Lokaliziran je požar koji je jučer izbio na mostarskom odlagalištu otpada Uborak te više nema prijetnje od širenja vatre izvan prostora odlagališta. O trenutnom stanju na požarištu, ali i o kvaliteti zraka u Mostaru, izvijestila je novinarka Đenana Kaminić Puce za N1.
Stanovnici naselja u blizini odlagališta Uborak noć su proveli uz zatvorene prozore, u strahu od dima i zagađenog zraka koji se širio s požarišta.
„Slušaj, gledaj kako smrdi, zatvori prozore i pati, što ćeš. Smrdi bez prestanka, ugušit će nas sve i to je to“, izjavio je mještanin Ibro Dedić.
Besana noć za Mostarce
Neprospavana noć je i iza brojnih građana Mostara, s obzirom na to da se dim s požarišta širi prema gradu i okolnim naseljima. Građani poručuju kako je neprihvatljivo da usred ljetnih vrućina ne mogu otvoriti prozore niti normalno boraviti na otvorenom.
Neki od njih podijelili su svoja iskustva o tome kako su se borili s posljedicama ekološkog incidenta tijekom noći:
- „Pepeo je padao cijelu noć, nema zraka, nema ničega.“
- „Zatvorio sam sve, ali upalio sam klimu, što ću, kako drugačije… Mora se upaliti klima ili barem ventilator.“
- „Palila sam klimu, ne bih mogla izdržati drugačije jer je sve zatvoreno. Unutra je podnošljivo, ali kad sam jutros izašla van – grozno. Ovo je javašluk, neznanje i, naravno, korupcija.“
Goleme količine otpada završile pokraj jezera
Dok traje sanacija požarišta, jedno od glavnih pitanja ostaje: kamo s tonama otpada koje svakodnevno završavaju na Uborku? Nakon odluke da se uz Mostarsko jezero uspostavi privremeno pretovarno mjesto za otpad, uslijedile su burne reakcije i oštro protivljenje lokalnog stanovništva.
„Što reći i kakvu poruku poslati kada ugledate goleme količine smeća koje su noćas potajno dovezene na lokaciju koja neposredno dotiče jezero. Da je vodostaj malo viši, to bi smeće završilo u jezeru. Otrovali smo ovaj dio, sad je ostala još i voda pa da i nju otrujemo, jednostavno nema smisla živjeti ovdje”, upozorava Alija Marić, mještanin naselja Vrapčići.
Podršku nezadovoljnim mještanima pružili su i pojedini vijećnici te zastupnici u Skupštini, ističući kako je nužno hitno pronaći rješenje koje neće ugrožavati interese i kvalitetu života stanovništva.
Kordić poručuje: Nema razloga za paniku
S druge strane, gradonačelnik Mostara poručuje kako nema razloga za dodatnu paniku među građanima. Ističe da je, prema procjenama stručnjaka, jedini način gašenja ovakvog požara zasipavanje odlagališnih polja zemljom te da su već poduzete mjere za praćenje kvalitete zraka i organizaciju privremenog pretovara otpada.
Također tvrdi da ne postoji opasnost od eksplozije metana, dok odgovornost za dugogodišnje probleme na Uborku vidi u višegodišnjim blokadama projekata koji su, kako navodi, trebali omogućiti sigurnije upravljanje otpadom.
Višemilijunska šteta
Šteta nakon požara je višemilijunska. Izgorjeli su radni strojevi, reciklažno dvorište, oprema za razvrstavanje otpada, kao i kompletna tehnika kojom upravlja poduzeće Deponija, te više objekata na samoj lokaciji.
Dok se čeka službena procjena i potpuna sanacija terena, sasvim je jasno da će posljedice ovog požara imati dugotrajan financijski i operativni utjecaj na sustav zbrinjavanja otpada, ali i na zdravlje građana koji su izravno izloženi zagađenom zraku i dimu.
