Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dva autobusa Vučićevih pristaša iz Srbije doputovali u Tivat – namjeravali inscenirati podršku Crnogoraca – odmah su deportirani, Dodik na strani Srbije
    • Plenković nazvao “bijednim” Milanovićev i stav ljevice da dijaspora ne treba glasati na izborima u Hrvatskoj: “Zar Hrvati iz BiH, naša braća nisu bitni, ima ih više od milijun u Hrvatskoj?”
    • Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”
    • U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Rusija upozorila SAD na opasnost od Trećeg svjetskog rata

    republikaBy republika27.08.2024No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rusija je prozvala u utorak Zapad da se igra vatrom jer razmatra davanje dopuštenja Ukrajini da napadne duboko u teritorij Rusije zapadnim projektilima i upozorila Sjedinjene Države da Treći svjetski rat ne bi bio ograničen na Europu.

    Ukrajina je napala zapadnu rusku regiju Kursk 6. kolovoza i zauzela dio teritorija u najvećem napadu strane zemlje na Rusiju od Drugog svjetskog rata. Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija dostojno odgovoriti na napad.

    Sergej Lavrov, Putinov ministar vanjskih poslova više od 20 godina, rekao je da Zapad pokušava eskalirati rat u Ukrajini i “traži nevolje” razmatranjem ukrajinskih zahtjeva da se ublaže ograničenja korištenja oružja isporučenog iz inozemstva.

    Od invazije na Ukrajinu 2022., Putin je više puta upozoravao na rizik od puno šireg rata koji bi uključivao najveće svjetske nuklearne sile, iako je rekao da Rusija ne želi sukob s NATO-om predvođenim SAD-om.

    – Sad još jednom potvrđujemo da je igra s vatrom, a oni su poput male djece koja se igraju šibicama, vrlo opasna stvar za odrasle ujake i ujne kojima je u jednoj ili drugoj zapadnoj zemlji povjereno nuklearno oružje, rekao je Lavrov novinarima u Moskvi.

    – Amerikanci razgovore o Trećem svjetskom ratu jasno povezuju s nečim što će, ne daj Bože ako se dogodi, utjecati isključivo na Europu, rekao je Lavrov.

    Dodao je da Rusija “razjašnjava” svoju nuklearnu doktrinu.

    Ruska nuklearna doktrina za 2020. godinu navodi u kojim će slučajevima njezin predsjednik razmotriti korištenje nuklearnog oružja: općenito kao odgovor na napad korištenjem nuklearnog ili drugog oružja za masovno uništenje ili konvencionalnog oružja “kad je ugroženo samo postojanje države”.

    Odgovor Rusije

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je ranije ovog mjeseca da je napad na rusku regiju Kursk pokazao da su prijetnje Kremlja odmazdom bile blefiranje.

    Zelenskij je rekao da Ukrajina, zbog ograničenja koja su nametnuli saveznici, ne može koristiti raspoloživo oružje za gađanje nekih ruskih vojnih ciljeva. Pozvao je saveznike da donose hrabrije odluke o pomoći Kijevu u ratu.

    Rusija je prozvala Ukrajinu za uporabu zapadnog oružja u Kursku, uključujući britanske tenkove i američke raketne sustave. Kijev je potvrdio da je koristio američke projektile HIMARS za uništenje mostova u Kursku.

    Washington tvrdi da nije bio obaviješten o planovima Ukrajine uoči iznenadnog upada u Kursk. SAD je također priopćio da nije sudjelovao u toj operaciji.

    Putinov šef vanjske obavještajne službe Sergej Nariškin rekao je u utorak da Moskva ne vjeruje tvrdnjama Zapada da nema nikakve veze s napadom na Kursk.

    Sergej Rjabkov, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova, rekao je da je umiješanost SAD-a “očita činjenica”.

    New York Times je izvijestio da su SAD i Velika Britanija prenijeli Ukrajini satelitske snimke i druge informacije o regiji Kursk nekoliko dana nakon ukrajinskog napada.

    Times je objavio da je svrha obavještajnih podatak pomoć Ukrajini da bolje prati ruska pojačanja, prenosi HINA.

    /Desk/

    izdvojeno Rusija SAD treći svjetski rat
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”

    04.06.2026

    U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom

    04.06.2026

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    03.06.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dva autobusa Vučićevih pristaša iz Srbije doputovali u Tivat – namjeravali inscenirati podršku Crnogoraca – odmah su deportirani, Dodik na strani Srbije

    Plenković nazvao “bijednim” Milanovićev i stav ljevice da dijaspora ne treba glasati na izborima u Hrvatskoj: “Zar Hrvati iz BiH, naša braća nisu bitni, ima ih više od milijun u Hrvatskoj?”

    Rubio: Podržavamo kandidata iz Italije za novog visokog predstavnika u BiH, ne želimo podjele, secesiju ili bilo kakav konflikt”

    U Otvorenom rasprava o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH – SDA-ovac Zahiragić ne želi raspravu o trećem entitetu: Ne prijetite nam Herceg-Bosnom

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.