Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Politička kriza u BiH ne jenjava – europski zakoni na čekanju
    • Steiner i Inzko: U sadašnjem trenutku nemoguće ukloniti OHR jer bi nastupila neravnoteža u BiH
    • Počinje Neumsko ljeto 2025.
    • RAT NEKADAŠNJIH SAVEZNIKA – Musk: “Donald Trump je u Epsteinovim dosjeima”
    • Manifestacija ‘Dani sjećanja’ – Posavina se sjeća stradanja i čeka na povratak svoje djece
    • Osveta oporbe iz RS-a – Oboren prijedlog da se osobama s ‘crne liste’ plaće isplaćuju u gotovini
    • Plenković: BiH jedna od tema na Europskom vijeću
    • EU, Velika Britanija i SAD desetke tisuća nepoželjnih migranata žele smjestiti u Srbiju, BiH i Albaniju – Bh “lideri” šute
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    U HNŽ-u pregovori oko formiranja vlasti – Bošković: Vlada izgledna sljedećeg tjedna

    republikaBy republika26.05.2023Updated:26.05.2023No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    I dalje se nastavljaju razgovori HDZ-a BiH s potencijalnim partnerima o formiranju nove vlasti u HNŽ-u.  HDZ BiH u Županijskoj skupštini ima najviše izaslanika – 11, a nakon što su obavljeni razgovori s ostalim strankama koje participiraju u županijskoj skupštini, jučer su sastanci održani i s predstavnicima HDZ 1990 i HRS-a, piše Dnevni list.

    Bošković: Pregovori se intenziviraju

    Predsjednik Županijskog odbora HDZ-a BiH HNŽ-a, Stjepan Bošković, koji vodi proces formiranja vlasti u ovoj županiji, za Dnevni list je potvrdio kako su održani sastanci s HRS-om i HDZ 1990.

    -Obavili smo razgovore s HDZ-om 1990 i HRS-om. Svakako da se pregovori inteziviraju i kod ostalih stranaka koje su bile za ulazak u vlast na federalnoj razini. Već prije je najavljivano kako će formiranje vlasti na višim razinama pratiti isto i na nižim, što znači po vertikali stranke ‘Trojke’, ali nikako ne zanemarujemo i legitimitet sedam ruku SDA, kazao je Bošković za Dnevni list.

    On je pri tom rekao kako je još uvijek otvoreno hoće li stranke HNS-a imati ukupno 16 ruku u Skupštini. Naime HDZ BiH s 11 i HDZ 1990 s tri imaju 14 izaslanika, a HRS koji je istupio iz HNS-a, ima dva, što sve ukupno daje 16.

    -Tražimo modalitete, zahtjevi se povećavaju, ali mislim da ćemo ispregovarati i izgledno je da ćemo sljedeći tjedan imati novu vladu, rekao je Bošković.

    Raguž: Uvjet program, a ne brojke

    Predsjednik HRS-a Slaven Raguž za Dnevni list kaže kako su iz ove stranke definirali načela razgovora oko formiranja vlasti u HNŽ-u.

    -Ništa konkretno nije nam ponuđeno. Ne bježimo o odgovornosti, ali isključivo nas ne zanima samo puko zbrajanje ruku već promjena načina rada i nove ideje, kaže Raguž.

    Navodi kako je jedan od uvjeta podrške ove stranke da „budu dio promjena“.

    -Primjerice, tražili smo otvaranje ureda za borbu protiv korupcije. Nemoguće je da u HNŽ-u nema korupcije. Također i način rada nove vlade. Uvjet je program, a ne brojke, poručio je predsjednik HRS-a.

    Cvitanović: Približili stavove

    Kako se čini po izjavi predsjednika HDZ 1990 Ilije Cvitanovića, ni ova stranka neće jeftino dati ruke svoja tri izaslanika u Skupštini. Za Dnevni list Cvitanović je kazao kako smatraju da trebaju sudjelovati u vlasti po izbornom legitimietu.

    -Dakako da nastavljamo razgovore i da smo približili stavove. Spremni smo sudjelovati  u vladi sukladno izbornom legitimitetu od 22 do 25%, kazao je Cvitanović.

    Predsjednik HDZ-a 1990 nije mogao kazati što to konkretno znači i kada je riječ o formiranju vlasti, no izgledno je kako će ova stranka tražiti najmanje jedno ministarstvo i dvije visoke pozicije u županijskim institucijama.

    Za sada, sve stranke su istaknule želju za sudjelovanjem u vlasti. Podsjetimo, u županijskoj Skupštini HDZ BiH ima 11 zastupnika, HDZ 1990 – tri, HRS – dva, SDA – sedam, SDP – tri, DF – dva, NIP i NES po jednog, a za podršku za formiranje nove vlade potrebno je 20 ruku.

    Mnogi su stava kako je najjednostavnije rješenje nastavak stare, višegodišnje koalicije sa SDA, dok su drugi stava kako novu vlast treba sačinjavati koalicija HDZ – HDZ 1990 – SDP – DF – NiP – NES. Međutim, još uvijek su obje opcije otvorene. Ili, možda, neko treće rješenje?

     

    /Desk/

    formiranje vlasti Ilija Cvitanović pregovori Slaven Raguž Stjepan Bošković Vlada HNŽ
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Počinje Neumsko ljeto 2025.

    06.06.2025

    Manifestacija ‘Dani sjećanja’ – Posavina se sjeća stradanja i čeka na povratak svoje djece

    06.06.2025

    Plenković: BiH jedna od tema na Europskom vijeću

    05.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Politička kriza u BiH ne jenjava – europski zakoni na čekanju

    Steiner i Inzko: U sadašnjem trenutku nemoguće ukloniti OHR jer bi nastupila neravnoteža u BiH

    Počinje Neumsko ljeto 2025.

    RAT NEKADAŠNJIH SAVEZNIKA – Musk: “Donald Trump je u Epsteinovim dosjeima”

    Manifestacija ‘Dani sjećanja’ – Posavina se sjeća stradanja i čeka na povratak svoje djece

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.