Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Tri godine od početka ruske agresije – EU uz Ukrajinu

    republikaBy republika24.02.2025Updated:24.02.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prije točno tri godine Rusija je napala Ukrajinu. Od 24. veljače 2022., kada su ruske snage upale u tu zemlju, razorene su stotine gradova i sela, poginuli su deseci tisuća ljudi, a milijuni su raseljeni diljem Ukrajine i Europe.

    Nakon tri godine krvavog i iscrpljujućeg rata pregovori su sve češća tema na obje strane. Ukrajina od početka rata ima podršku cijele Europe, koju će joj pružiti i danas na velikom summitu u Kijevu.

    Na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu u Kijev je stigla i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen koja je najavila da će Ukrajinu u ožujku dobiti 3,5 milijarde eura. Von der Leyen je napisala na X-u da je u Kijevu jer je “Ukrajina Europa”.

    – U ovoj borbi za opstanak nije samo sudbina Ukrajine u pitanju. To je sudbina Europe.

    Zelenski pozdravio ukrajinsko herojstvo

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozdravio je u ponedjeljak, na treću godišnjicu ruske invazije, otpornost i herojstvo Ukrajine.

    – Tri godine otpora. Tri godine zahvalnosti. Tri godine apsolutnog herojstva Ukrajinaca, rekao je Zelenski.

    – Zahvaljujem svima koji brane i podržavaju (Ukrajinu), rekao je.

    Zelenski: Za stolom treba biti veći broj pregovarača

    Upravo na treću godišnjicu, koju u Moskvi i danas slave kao veliki uspjeh, traju pripreme za mirovne pregovore, u organizaciji predsjednika Trumpa i predsjednika Putina. No ukrajinski predsjednik poručuje da bi broj pregovarača za stolom trebao biti mnogo veći.

    – Kao prvo, razgovarat ću s predsjednikom Franucuske i s britanskim premijerom. To je iznimno važno jer, barem ja tako mislim, upravo njih dvojica moraju sjediti za pregovaračkim stolom. Jer tko će predstavljati Europu u tim važnim pregovorima? Možda neki posebni izaslanik? U redu, ali smatram da i netko iz Velike Britanije treba biti ondje. A kada govorimo o konkretnim sigurnosnim jamstvima, mislim da trebamo pozvati i predstavnika Turske. Zašto? Pa njihova je uloga ovdje vrlo ključna, rekao je Volodimir Zelenski, ukrajinski predsjednik.

    Njemački predsjednik: Rusija je ta koja je započela ovaj rat

    Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier upravo se obratio summitu u Kijevu putem video veze.

    “Rusija je ta koja je započela ovaj rat”, reao je. “Rusija je možda dobila otvoreno uho u Bijeloj kući, ali nisu stekli ni centimetar autoriteta.”

    “Misli li itko iskreno da neki nepromišljeni razgovori ili neke nepromišljene izjave mogu uništiti našu odlučnost?”, upitao je.

    “Ne, baš suprotno. Protekla dva tjedna samo su ojačala našu odlučnost kao Europljana. Više nego ikad moramo se zauzeti za sebe i Ukrajinu.”

    Steinmeier se obraća na summitu dok se Njemačka priprema za formiranje nove vlade, pri čemu su konzervativci pobijedili na nedjeljnim izborima, a krajnja desnica AfD je druga.

    EU ustrajna u pomoći Ukrajini, najavljuje novu pomoć

    Europska unija ističe važnost da se međunarodna zajednica usredotoči na potporu Ukrajini za postizanje pravednog i trajnog mira i smatra Rusiju jedinom odgovornom za rat i zločine nad ukrajinskim stanovništvom, objavili su u ponedjeljak čelnici triju europskih institucija.

    Ističemo potrebu da se osigura stalna usredotočenost međunarodne zajednice na potporu Ukrajini u postizanju sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira, kaže se u zajedničkoj izjavi predsjednika Europskog vijeća Antonia Coste, predsjednice Komisije Ursule von der Leyen i predsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole u povodu treće obljetnici od početka ruskog rata protiv Ukrajine.

    Čvrsto stojimo uz Ukrajinu, ponovno potvrđujući da će mir, sigurnost i pravda prevladati, kaže se u izjavi.

     

     

    /Desk/

    EU godišnjica izdvojeno ruska invazija Ukrajina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    Slovački ministar: “Možda bi Rusiji sve trebalo oprostiti”

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.