Ştavovi predsjednika RS-a i ujedno vladajućeg SNSD-a oko migranata nisu isti. On je migrante jasno podijelo po religiji, oni koji su radikalnog islamskog nazora i oni “koji nisu” islamske vjeroispovijesti – migrante iz Južne Amerike koji nerijetko imaju kriminalni dosje. Dok Dodik ponavlja kako BiH, odnosno RS, neće biti “odlagalište i parking” za migrante iz zemalja EU-a, o migrantima iz Južne Amerike koje masovno i ubrzano deportira administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa, ima drukčiji stav.
Prema Dodiku, čini se da za njega nije problem da RS primi određeni broj migranata iz SAD-a. Potpredsjednik PDP-a i zastupnik ove stranke u NSRS-a kaže: “RS ne smije pristati na prihvaćanja izbjeglica iz Južne Amerik i središnje Afrike u zamjenu za ukidanje sankcija Dodiku”.
Ovo je Dodik kazao gostujući s Rodom Blagojevichem u Newsmax-u, a koji je bivši američki guverner, demokrata, osuđen za korpuciju. Nakon što je američki predsjednik Donald Trump pomilovao Blagojevicha te mu smanjio zatvorsku kaznu, sada otovreno zagovara republikanske stavove i podržava Trumpa. Blagojevićeva tvrtka je plaćena za lobiranje za predsjednika RS-a.
Crnadak je ovo napisao te obavio snimak što je Dodik izjavio po tom pitanju.
Izjavu možete poslušati od 23.10 minute:
“Ako laže koza, ne laže rog. Objavljujem Dodikovu izjavu, u okviru intervjua za Newsmax, kojom on potvrđuje da je “spreman da s Amerikom napravi određeni dogovor oko migranata”. On to objašnjava na način da su migranti u Velikoj Britaniji i Europskoj Uniji uglavnom iz islamskih zemalja, a oni iz SAD su iz zemalja Južne Amerike, kao što su Venecuela i Kolumbija, što je prihvatljivo. Opasni migranti, koji mogu ugroziti sigurnost građana Republike Srpske, ne smiju doći kod nas bez obzira odakle su i to se mora imati na umu prilikom glasanja o Dodikovoj rezoluciji o migrantima. Republika Srpska i BiH nemaju nikakav službeni zahtjev niti iz Washingtona, niti iz Londona za prihvaćanje migranata, ali imamo nešto možda još opasnije: da Milorad Dodik nudi Republiku Srpsku kao mjesto za smještanje opasnih delinkventnih migranata iz SAD, što jasno potvrđuje njegova izjava u prilogu. Ako je Dodik napravio lapsus, neka javno kaže da nije tako mislio i u Rezoluciju doda i odbijanje migranata iz SAD”, napisao je Crnadak.
Rod Blagojevich, bivši američki guverner, čiji je otac porijeklom iz Srbije, odslužio je osam godina zatvora zbog korupcije, a američki predsjednik Donald Trump 2020. godine, tijekom svog prvog mandata, kaznu mu je ublažio iako je tada bio član Kongresa iz redova demokrata. Bio je i supredsjedatelj grupe ‘Srbi za Trumpa‘ tijekom predsjedničke kampanje 2024. kad se iz demokrate pretvorio u republikanca i velikog Trumpovog pristašu. U politici i igri moći, utjecaja i ‘dealova’ to nije ništa čudno jer i u BiH imamo itekakvih “trgovaca” i “papaka”, kako ih je svojedobno nazvala, sada aktualna članica Predsjedništva BiH SNSD-ovka Željka Cvijanović.
Blagojevich je 2011. godine osuđen po 17 točaka optužnice, između ostaloga za korupciju, prijevaru putem interneta i traženje mita. Opozvan je velikom većinom glasova zakonodavnog tijela Illinoisa.
Osuđen je na 14 godina zatvora i odslužio je osam godina prije nego što mu je Trump ublažio kaznu. Blagojevich tvrdi da je nevin i optužuje savezne tužitelje za politički motivirani progon. Sada ovaj Amerikanac srpskih korijena ima novi posao.
Podsjetimo da je Politico u veljači ove godine za Blagojevicha napisao kako “ima novi posao” lobiste za Republiku Srpsku te da radi za “Bosanskog mjedvjeda”, kako su nazvali predsjednika RS-a Milorada Dodika, opisujući ovaj naziv zbog “zbog njegove fizičke građe i grubih ludorija“.
Politico je izvijestio kako će bivši guverner Illinoisa, kojeg je predsjednik Donald Trump pomilovao u veljači, lobirat za Republiku Srpsku. Rod Blagojevich ima novi posao: zastupati interese ultranacionalističkog političara poznatog kao “Bosanski Medvjed” koji ima veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Bivši guverner Illinoisa, kojeg je predsjednik Donald Trump pomilovao u veljači, pristao je lobirati u ime Republike Srpske, teritorija u Bosni i Hercegovini s većinskim srpskom populacijom koji je dugo bio zaglibljen u gorkim etničkim napetostima u regiji”, piše tada Politico.
Kako doznaje Politico, a pozivajući se na izjavu o registraciji koju je morao podnijeti prema američkom Zakonu o registraciji stranih agenata, RRB Strategies, Blagojevicheva tvrtka, “pružit će komunikacijsku i PR podršku u ime Republike Srpske”. U ovom kontekstu ne može se ne zamijetiti kako je sam Dodik inicirao donošenju zakona o stranim agentima prema kojem bi takvima bili proglašavani oni koji dobijaju sredstva iz inozemnih izvora. Primjerice, Blagojevicheva tvrtka u RS-u bi, hipotetički, odmah bila proglašena stranim agentom i stavljena na stub srama od samog Dodika i njegove vlasti.
/Republika/