Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Prosvjed zbog zabrinjavajućeg porasta femicida: “Niti jedna više!”

    republikaBy republika11.10.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    U jeku porasta slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, zabrinute građanke i građani, ženske aktivističke formalne i neformalne grupe i svi koji odbijaju šutjeti o ovom gorućem problem u našoj zemlji, u organizaciji Inicijative građanki i građana Mostara, danas su održali prosvjed pod sloganom ‘Niti jedna više!’.

    Kako su naveli predstavnici Inicijative, 11. dan u mjesecu odabran je za prosvjede upravo iz razlog što su na taj dan izvšena posljednja dva slučaja femicida u BiH. Prosvjedi su održani diljem BiH, a zahtjevi s prosvjeda upućeni su odgovornim institucijama na svimm razinama od kojih se traži žurno djelovanje i reakcije te donošenje potrebnih odluka.

    “Zaštita žrtava, hitno postupanje, disciplinska odgovornost, unaprjeđenje položaja oštećenih, osiguranje da kazneni postupci okončavaju u razumnom roku, strožije kazne za počinitelje, pravno definirati femicid, prepoznavanje djece kao žrtava, odgovornost za nečinjenje, psihološko nasilje prepoznati, registar nasilnika i praćenje slučajeva nasilja, kontrola izdavanja dozvola za oružje, servisi podrške, jačanje kapaciteta, regionalna suradnja”, glasi 15 zahtjeva.

    Iz inicijative su kao razloge za ove prosvjede naveli zabrinjavajućim činjenicama.

    “Zato što je 48% žena u Bosni i Hercegovini pretrpjelo seksualno i rodno zasnovano nasilje.
    Zato što se u 84% slučajeva nasilje u obiteljskim i intimnim vezama nikada ne prijavi.
    Zato što oko 70% istraga slučajeva prijavljenih nadležnim tužiteljstvima bude obustavljeno.
    Zato što su radi blage kaznene politike mnoge od njih, njihova djeca i najbliži izloženi stalnom i brutalnom
    nasilju. Pakao koji završava premlaćivanjem do smrti – uživo.
    Zato što nam je dosta gledati kako broj žrtava raste iz mjeseca u mjesec, dok se nasilje nad ženama i
    djevojčicama općenito doživljava ili kao privatni problem ili ono za što su „same krive“, jer imaju „dug jezik“,
    jer im je „dekolte previše otvoren“, jer se „prave pametne“, jer su „izabrale pogrešnog čo’eka“, „ko im je kriv“!
    One nisu krive! KRIV je, na prvom mjestu, u društvo duboko ukorijenjen sistem nejednakosti – naširoko
    njegovana patrijarhalna svijest koja žene i sve „druge“ smatra niže vrijednim ljudskim bićima, objektima koje
    se posjeduje, subjektima koji se tlače i guraju na najnižu društveno-ekonomsku ljestvicu – prve na udaru
    prekomjerne zloupotrebe moći i upotrebe sile. U kući, na ulici, na radnom mjestu, u javnom prostoru. Nigdje
    se ne osjećaju sigurno.
    KRIVE su institucije i politike koje to dozvoljavaju. KRIVA je javnost koja im to dopušta.
    Stoga, TRAŽIMO hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima u Bosni i Hercegovini,
    te korjenitu promjenu u svim društvenim sferama gdje se ovakva uvjerenja, oblici svijesti i prakse potiču,
    zataškavaju, ili prešutno odobravaju. Svaki sljedeći slučaj femicida je ODGOVORNOST cijelog društva”, poručili su iz Inicijative.

     

    /Republika/

    #mostar femicid Inicijativa građanki prosvjed
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    08.05.2025

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    08.05.2025

    Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    Dodik, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.