Na sastanku ministara vanjskih poslova država članica EU-a u ponedjeljak nije bilo suglasnosti o 20. paketu sankcija, što je poruka koju nisu htjeli poslati uoči 4. obljetnice od početka ruske agresije na Ukrajinu, izjavila je visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas.
“Nažalost, nismo postigli dogovor o 20. paketu sankcija. To je korak natrag i poruka koju danas nismo htjeli poslati”, rekla je Kaja Kallas nakon završetka ministarskog sastanka.
Dvadeseti paket sankcija protiv Rusije kao i zajam Ukrajini od 90 milijardi eura blokiraju Mađarska i Slovačka. Te dvije zemlje traže da Ukrajina odmah popravi oštećeni naftovod Družba kako bi se tranzit nafte prema njihovim rafinerijama što prije nastavio. Naftovod je oštećen 27. siječnja u ruskom napadu dronovima.
Kallas je rekla da će se rad na usvajanju sankcija nastaviti. Istaknula je da se mora odustati od pristupa da se od Ukrajine traži da preda svoj teritorij i da se počne od Rusije tražiti ono što mora učiniti da bi se došlo do pravednog i trajnog mira.
“Ukrajina nije prepreka za mir, Rusija jest”, rekla je.
“Ne možemo na ruske maksimalističke zahtjeve odgovarati minimalističkim odgovorom”, rekla je šefica europske diplomacije, dodajući da Europa traži da Rusija poštuje granice, prestane sa sabotažama, plati ratnu odštetu i vrati otetu ukrajinsku djecu.
Nekoliko ministara vanjskih poslova u ponedjeljak je reklo da mađarski premijer Viktor Orban ponovnom blokadom Ukrajine vodi predizbornu kampanju uoči ključnih izbora 12. travnja, na kojima bi prema anketama mogao izgubiti vlasti nakon 16 godina. Orban optužuje EU da vodi proratnu politiku, a sebe predstavlja borcem za mir tražeći od Ukrajine da pristane na ruske uvjete.
“Jako mi je teško zamisliti s obzirom na mađarsku povijest da bi nepomaganje narodu Ukrajine moglo donijeti ikakve bodove na izborima”, rekla je Kallas, ograđujući se da ne zna kakvo je političko ozračje u Mađarskoj.
Na pitanje tko je kriv što naftovod nije popravljen, Kallas je rekla da je to isključivo Rusija.
“Rusija je kriva jer je bombardirala ne samo naftovod nego i 80 posto ukrajinske energetske infrastrukture. Ne mogu kriviti Ukrajince što daju prioritet popravku energetske infrastrukture koja im je potrebna, što daju prioritet vlastitom narodu, ljudima kojima su struja i grijanje potrebni na temperaturi od minus 25 stupnjeva, pred popravkom naftovoda kojim se dostavlja jeftina ruska nafta drugim zemljama”, rekla je Kallas.
Szijjarto: Ne mrzimo Ukrajinu, Ukrajina mrzi Mađarsku
Mađarski ministar vanjskih poslova poručuje da će sve dok Ukrajina blokira rad naftovoda Družba i onemogućuje obnovu isporuke nafte Mađarskoj, blokirati odluke Europske unije koje su važne i povoljne za Ukrajinu.
“Ne mrzimo Ukrajinu. Problem je u tome što Ukrajina mrzi Mađarsku i što posljednjih 10 godina provodi antimađarsku politiku. Ukrajina se ponaša vrlo neprijateljski prema Mađarskoj. Pitajte Ukrajince zašto su zaustavili isporuke nafte Mađarskoj. Pitajte Ukrajince zašto dovode u opasnost sigurnost opskrbe energijom naše zemlje, zašto ne vraćaju prava mađarskoj nacionalnoj zajednici, zašto ugrožavaju našu energetsku sigurnost. Zanima me kakav će biti njihov odgovor”, rekao je Peter Szijjarto, mađarski ministar vanjskih poslova.
Kallas nije isključila ni korištenje ruske zamrznute imovine ako Mađarska nastavi s blokadom zajma Ukrajini od 90 milijardi eura.
