suočiti sa stopostotnim carinama na svu robu koju šalje u Sjedinjene Američke Države”, napisao je Trump.

    Pod udarom Apple, Google, Meta i Amazon

    Britanski porez na digitalne usluge iznosi 2% i primjenjuje se na velike internetske tražilice, platforme društvenih medija i internetske trgovine čiji globalni prihodi od digitalnog poslovanja prelaze 500 milijuna funti, a ukupni prihodi unutar Ujedinjene Kraljevine premašuju 25 milijuna funti.

    Ova mjera izravno pogađa neke od najvećih američkih korporacija, uključujući Apple, Google, Metu i Amazon. Prema podacima britanskog Ministarstva financija, taj je porez u proračun donio više od 800 milijuna funti u razdoblju 2024.–2025., što je porast u odnosu na 678 milijuna funti iz prethodne fiskalne godine.

    Trump je još u travnju izjavio da se Ujedinjena Kraljevina suočava s „velikom carinom” zbog navodnog ciljanja vodećih američkih tvrtki.

    „Misle da će lako zaraditi novac, zato su svi iskoristili našu zemlju”, rekao je Trump tom prigodom.

    Britansko Ministarstvo za poslovni sektor i trgovinu, kao i Ministarstvo financija, zasad su bez komentara na najnovije prijetnje.

    Reakcija Europske unije i širi kontekst

    Trumpova prijetnja odmazdom europskim nacijama koje planiraju uvesti ili revidirati vlastite digitalne poreze dolazi samo nekoliko dana nakon što su SAD i Europska unija finalizirali novi trgovinski sporazum.

    Michael Damianos, ministar energije, trgovine i industrije Republike Cipar, izjavio je tada da „EU može reagirati brzo i razmjerno kada se sporazum ne poštuje ili kada su njezini interesi ugroženi”.

    Osim Ujedinjene Kraljevine, Francuska, Italija i Španjolska također primjenjuju porez na digitalne usluge u iznosu od 3% za velike kompanije koje posluju na njihovom teritoriju. Prema podacima neprofitne organizacije Tax Foundation, nekoliko drugih članica EU-a već je implementiralo ili predložilo slične porezne zakone. Kao izravnu posljedicu tih nameta, Amazon je ranije ove godine povećao naknade za prodavače na svojoj platformi.

    Nastavak agresivne carinske politike Donald Trump sustavno pokušava nametnuti visoke carine brojnim državama otkako je 2025. godine ponovno preuzeo dužnost predsjednika. Vrhovni sud SAD-a u veljači je srušio njegov raniji pokušaj uvođenja globalne carine od 10%. Unatoč tome, SAD je nedavno najavio nove carine u iznosu od 10 do 12,5% za desetke zemalja koje obuhvaćaju gotovo cijeli američki uvoz, pod izgovorom da te države ne čine dovoljno u borbi protiv prisilnog rada.

    Europa napetosti tehnologija Trum
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona

    27.06.2026

    Crna bilanca ekstremnog toplotnog vala: U Španjolskoj zabilježeno 327 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama

    27.06.2026

    Nafta, bakalar i patrijarh Kiril kao nove točke spoticanja u pregovorima o europskim sankcijama protiv Rusije

    27.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Trump prijeti stopostotnim carinama europskim državama zbog poreza na tehnološke divove

    Tehnološki rat Washingtona i Pekinga: SAD od srpnja potpuno zabranjuje uvoz opreme Huaweija, ZTE-a i Hikvisiona

    Između reality showa i autokracije: Što se doista događa iza kulisa Trumpova drugog mandata?

    Crna bilanca ekstremnog toplotnog vala: U Španjolskoj zabilježeno 327 smrtnih slučajeva povezanih s vrućinama

    Život je predug za loš brak i zato starije generacije sve češće biraju slobodu

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.