Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra
    • Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije
    • Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika
    • Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida
    • Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS
    • Danska predsjedava Vijećem EU-a: Europa mora stati na vlastite noge
    • Na komemoraciju u Srebrenicu dolaze visoki dužnosnici iz EU-a
    • Dodik neće migrante iz EU-a, ali nudi RS za Trumpove migrante i ukidanje sankcija
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    UN užasnut ‘live ubojstvima’ u Gradačcu, tragedija je mogla biti spriječena – Isak zatražio istragu zbog komentara podrške na Instagramu – Prijetnja čovjeku koji je spasio bebu

    republikaBy republika12.08.2023Updated:12.08.2023No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Ubojica Nermin Sulejmanović na Instagramu je u živo prenosio ubojstvo supruge

    Na prijedlog gradonačelnika Gradačca Edisa Dervišagića na području tog grada proglašena je trodnevna žalost. Trodnevna žalost je proglašena nakon što je 35-godišnji Nermin Sulejmanović ubio tri osobe, nakon čega je isto toliko ih ranio te u konačnici izvršio samoubojstvo.

    Trodnevna žalost počinje danas, a ovu odluku podržao je i Kolegij Gradskog vijeća Gradačca u proširenom sastavu. Nermin Sulejmanović (35) zvani Ray Ban u Gradačacu je iz pištolja jučer ubio suprugu, te još dvije osobe, dok je troje ljudi ranio, a svoj krvavi pir uživo je prenosio na Instagramu. Nakon masakra s oružjem dao se u bijeg, ali ga je policija pronašla, a on je pred njima izvršio samoubojstvo. Za danas su u Gradačcu najavljeni i prosvjedi u 12 sati.

    Ministar Isak zatražit će izjave od svih koji su podržavali Sulejmanovićev masakr

    Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak zatražit će od Federalne uprave policije i Ministarstva unutarnjih poslova Tuzlanskog kantona ispitivanje svih osoba koje su na društvenim mrežama, a nakon stravičnih ubojstava u Gradačcu, podržavale ubojicu i veličale zločin koji je počinio, piše N1.

    Kako je priopćio šef Ureda federalnog ministra unutarnjih poslova Ervin Mušinović, ovo se posebno odnosi na komentare pojedinaca objavljene na dva video snimka, a koji su uklonjeni od strane inspektora Federalne uprave policije i MUP-a TK.

    ‘Također, bit će zatraženo da se protiv svih osoba, za koja se utvrdi da su počinila kazneno djelo gnjusnim porukama podrške ubojici, podnesu izvještaji o počinjenom kaznenom djelu”, naveo je Mušinović.

    Reagirao i UN

    U ime Ujedinjenih naroda u BiH, Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a, izrazila je duboku tugu i sućut obiteljima nakon tragičnog trostrukog ubojstva u Gradačcu.

    “Ovaj besmisleni i jezivi čin nasilja sve nas je šokirao. Nitko nema pravo koristiti nasilje i nema opravdanja za oduzimanje života – bilo ženi, bilo muškarcu, bilo djetetu. Naše misli su s obiteljima žrtava i s ozlojeđenima”, izjavila je Macdonald.

    Navodi se kako je UN užasnut činjenicom da je ubojstvo žene prenošeno uživo putem društvene mreže, što je posljednje u nizu femicida i teških slučajeva rodno zasnovanog nasilja u Bosni i Hercegovini. Femicid, namjerno ubijanje žena i djevojčica na osnovu njihovog spola, predstavlja eklatantno i teško kršenje ljudskih prava. Kako bi se pozabavili ovim hitnim pitanjem i zaštitili živote i dostojanstvo žena i djevojčica, UN u BiH pozivaju na kolektivnu akciju i nedvosmislenu osudu svih oblika rodno zasnovanog nasilja, uključujući femicid.

    “UN u BiH promovira nultu toleranciju prema svim vrstama nasilja. Femicid predstavlja ozbiljnu prijetnju postizanju rodne ravnopravnosti, ljudskih prava i mira. Stoga se čvrsto zalažemo protiv ove vrste nasilja, očekujemo da se vlasti odlučno posvete iskorjenjivanju ovog gnjusnog zločina i pozivamo međunarodnu zajednicu, vlade, civilno društvo i pojedince da udruže snage i prioritiziraju iskorjenjivanje femicida”, rekla je Macdonald.

    Adresiranje uzroka rodno zasnovanog nasilja, kojim se krše i osnovna ljudska prava, je ključno kako bi se stalo u kraj rodno zasnovanom nasilju i diskriminaciji. UN ponavlja svoju nepokolebljivu posvećenost vlastima u BiH u procesu eliminacije svih oblika nasilja, uključujući nasilje nad ženama i djevojčicama, kroz uspostavljanje i jačanje zakonskih okvira, politika i sveobuhvatnih akcionih planova, navodi se u priopćenju.

    Dodaje se kako UN ponavlja svoju spremnost u podršci BiH u djelotvornoj provedbi Konvencije UN o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), kao i Istanbulske konvencije, koje je BiH ratificirala, a koje obvezuju državu da osigura zaštitu od svih vrsta rodno zasnovanog nasilja. UN poziva vlasti da ojačaju zakonodavstvo i osiguraju njegovu primjenu, kažnjavanje i prevenciju.

