Na hitne konzultacije pozvani su veleposlanici Španjolske, Irske i Norveške u Izraelu, nakon što su te tri zemlje objavile da će priznati Palestinu. Izraelski šef diplomacije Israel Katz poručio je da veleposlanike zove na ‘razgovor prijekora‘, tijekom kojega će ‘morati pogledati video otmice izraelskih vojnikinja 7. listopada‘, prenosi HINA.
– Povijest će zapamtiti da su Španjolska, Norveška i Irska odlučile dodijeliti zlatnu medalju Hamasovim ubojicama i silovateljima, koji su silovali tinejdžerice i spaljivali bebe. Naredio sam da se veleposlanici odmah pozovu na razgovor kako bi im očitao lekciju tijekom koje će gledati užasavajuću snimku otmice ženskih vojnikinja kako bi im ilustrirali kakvu su uvrnutu odluku donijele njihove vlade, poručio je i istaknuo:
– Izrael neće šutke preći preko toga – njihova osluka će imati ozbiljne posljedice.
Palestinska politička i vojna organizacija Hamas, koja je preuzela kontrolu nad Pojasom Gaze 2007. godine, također je reagirala na priznanja.
Bassem Naim, visoki dužnosnik Hamasa, rekao je da iza ovog poteza stoji “hrabar otpor” palestinskog naroda.
– Priznanja su izravan rezultat ovog hrabrog otpora i legendarne postojanosti palestinskog naroda. Vjerujemo da će ovo biti prekretnica u međunarodnom pozicioniranju o palestinskom pitanju, poručio je za AFP.
Stigla je reakcija palestinskog ministarstva vanjskih poslova, čije je sjedište na Zapadnoj obali, na odluku nekoliko europskih zemalja o priznanju.
– Ministarstvo vanjskih poslova i iseljeništva pozdravlja odluke Španjolske, Norveške i Irske da priznaju državu Palestinu. “Ovim značajnim korakom Španjolska, Norveška i Irska još jednom su pokazale svoju nepokolebljivu predanost rješenju o dvije države i donijeli dugo očekivanu pravdu palestinskom narodu.
– Nadalje, priznanja Španjolske, Norveške i Irske u skladu su s međunarodnim pravom i svim relevantnim rezolucijama Ujedinjenih naroda, što će zauzvrat pozitivno pridonijeti svim međunarodnim naporima usmjerenim na okončanje izraelske nezakonite okupacije i postizanje mira i stabilnosti u regiji, poručili su, kako prenosi BBC.
U priopćenju pozivaju druge države da “što prije donesu ovakvu odluku”.
Odluka Norveške, Irske i Španjolske da priznaju palestinsku državu neće promijeniti stanje na terenu, piše BBC.
Većina svijeta ionako već priznaje Palestinu kao državu. Ranije ovog mjeseca, 143 od 193 članice Opće skupštine Ujedinjenih naroda glasalo je za pridruživanje Palestine UN-u, a to mogu samo države.
Do jutros je samo devet europskih zemalja podržalo palestinsku državnost, ali većina njih tu je odluku donijela 1988. godine kada su bile dio sovjetskog bloka. Od zapadnoeuropskih zemalja Palestinu priznaje samo Švedska.
Norveška, Irska i Španjolska nadaju da njihov potez neće biti samo simbolična potpora Palestincima nego i da će ubrizgati zamah u politički proces koji bi mogao pomoći u okončanju sukoba.
Ali većina drugih europskih zemalja još uvijek vjeruje da bi priznanje trebalo doći samo kao dio dugoročnog rješenja sukoba.
Tako Norveška, Irska i Španjolska igraju na diplomatsku kartu za koju se nadaju da će je drugi prihvatiti. Ali to neće promijeniti stvarnost na terenu, zaključuje BBC.
/Desk/