Tako uz Mostar i Sarajevo, Banja Luka također zadnjih godina postaje jedna od najpopularnijih destinacija za dentalne usluge, posebice za bh. gastarbajtere, ali sve više je i stranih državljana koji dolaze po preporuci svojih prijatelja.
Glavni razlog zbog kojeg se odlučuju za grad na Vrbasu, kada je dentalni turizam u pitanju, su kvaliteta stomatoloških usluga, po dosta nižim cijenama od onih u državama Europske unije.
Sve više stranaca
Vlasnik stomatološke ambulante dr. Mirko Davidović kaže da je ovaj vid turizma aktualan posebice ljeti, odnosno u vrijeme godišnjih odmora, a glavni motiv pacijenata je cijena usluge.
‘’U ovisnosti od usluge, cijena u Banja Luci za većinu dentalnih usluga može biti od šest do 10 puta manja nego u zemljama Europske unije, dok je kvalitet usluge na istoj razini’’, kaže dr. Davidović.
I u Centru za estetsku stomatologiju Simić dent kažu da je dentalni turizam sve popularniji, te da su pacijenti u početku bili naši ljudi koji žive ili rade u inozemstvu, a sada je podjednako puno i stranaca koji do njih dolaze putem interneta, web stranice, foruma ili dobijaju preporuke od prijatelja.
Stomatološke ambulante, koje u svojoj ponudi nude dentalni turizam, za pacijente iz inozemstva organiziraju i smještaj u hotelima kao i prijevoz od aerodroma, autobuske i željezničke stanice do hotela, kao i svakodnevni prevoz od hotela do ordinacije.
Dentalni turizam razvojna šansa
Činjenicu da u Banja Luci egzistira veliki broj visoko kvalitetnih privatnih ordinacija, poliklinika i klinika i desetine privatnih stomatoloških ordinacija treba iskoristiti, slaže se i Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji grada Banja Luka.
“Zdravstveni turizam, a posebice dentalni turizam, definitivno je jedna od razvojnih šansi za ovu regiju. U zadnjih nekoliko godina konstantno se povećava i broj gostiju iz inozemstva, te je neophodno poboljšati uvjete i povećati smeštajne kapacitete, modernizovati i osavremeniti usluge u skladu sa europskim i svjetskim standardima i zahtjevima turista u oblasti zdravstvenog turizma, te obogaditi ponudu dodatnim sadržajima’’, pojašnjava Šukalo.
Mnoge zemlje su prepoznale potencijale dentalnog turizma i ozbiljno se bave njim, jer ne profitiraju samo zdravstvene ordinacije. Dobar primjer je Mađarska, koja daje subvencije za ovaj vid turizma. Najveća ironija je pak u tome što su dentalne usluge našim državljanima skupe, jer su primanja premalena da bi građani sebi mogli priuštiti redovitu popravku zuba u privatnim ordinacijama, gdje se prosječno cijena popravka jednog zuba kreće oko šezdesetak maraka. (T.Č./republikainfo.com)