Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Meta i Google optuženi za namjerno izazivanje ovisnosti kod mladih

    republikaBy republika09.02.2026No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Suđenje protiv Mete i Googlea počelo je pred građanskim sudom u Los Angelesu uz optužbu odvjetnika tužiteljice koji im je prigovorio da su proizveli ovisnost u mozgovima djece koja koriste njihove platforme.

    Mehanizam uočen na Instagramu (Meta) i YouTubeu (Google) nije se dogodio slučajno nego namjerno, naglasio je Mark Lanier u svom uvodnom govoru, zato što je ovisnost profitabilna.

    Ishod rasprava mogao bi uspostaviti značajan sudski presedan u pogledu građanske odgovornosti operatera društvenih mreža koji su dosad bili izuzeti. Naime, deseci predmeta trebali bi slijediti ovaj u mjesecima koji dolaze.

    Među ostalima, bit će pozvani svjedočiti glavni izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg 18. veljače, te šef Instagrama (podružnice Mete) Adam Mosseri već u srijedu.

    U odsutnosti TikToka i Snapchata, koji su se radije nagodili za povjerljiv iznos, samo YouTube (podružnica Googlea) i Meta, tehnološki div koji stoji iza Instagrama, na optuženičkoj su klupi u ovom suđenju koje bi trebalo trajati više od mjesec dana.

    Dvanaestero porotnika, potvrđenih u petak nakon više od tjedan dana pedantnog odabira, moraju donijeti odluku o tužbi dvadesetogodišnje Kalifornijke Kaley G. M.

    Njezin je slučaj ocijenjen dovoljno reprezentativnim da posluži kao testni postupak čiji će ishod postaviti mjerilo za stotine sličnih tužbi objedinjenih u Kaliforniji.

    Mlada žena, korisnica YouTubea od šeste godine, a potom vlasnica Instagram računa od jedanaeste godine, prije Snapchata i TikToka, koje je počela koristiti dvije do tri godine kasnije, tvrdi da je razvila snažnu ovisnost o društvenim mrežama koja ju je uvukla u spiralu depresije, tjeskobe i poremećaja slike o sebi, prenosi HINA.

    /Desk/

    djeca Društvene mreže google meta mladi ovisnost
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Preminuo američki senator Lindsey Graham

    12.07.2026

    Burne reakcije javnosti: Meta omogućila stvaranje AI slika pomoću javnih profilnih fotografija s Instagrama

    09.07.2026

    Gay predsjednica desničarskog njemačkog Afd-a – živi u istospolnoj zajednici, a kaže da se može zalagati za tradicionalnu obitelj

    05.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.