“Zajam od 90 milijardi dogovoren je na Europskom vijeću i tražimo da se poštuje taj dogovor. Ako to ne uspije uvijek se možemo vratiti korištenju ruske zamrznute imovine”, rekla je Kallas. Na samitu u prosincu, prva opcija za pomoć Ukrajini bila je da se koriste zamrznuta sredstva ruske središnje banke, ali zbog snažnog protivljenja Belgije u kojoj se većina te imovine nalazi i uz prešutnu potporu još nekih država članica to rješenje nije prošlo.
Umjesto toga, dogovorena je rezervna varijanta o beskamatnom zajmu Ukrajini za koju također nije bilo konsenzusa pa se stoga koristio mehanizam pojačane suradnje u kojem sudjeluju 24 države članice.
“Šokiran sam, Ukrajina se brani protiv moćne ruske vojske, Mađari su nekada razumjeli kako je to. Znate, Budimpešta je zapravo dva puta bila napadnuta u 20. stoljeću, jednom je napadač bila Crvena armija. Očekivao bih mnogo veći osjećaj solidarnosti Mađarske kada je riječ o Ukrajini”, naglasio je Radoslaw Sikorski, poljski ministar vanjskih poslova.
Fico Ukrajini zaustavlja opskrbu strujom
Slovački premijer Robert Fico zatražio je od operatera elektroenergetske mreže da u ponedjeljak zaustavi opskrbu Ukrajine električnom energijom ako se protok nafte naftovodom Družba ne nastavi.
“Od danas, ako se ukrajinska strana obrati Slovačkoj sa zahtjevom za pomoć u stabilizaciji ukrajinske energetske mreže, neće dobiti takvu pomoć”, rekao je Robert Fico u izjavi.
Fico je rekao da će mjera biti ukinuta nakon što se nastavi tranzit nafte u Slovačku.
Ukrajinski dronovi pogodili su rusku crpnu stanicu koja opslužuje ključni naftovod Družba za opskrbu istočne Europe moskovskom sirovom naftom, rekao je u ponedjeljak ukrajinski sigurnosni dužnosnik.
Noćni napad izazvao je požar na stanici više od 1200 km od rusko-ukrajinske granice, dodao je dužnosnik ukrajinske sigurnosne službe SBU koji nije dao nikakve detalje o širem utjecaju na naftovod.
Mađarska obustavlja isporuku dizela Ukrajini
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je niz protumjera nakon obustave opskrbe naftovodom Družba, poručivši da Budimpešta neće “pasivno promatrati” situaciju koja, kako tvrdi, ugrožava energetsku sigurnost zemlje.
Orban je naveo obustavu isporuka dizelskog goriva iz Mađarske prema Ukrajini, odbijanje bilo kakvog vojnog kredita za Ukrajinu, kao i uskraćivanje podrške novim sankcijama, uz poruku da će 20. paket sankcija biti odbijen.
Rusi pogodili naftovod u Ukrajini
Napad, najnoviji u nizu ukrajinskih napada na ruti, prijeti dodatnim zaoštravanjem napetosti između Ukrajine i njezinih susjeda Mađarske i Slovačke, koje su optužile Kijev da pokušava blokirati protok nafte kroz naftovod do njihovih rafinerija.
Isporuke ruske nafte Mađarskoj i Slovačkoj prekinute su od 27. siječnja, kada je Kijev priopćio kako je u ruskom napadu dronom pogođena oprema naftovoda u zapadnoj Ukrajini.
Unatoč gotovo četverogodišnjem ratu s Rusijom, Ukrajina je nastavila omogućavati tranzit ruske nafte naftovodima preko svojeg teritorija, premda je početkom prošle godine zaustavila tranzit ruskog plina.
Mađarska i Slovačka zaprijetile su obustavom isporuke električne energije Ukrajini ako se protok nafte ne nastavi.
Električna energija iz Mađarske i Slovačke čini oko 70 posto ukrajinskog uvoza i iznimno je važna za zemlju, čija je polovica proizvodnje električne energije uništena ili ozbiljno oštećena ruskim raketnim napadima.
/Desk/
