Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”
    • Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti
    • Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO
    • U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…
    • Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Russia Today Balkan piše: “Iranski začin u bosanskom loncu: Što je Hezbollah radio u BiH za vrijeme rata?” – Isto ono što i ruski vojnici i špijuni

    republikaBy republika03.08.2024Updated:03.08.2024No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Borci Hezbollaha su, kao i pripadnici drugih militantnih organizacija iz islamskog svijeta, 90-tih godina sudjelovali u ratu u BiH, a nedavno ubijeni zapovjednik u tome je igrao ključnu ulogu, piše u tekstu Russia Today (RT) Balkan, mediju koji otvoreno zagovara stavove režima u Rusiji i Srbiji.

    RT je nakon ruske invazije na Ukrajinu zabranjeno djelovanje u državama, članicama EU, ali svoje predstavništvo ima u Srbiji, a najavljeno je otvaranje TV RT i u Republici Srpskoj.

    No, i u samom tekstu prepoznaje se gusta mreža sukobljenih svjetskih sila i utjecaja na prostoru Balkana, a posebno tijekom događanja u posljednjem ratu u BiH, pa tako i prisustva stranih islamskih ratnika, obavještajaca i špijuna u BiH, kao i prisustva ruskih visokih dužnosnika, vojnika, obavještajaca i špijuna te njihovoj povezanosti s bh političarima.

    Naime, RT se referira na govor na sahrani Fouada Shukra, visokog dužnosnika Hezbollaha koji je ubijen u izraelskom udaru na predgrađe Bejruta u utorak. Lider te šiitske militantne organizacije Hasan Nasralah dotaknuo se i jednog “zanimljivog” detalja iz bogatog životopisa stradalog oficira, izvješćuje Russia Today Balkan.

    “Mučenik Fouad Shukr bio je vođa grupe koja je otišla u Bosnu podržati muslimane početkom devedesetih”, rekao je Nasralah tijekom govora.

    O Šukrovom angažmanu u BiH nakon njegove smrti pisao je i ‘Majadin’, libanonski medij blizak Hezbolahu, koji je naveo da se on od 1992. godine bavio vanjskim poslovima, kada je, između ostalog, “mentorirao mlade koji su podržavali svoju braću u Bosni”.

    RT nadalje navodi i kako je poznati britanski novinar Robert Fisk, koji je tijekom rata često boravio u BiH, napisao da je u borbama sudjelovalo oko 150 pripadnika Hezbolaha, koji su bili među prvim dobrovoljcima s Bliskog istoka koji su došli podržati bosanske muslimane.

    Veze Hezbolaha sa tzv. Armijom BiH tijekom Rata u BiH nisu tajna. Na kraju krajeva, ta organizacija nikada nije pokušala prikriti svoju podršku bosanskim muslimanima, a njihove akcije bile su dio šireg iranskog angažmana u sukobu na prostoru bivše SFRJ, zaključuje RT.

    Od Bejruta do Sarajeva

    Američki zrakoplovni oficir i obaveštajac Stiven O’Hern je svojoj knjizi o iranskoj Islamskoj revolucionarnoj gardi pisao kako su pripadnici te elitne jedinice slali oružje i obučavali muslimansku vojsku tijekom rata u BiH (1992-95), ali i tzv. Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK) tijekom rata na KiM 1999. godine.

    Iran je bio jedna od prvih zemalja koje su podržale vlasti u Sarajevu nakon izbijanja rata, zaobilazeći embargo na izvoz oružja na prostor tadašnje SFRJ koji je Vijeće sigurnosti UN uvelo u rujnu 1991. godine.

    O’Hern navodi da je administracija tadašnjeg američkog predsjednika Georgea Busha bila protiv iranskog miješanja u BiH, te da je pod američkim pritiskom Hrvatska zaplijenila iransko oružje koje je preko te zemlje trebalo završiti u rukama vojnika tzv. Armije BiH, navodi RT.

    Međutim, nekoliko godina kasnije, administracija Billa Clintona je – iako se javno zalagala za poštovanje embarga – tajno podržala isporuku iranskog oružja muslimanskoj vojsci. Iranski operativci su u BiH slali ne samo puške i uniforme, već i protuoklopno naoružanje i lake prenosive raketne sustave.

    Kako navodi taj američki stručnjak, iranski specijalci ubrzo su se infiltrirali i u obaveštajne strukture u Sarajevu, a s njima su u BiH stigli i članovi Hezbollaha. Oni su se uskoro razvili bliske odnose sa visokim dužnosnicima vladajuće SDA, koji su opstali i u godinama nakon okončanja rata.

    Kako je prije desetak godina pisao Gordon Baros, američki politolog i stručnjak za Balkan, mnogi u američkom State departmentu 90-tih godina su vjerovali da bi, ukoliko se Srbi i Hrvati odcijepe od BiH, ta zemlja postala “neodrživa krnja islamska država” i “platforma za iranski terorizam”.