    “Današnja tragedija je mogla biti spriječena. Moramo dati sve od sebe da podržimo vrijednosti međusobnog poštovanja, mira, nenasilja i pravde, u svim okolnostima”, dodala je Macdonald.

    FUP o uklanjanju snimke ubojstva

    Međutim, brojna su pitanja zašto je snimka ubojstva supruge toliko dugo bila dostupna javnosti i zašto je sam Sulejmanović imao “live” objave sve do trenutka kada je počinio samoubojstvo U Federalnoj upravi policije (FUP) objašnjavaju postupanje u ovakvim slučajevima.

    Saša Petrović, zadužen za cyber kriminal u FUP-u, kazao je da je FUP asistirala MUP-u TK i radila po usmenim naredbama Tužiteljstva TK, odmah po dostavljanju informacija.

    “Oni su nas kontaktirali za određene stvari što se tiče tog zahtjeva prema kompaniji META u cilju skidanja te snimke i pribavljanja određenih podataka. To traje nekih 20-tak minuta. Ja mogu kazati da sam negdje oko 12:05-12:10 zaprimio informaciju, a u 12:25 smo mi kao FUP u suradnji s MUP-om TK ljude u tvrtci Meta zamolili da se tu snimku ukloni što brže i da nam dostave određene podatke koje se vežu sa snimkom i uređaj korisnika uređaja kojim se pristupa Instagramu. Mislim da smo sve uradili u roku u kojem smo to mogli uraditi”, kaže Petrović za N1.

    Dodaje kako je jedini problem bio uspostavljanje kontakta s kompanijom Meta. Tvrtka ima sjedište u SAD-u, a ispostava je u Irskoj. Razlika u vremenu očito je utjecala na brže djelovanje.

    “Imamo komunikaciju izravno s njima, ne možemo iste sekunde nešto ugasiti. Oko 7:30 smo zvali tvrtku. Čovjek koji je naša kontakt točka je odmah dostavio te podatke MUP-u TK i odmah je ugašena snimka koja je postojala”, ističe Petrović.

    Petrović kaže da u odjelu za cyber kriminal ima ljudi, ali on ni približno nije dovoljan proporcionalno s brojem stanovnika u FBiH, odnosno BiH. “Koliko je meni poznato, planirano je povećanje broja ljudi”, kaže Petrović.

    Ubijena supruga prije tri dana prijavila nasilje u obitelji

    Kako piše Denevni avaz, Sulejmanović je bodybuilder i fitness trener koji je više puta bio osuđivan za različita kaznena djela, a prije 15-tak godina i za pokušaj ubojstva.

    Prije samo tri dana Nezveta Hećimović ga je prijavila za nasilje u obitelji. Posljednjih dana skrivala se kod obitelji, a kako pišu bosanskohercegovački mediji, Sulejmanović ju je tamo pronašao i oteo, pritom ozlijedivši njezina rođaka. Potom ju je odveo na vikendicu gdje ju je brutalno pretukao i potom usmrtio, a sve je, kako smo ranije pisali, uživo prenosio na Instagramu.

    Pripadnici Obavještajno-sigurnosne agencije su ga locirali putem mobitela, a skrivao se u napuštenoj farmi konja u mjestu Mionica.

    Glasnogovornik Tužiteljstva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović potvrdio da je Sulejmanović imao prijave za nasilje u obitelji.

    “Ima tih prijava. Međutim, ono što moramo kazati je da su se uvijek koristile blagodati zakona, odnosno mogućnosti nesvjedočenja vezano za ovo kazneno djelo Nasilje u obitelji. Dakle, radi se o višestruko osuđivanoj osobi koja je od ranije poznata policiji i Tužiteljstvu”, rekao je Arnautović.

    Vlasnik teretane Emir Džinović iz Gradačca, u kojoj je radio Nermin Sulejmanović kao trener, bio je jučer na mjestu zločina i spasio bebu, nakon ubojstva Nevzete Hećimović.

    “Da, spasio sam bebu, bila je spuštena na pod u lokvu krvi. Sada je kod mene, na sigurnom. Prizor je bio jeziv. Nesretnu suprugu je isprebijao, bila je neprepoznatljiva. Mi se znamo dugo, on je radio kod mene, nikad nikakvih problema nije bilo. Ne znam kako je došlo do ovoga” – rekao je on.

    Beba je na kraju završila u bolnici u Tuzli, nakon čega će biti predana u nadležnost socijalnih službi. Nakon što je vijest dospjela u medije, Džinović je primio prijetnje.

    “Od večeras je na tebe otvoren lov, samo da znaš”, piše u poruci koju je primio od stanovitog F.S.

    /Desk/

    dan žalosti edin sulejmanović gradačac izdvojeno meta ubojstvo UN
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    03.07.2025

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    03.07.2025

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    03.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Mostar rekordno najužareniji – danas 41 stupanj, a prognoza je ista i za sutra

    Vladajući u NSRS-u izglasali uvođenje rezervnog sastava policije

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Plenković dolazi u Srebrenicu na obilježavanje 30. godišnjice genocida

    Državnom tužitelju na vozilo podmetnuli GPS

    Kolumne

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.