Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Global

    Musk se ‘slaže’ da SAD napusti UN i NATO

    republikaBy republika02.03.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tehnološki Milijarder Elon Musk, kojeg je novi američki predsjednik imenovao voditeljem Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), uredom koji je Trump utemeljio odmah nakon svoje inauguracije, smatra kako SAD trebaju izaći iz članstva u NATO-u i UN-u.

    Musk, neizabrani dužnosnik, na svom X nalogu, a komentirajući objavu desno orijentiranog političkog komentatora koji navodi kako je “vrijeme da SAD napusti NATO i UN”, napisao “Slažem se”.

    Vijest dolazi nakon što je nekoliko republikanskih zastupnika podnijelo prijedlog zakona o izlasku SAD-a iz UN-a, tvrdeći da organizacija nije u skladu s agendom Trumpove administracije “Amerika na prvom mjestu”.

    I NATO i UN osnovali su SAD i drugi pobjednici u Drugom svjetskom ratu kako bi promicali diplomaciju i suradnju među nacijama, kao i kako bi spriječili još jedan globalni rat.

    Musk, poduzima radikalne korake, ukinuo je ili značajno smanjio pomoć koju je SAD do sada upućivala pogođenim područjima, vrši pritisak na zaposlenike, prijeti otkazima tisućama zaposlenih u različitim institucijama, od porezne uprave, sve do FBI-ja i NASA-e.

    Zanimljivo je da upravo njegove tvrtke imaju ugovore, primjerice s NASA-om, što je izravan sukob interesa. Međutim, američko pravosuđe otkaze zaposlenicima redom proglašava nezakonitim.

    Podsjetimo kako američki predsjednik Donald Trump opetovano je kritizirao druge članice NATO-a zbog njihovog percipiranog nedostatka doprinosa vojnom savezu i pozvao na ciljanu potrošnju od 5% BDP-a za sve članice.

    Koliko članice izdvajaju za NATO

    Većina od 31 članice NATO saveza ne izdvaja dva posto BDP-a izdvajanja za obranu i ponovo su se našle na meti kritika i prijetnji bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa. Politico u svojoj analizi izdvajanja za NATO piše kako postoji jasan trend punjenja obrambenih proračuna članica NATO-a – što je država bliže Rusiji, to više izdvaja za obranu.

    U procjenama toga časopisa za 2023. godinu, Poljska predvodi listu s četiri posto BDP-a namijenjenog za obranu. Varšava je prošle godine za to izdvojila 29 milijardi dolara, što je 12 milijardi više godinu prije te trostruko više u odnosu na prošlo desetljeće, piše pak Washington Post.

    Poljsku slijede Sjedinjene Države s 3,5 posto BDP-a, no kad se gledaju ukupni iznosi, Washington izdvaja više nego sve druge NATO članice zajedno – 860 milijardi dolara.

    Cilj od 2 posto BDP-a za obranu dosad je zadovoljavalo 11 država – Poljska, SAD, Grčka, Estonija, Litva, Finska, Rumunjska, Mađarska, Latvija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Slovačka. Od danas im se pridružila i Njemačka, čiji je ministar obrane objavio tu vijest. Prvi je to put od hladnog rata da je Njemačka izdvojila dva posto BDP-a za obranu. Izdvajanja od 2% posto za modernizaciju vojske dosegnula je i Hrvatska.

    Kijev članstvo u NATO-u vidi kao ključnu zaštitu od buduće ruske agresije, ali Trump je u veljači rekao da Ukrajina “može zaboraviti” na pridruživanje savezu, sugerirajući da je njezina kandidatura bila okidač za rat – argument koji ponavlja ruska državna propaganda.

    SAD je bio među nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, Bjelorusiju, Izrael i Mađarsku, koje su krajem veljače glasale protiv rezolucije UN-a kojom se osuđuje ruska sveobuhvatna invazija na Ukrajinu. To je bio povijesni trenutak kada se SAD, kao prvi saveznik EU-a, pridružio stajalištu Rusije.

    /Desk/

    #NATO elon musk UN
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Katastrofalne poplave u Siriji: Eufrat potopio sela i njive, više od 2.400 obitelji pogođeno nezapamćenim vodenim valom

    31.05.2026

    EU će deblokirati Mađarskoj 16,4 milijardi eura u zamjenu za reforme

    31.05.2026

    Rusija pozvala strane državljane da napuste Kijev: Slijede sustavni napadi

    25.05.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.