    Prema navodima nizozemskog politologa Cesa Vibesa, koji je pisao o vezama SAD i radikalnih islamista u BiH, “Turska i Saudijska Arabija su tijekom rata bile više nego spremne isporučiti oružje i odvući Izetbegovića od iranskog utjecaja, ali je bosanska vlada bila daleko više usmjerena ka Iranu”.

    RT piše kako su američki obaveštajci u BiH došli su do istog zaključka. Robert Baer, agent CIA stacioniran u Sarajevu tijekom rata, kasnije je tvrdio da je “vlada bosanskih Muslimana klijent Iranaca … Ako bi morali napraviti izbor između CIA i Iranaca, oni će uvijek izabrati Irance”.

    U tekstu RT-a se nadalje navodi kako nije tajna da je lider bh muslimana Alija Izetbegović njegovao simpatije prema iranskoj Islamskoj revoluciji iz 1979. godine, kao i prema osnivaču Islamske republike, ajatolahu Ruhollah Homeiniju. Grupa njegovih bliskih suradnika je 1982. tajno otputovala u Iran kako bi sudjelovali na islamskom seminaru, da bi nakon povratka u Jugoslaviju bili uhićeni.

    RT se potom poziva na izvješće CIA-e do kojeg je došao američki novinar James Risen, sam Izetbegović je bio “bukvalno na (iranskom) platnom spisku”, a jednom prilikom je primio 500.000 dolara u gotovini od iranskih agenata. Zanimljivo je da je iranski veleposlanik u BiH bio jedini strani diplomat koji je pratio Izetbegovića tijekom njegove predizborne kampanje 1996. godine.

    Vjeruje se da je “čovjek za vezu” s Iranom u Sarajevu bio Hasan Čengić, Izetbegovićev čovjek od povjerenja zadužen za šverc oružja i zaobilaženje embarga. Nakon rata, Čengić je smijenjen s mjesta zamenika ministra obrane, navodno pod američkim pritiskom. On je, međutim, nastavio igrati značajnu ulogu u SDA.

    Međutim, on nije bio jedini časnik tzv. Armije BiH koji je surađivao sa Irancima. Nakon što su Amerikanci početkom 2020. ubili zapovjednika jedinice Kuds u okviru Islamske garde Kasima Sulejmanija, u medijima diljem regije osvanula je informacija da se tadašnji bošnjački član predsedništva BiH Šefik Džaferović tijekom rata u BiH sastajao upravo s tim iranskim časnikom.

    RATOVAO U BiH Srbijanske večernje novosti pišu o suradnji Džaferovića i ubijenog iranskog generala Qassema Soleimanija

    “Sulejmani je bio prisutan u BiH i kada su mudžahedini likvidirali Srbe odsijecajući im glave, s čim je Džaferović bio upoznat, ali nije poduzeo nijedan korak da se počinitelji tog gnjusnog zločina privedu pravdi”, pisale su tada “Večernje novosti”.

    Izrael i Vojska Republike Srpske

    O djelovanju Izraela, prije svega obaveštajnih službi iz te države, na području BiH tijekom rata zna se značajno manje, ali je poznato da je Tel Aviv u određenoj mjeri podržavao Vojsku Republike Srpske (VRS).

    U nizozemskom izvješću o Srebrenici iz 2002, na kojem je između ostalih radio i Ces Vibes, navodi se da je Mossad na tom prostoru bio posebno aktivan, kao i da su Izraelci VRS opskrbljivali artiljerijskom streljivom.

    O prisustvu izraelskog oružja u Srbiji i Republici Srpskoj pisao je i američki povjesničar Adam Garfinkle, koji je podršku jevrejske države Srbima povezao sa zajedničkim stradanjem dva naroda tijekom Drugog svetskog rata, kao i činjenicom da su mnogi Hrvati i Muslimani pristupili vojnim formacijama koje su ratovale na strani nacista, zaključuje u svom tekstu RT.

    /Desk/

    Alija Izetbegović fouad shukr hezbollah Iran izdvojeno russia today
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    05.07.2025

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    04.07.2025

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    04.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dodik više nije bjegunac od pravosuđa – Sud BiH, na zahtjev Tužiteljstva BiH, ukinuo mu tjeralicu i pritvor: “Umoran sam od svega”

    Zašto “nismo svoji” kada je prevruće? – Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje spavanja i već postojeće mentalne bolesti

    Magazinović: Hrvatska i ostale zemlje EU-a zabranit će BiH sudjelovanje u javnim nabavkama jer nema potpisan Sporazum o javnim nabavkama s WTO

    U Zagreb već pristižu tisuće na Thompsonov koncert, na generalnoj probi sa djecom bili Plenković, Medved, Božinović…

    Srozavanje američkog simbola – Trump najavio UFC borbu u Bijeloj kući

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.